Sedm let vězení, propadnutí 17 milionů. Rath je vinen, velkou část korupční kauzy ale vrchní soud smetl

David Rath se jako středočeský hejtman dopustil manipulace ze zakázkou a kvůli tomu půjde sedm let do vězení. Propadne mu 17 milionů korun. Vrchní soud šesti lety potrestal i exředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a exnáměstka středočeských nemocnic Petra Kotta. Každý z nich přijde o 15 milionů. Soud trestal jen za tendry na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia Hostivice, v části týkající se nemocničních zakázek aktéry zprostil obžaloby.

Praha (Aktualizováno: 13:20 26. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Senát soudce Pavla Zelenky výrok verdiktu přednášel v největší síni Vrchního soudu v Praze skoro tři hodiny. Rath si ho vyslechnout nepřišel.

Kromě vězení mu soud uložil peněžitý trest 10 milionů korun, přijde také o sedm milionů korun, které mu po zadržení obstavila policie. Soud ho nakonec potrestal kvůli jedinému skutku, opravě zámku v Buštěhradu.

Systematické vysávání veřejných peněz, ziskuchtivost, žádná sebereflexe, řekla státní zástupkyně o Rathovi

Číst článek

Bývalý hejtman dostal sedm milionů korun, s nimiž ho zadržela policie. Peníze mu podle odvolacího senátu dali Kottovi, kteří žádali všimné 26 milionů, z čehož převzali 17. Hlavní postavy kauzy se podle vrchního soudu dopustily zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie, nikoliv přijetí úplatku, jak původně rozhodl krajský soud.

Jen dvě zakázky

Vrchní soud potrestal pouze aktéry dvou manipulací se zakázkami, vedle opravy zámku v Buštěhradu také gymnázia v Hostivici. Druhá se ale bývalého hejtmana netýká.

Trest si vyslechl také manažer Pavel Drážďanský, půjde na pět let za mříže a propadnou mu dva miliony korun. Pětileté tresty dostali administrátorka zakázek Lucia Novanská a manažer Tomáš Mladý. S tříletou podmínkou od soudu odešla podnikatelka Ivana Salačová, která spolupracovala s vyšetřovateli.

Obžalované manažery Jindřicha Řeháka, Martina Jireše a Jana Hájka figurující v části kauzy týkající se zdravotnických zakázek ale zprostil obžaloby. Zelenkův senát totiž i nadále trvá na tom, že platí jeho původní rozhodnutí, kterým zrušil platnost odposlechů v kauze.

Kateřina Pancová, Petr Kott | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Státní zástupkyně Lenka Šimková po vyhlášení rozsudku uvedla, že je významným signálem pro společnost, že i po několika letech od počátku trestního řízení dospěla kauza kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha k vyhlášení pravomocného rozsudku.

Změny ve výších trestů komentovat nechtěla. „Došlo k nikoli nevýznamným změnám, je to otázkou určitého vyhodnocení a zejména je potřeba počkat, jak se k jednotlivým trestům postaví soud,“ reagovala pouze Šimková. 

‚Podlehli tlakům novinářů‘

Rath mezitím uspořádal brífink v domovské v Hostivici. Řekl, že se cítí nevinen, ale bude se dál bránit všemi možnými prostředky, a to klidně i u soudu ve Štrasburku. „Očekával jsem, že vrchní soud podlehne tlaku veřejnosti, médií,“ zdůvodnil, proč si nepřišel verdikt vyslechnout osobně.

‚Brutální tlak, divadlo.‘ Rath navrhl, aby jeho odvolání kvůli prezidentu Zemanovi neřešil vrchní soud

Číst článek

Soud ho mimo jiné potrestal za poškození finančních zájmu Evropské unie. Na to se prý cítí být hrdý. „Je to podobné, jako když naši předci byli odsuzováni za poškozování zájmů třetí říše,“ konstatoval Rath. Podle něj neexistuje důkaz svědčící o tom, co bylo v krabici, v níž si nesl sedm milionů korun.

Bývalý hejtman čelil obžalobě z přijímání úplatků za zmanipulovaná výběrová řízení na zakázky Středočeského kraje. Krajský soud ho za to loni v červnu potrestal 8,5 roku vězení. O rok méně vyměřil Kottové s Kottem, kteří podle spisu patřili k hlavním hybatelům korupce ve Středočeském kraji.

Případ řeší již podruhé

Zelenkův senát případ řeší již podruhé. Stejný prvoinstanční verdikt v roce 2016 zrušil kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz.

Takzvaná první větev kauzy se týká tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici a nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory a středočeských nemocnic.

Za zajištění vítězství v soutěži brali Kottovi s Rathem podle obžaloby úplatky, o které se dělili. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie. Spolu s Rathem je obžalováno deset lidí.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme