Data klientů VZP ležela v koši, informuje MfD

Mladá fronta Dnes získala balík s údaji o klientech Všeobecné zdravotní pojišťovny - do redakce ho přinesl bezdomovec, který spisy našel v popelnici. Průměrná mzda v Česku roste, podle Práva ale Evropu doženeme až za několik desetiletí. Lidové noviny referují o personálním auditu na Ministerstvu kultury. O dovolených bohatých lidí přinášejí podrobnosti Hospodářské noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Údajně bezdomovec přinesl Mladé frontě Dnes balík s údaji o klientech VZP. Představit se odmítl a jen řekl, že ho našel v odpadkovém koši na pražské Ořechovce. Jde o seznamy a lékařské zprávy 353 dětí a dospělých, kteří v září jeli na ozdravný pobyt pojišťovny do Černé Hory. V dokumentech určených ke skartaci jsou rodná čísla, jména, adresy i čísla pasů.

VZP už podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který dokumenty z pojišťovny vynesl. Policie zahájila trestní řízení. Vedle ní si na případ posvítí i Úřad na ochranu osobních údajů. Podivný způsob předání naznačuje, že by mohlo jít i o provokaci některé ze znesvářených stran, bojujících ve vedení pojišťovny o moc.

Ministr kultury Vítězslav Jandák po sto dnech ve funkci v rozhovoru pro Lidové noviny vysvětluje nedávný personální audit. Ten ukázal, že se na ministerstvu pracuje na intenzitu pětasedmdesát procent. Podle Jandáka to ale neznamená, že by mělo 30 procent lidí odejít.

Ministerstvo se rozloučí jen s těmi, kteří nedokáží pracovat aspoň na 95 procent. Jandák v deníku zdůrazňuje i motivační smysl auditu - ukazuje možnosti růstu, dalšího vzdělávání a také nutnou změnu myšlení. Pracovníci, kteří na to nestačí, budou muset ministerstvo opustit.

Každý šestý Pražan nezná noční ticho. Mladá fronta Dnes se účastnila měření hluku a jmenuje pražské ulice, kde je situace nejhorší - Legerova, Mezibranská přímo u magistrály, Ječná, Žitná ... Hluku si užijí i obce v blízkosti ruzyňského letiště. Měření ukázala, že tento problém má skoro 200 tisíc obyvatel hlavního města. A nic nenasvědčuje tomu, že by se brzy vyřešil.

Město nemá dost peněz na protihlukové bariéry a na účinné odklonění dopravy. Stěžovat si nemá podle právníků cenu - správní řízení jsou zdlouhavá a lidé většinou rezignují a pořídí si plastová okna, která lépe chrání před hlukem. A není známý případ, že by někdo zažaloval město za přílišný hluk.

Po informaci o růstu průměrné mzdy píše deník Právo, že evropské platy doženeme až za několik desetiletí. V přepočtu na eura bude letošní průměrná měsíční mzda v České republice 639 eur, což je ročně 7668 eur.

Ve srovnání třeba s Norskem, kde lidé berou ročně průměrně 42 475 eur nebo v Německu s 34 622 eury, mají Češi co dohánět do roku 2040. Ekonomové přesto neočekávají, že by Češi odcházeli na západ za prací. Nižší mzdy k nám za to budou ještě dlouho přitahovat zahraniční investory.

Dovolené bohatých Čechů zajímaly Hospodářské noviny. Sedm tisíc lidí zaplatilo letos u nás víc než 100 000 korun na osobu za 14denní dovolenou - jsou to lidi s nadstandardním příjmem, v minulosti si už pořídili byt a auto a teď chtějí poznávat svět.

Dovolená za 100 000 korun ale za luxus není ve světě považovaná. Za takovou musí klient zaplatit nejméně 10 000 eur. To si v Česku může dovolit zatím jen několik desítek lidí. Těm cestovní kanceláře připravují cestu na míru - jsou to putování kolem světa, lovecké zájezdy do Afriky nebo návštěva kmene bývalých lidojedů na Nové G

Marián Vojtek, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme