Další protesty na rakousko-českých hranicích

Rakouští protitemelínští aktivisté přitvrdili svůj protest na hranicích a kolem 20. hodiny zcela zablokovali silnici E 55. Vyjadřují tak nesouhlas s nadcházejícím veřejným slyšením k Temelínu ve Vídni. Protest samotný měl trvat až do 23 hodin. Vzhledem k tomu, že doprava je vedena po objízdné trase, nevylučovali někteří z aktivistů, že protest bude prodloužen. Protesty podle poslance hornorakouského zemského sněmu Otto Gumpingera probíhaly také na hraničním přechodu Weigetschlag - Studánky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K původně plánovaným blokádám hraničních přechodů Wulowitz - Dolní Dvořiště a Weigetschlag - Studánky nedostali povolení. Přesto chtějí až do 24. hodiny protestovat poblíž Wullowitzu asi 500 metrů od celnice. V půl třetí odpoledne proběhla v nedalekém kostelíku protitemelínská mše. Pak se její účastníci přesunuli k hranici.

Podobný scénář měla i demonstrace před měsícem. Tehdy ale nakonec hraniční přechod Wullowitz účastníci na několik hodin zcela zablokovali. To vše za pasivního dohledu několika desítek rakouských policistů.

Proti Temelínu se dnes ostře vyslovil také přední politik rakouské strany Svobodných Jörg Haider. Podle korutanského hejtmana Česká republika s Temelínem neprojde do Evropské unie. Na celostátním sjezdu extremistické strany SPÖ znovu prohlásil, že Česká republika bude moci vstoupit do Evropské unie pouze, když se zřekne jaderné elektrárny Temelín a zruší Benešovy dekrety "pohrdající lidmi". Pokud chtějí Češi do EU, musí zavřít Temelín, jiná možnost neexistuje," řekl Jörg Haider.

Markéta Kaclová, Mirka Nezvalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme