‚Brutální tlak, divadlo.‘ Rath navrhl, aby jeho odvolání kvůli prezidentu Zemanovi neřešil vrchní soud

David Rath se snaží o změnu soudu, jenž má rozhodnout o odvolání v první větvi jeho korupční kauzy. Expolitik při příchodu k Vrchnímu soudu v Praze řekl, že senát soudce Pavla Zelenky je už několik let pod „brutálním tlakem“ politiků v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Na úvod odvolacího jednání dorazili také Petr a Kateřina Kottovi, kteří jsou podle obžaloby s Rathem hlavními postavami korupčního případu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath (uprostřed) přichází k Vrchnímu soudu v Praze, který projednává odvolání v kauze zakázek Středočeského kraje. | Zdroj: ČTK

Rath hned po příchodu do budovy označil soudy v jeho případu za „divadlo“. Členové odvolacího senátu soudce Pavla Zelenky podle něj byli vystaveni „brutálnímu nátlaku“. Přitom právě oni zrušili první odsuzující rozsudek nad Rathem a dalšími deseti aktéry případu, když označili odposlechy jako klíčový důkaz za nezákonné.

Systematické vysávání veřejných peněz, ziskuchtivost, žádná sebereflexe, řekla státní zástupkyně o Rathovi

Číst článek

„Prezident republiky vyhrožoval předsedovi senátu kárnou žalobou, vrchní státní zástupkyně jim v podstatě také nepřímo vyhrožovala. Nemají zapotřebí být pod takovým tlakem jen proto, že hájí zákon,“ uvedl někdejší středočeský hejtman.

Poukázal na to, že brzy přijde volba nového předsedy Vrchního soudu v Praze. „A tam hraje prezident zásadní roli. Jak tady může tento soud rozhodovat nestranně, když prezident republiky a ministryně spravedlnosti se k této kauze vyjadřovali? Osobní kariérní pozice zdejších soudců je v rukou prezidenta a v rukou prezidenta republiky,“ řekl Rath.

Delegace jinam

Ještě před začátkem odvolacího jednání podal námitku na delegaci případu k jinému soudu, podle jeho slov o ní ale zatím není rozhodnuto.

Na první den odvolacího jednání dorazili také někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (dříve Pancová) a její manžel Petr Kott. Právě oni s Rathem měli být středobody korupce ve Středočeském kraji. Na rozdíl od bývalého hejtmana se ale s novináři nebavili.

V největší soudní síni vrchního soudu naopak chybí Ivana Salačová, která spolupracuje s policií. Podnikatelka svoje odvolání proti rozsudku krajského soudu nakonec vzala zpět, jak hned na úvod upozornil předseda senátu Zelenka.

Zemanovy výroky o soudci

  • „I prezident má právo podat kárnou žalobu v případě, kdy soudce pochybí. A já nevylučuji, že právě v této kauze této kárné žaloby využiji,“ řekl Zeman na setkání s obyvateli v Třemošné u Plzně na adresu soudce Zelenky poté, co jeho senát rozhodl o nezákonnosti odposlechů v korupčním případu.
  • Při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě, kdy jmenoval nové soudce, prezident řekl, že když se u někoho najdou miliony korun v krabici od vína, diskuse o vině považuje za nepatřičné.
  • Sám soudce Zelenka pak prezidentovy výroky komentoval jako nešťastné. „Může se stát, že se s tím rozhodnutím setká i Ústavní soud. Jakkoliv to někteří zlehčují, tak já to vnímám jako velice nebezpečně. Byť tedy prezident neřekl, že kárnou žalobu podá, ale že to zváží.“

Odvolací jednání zahájil velmi důrazně: administrátorce Lucii Novanské a manažerovi Tomáši Mladému pohrozil vazbou. Oba obžalovaní se omluvili kvůli nemoci a soudu poslali neschopenky. To ale Zelenkovi nestačí a jejich advokátům řekl, že je připraven nechat je zkoumat znalci. A v případě, že by se ukázalo, že k soudu mohli dorazit, dostali by pokutu, v krajním případě by putovali až za mříže.

Odvolací jednání v první větvi je naplánováno na nezvykle dlouho, vrchní soud chce doplnit dokazování, bude vyslýchat svědky. Poté zazní konečné návrhy a soudce Zelenka vynese rozsudek. Hned zkraje přítomné v soudní síni varoval, že pokud bude průběh soudu kdokoliv narušovat či obstruovat, nebude váhat proti němu zasáhnout.

Trest 8,5 roku

David Rath loni v červnu od krajského soudu dostal nepravomocný trest 8,5 roku vězení. Kottovi odešli s tresty 7,5 roku, všem má propadnout majetek za desítky milionů korun. Podle obžaloby si trojice dělila úplatky ze stavebních a nemocničních zakázek ve Středočeském kraji, mezi nimi rekonstrukci zámku v Buštěhradu nebo přestavbu gymnázia v Hostivici.

Vrchní soud v Praze se začal znovu zabývat odvoláním v kauze zakázek ve Středočeském kraji, kde čelí obžalobě i někdejší hejtman David Rath (ČSSD). Na snímku uprostřed je další z obžalovaných Petr Kott, vpravo jeho žena, spoluobžalovaná Kateřina Kottová, vlevo advokát Tomáš Sokol. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas (5000442)

Převzít stačila 38 milionů korun, pak zasáhla policie. Ratha zadržela před domem Kottových v Rudné u Prahy s krabicí od vína, v níž nesl sedm milionů korun. Podle policie jde o část úplatku ze zakázky na opravdu buštěhradského zámku.

Společně s hlavními aktéry stojí před soudem také manažeři stavebních a medicínských firem, které měly za vítězství v tendrech úplatky dávat. Krajský soud část z nich poslal za mříže, část potrestal podmínkami.

Případ už u soudů leží šestým rokem, na Vrchním soudu v Praze ho řeší již podruhé. První odsuzující verdikt z roku 2015 zrušil kvůli nezákonnosti odposlechů, soudy podle Zelenkova senátu pouze převzaly argumenty státního zastupitelství a samostatně nerozhodovaly.

Nejvyšší soud ale rozhodnutí vrchního soudu označil za nezákonné a konstatoval, že odposlechy platí. Krajský soud pak podruhé rozdal totožné tresty jako původně.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme