Deváťáci skládají přijímací zkoušky na střední školy
Žáci devátých tříd dnes skládají přijímací zkoušky na veřejné a také některé soukromé střední školy. Většina z nich se hlásí na obory s maturitou a učební obory. Své znalosti prokazují i žáci pátých a šestých tříd, kteří chtějí na víceletá gymnázia.
Letos z devátých tříd vyjde téměř 107.000 žáků, zhruba o tisíc méně než loni. Mnoho dětí už ví, že bude na školu přijato i bez přijímacích zkoušek. Hlavní podmínkou je prospěch ze základní školy. Například obchodní akademie Vinohradská má už několik let hranici prospěchu 1,5. Letos se ale přihlásilo tolik žáků, že museli hranici posunout na 1,37.
Ostatní žáci museí prokázat své znalosti většinou z češtiny a matematiky, na některých školách bývá i test ze všeobecných znalostí. Často nechybí také logické úkoly. "Nechceme pouze takové děti, co se dokážou cokoliv naučit, ale chceme ty, které jsou schopny problém řešit, samostatně vyvozovat závěry. Proto dáváme uchazečům i bonifikaci za to, jsou-li úspěšnými řešiteli v různých předmětových olympiádách," vysvětluje ředitelka Gymnázium Voděradská v Praze 10 Jitka Fišerová.
Specializované školy samozřejmě prověřují i další znalosti nebo talent. Záleží na řediteli každé školy. Zařízení si dělají testy samy, nebo je přebírají od specializovaných agentur. A zůstane to tak zřejmě i do budoucna. Jak potvrdila mluvčí ministerstva školství Michaela Lagronová, změny se zatím nechystají.
"Přijímací zkoušky sjednocené nejsou a ani v návrhu školského zákona, který paní ministryně předkládá parlamentu, to není. Ředitel samozřejmě musí dodržovat právní předpisy a drží se metodických pokynů, ale nic konkrétního tam není a každý ředitel to kůže pojmout po svém," říká Lagronová.
Ne všichni žáci ale na své škole uspějí. Možnost odvolání se liší podle typu školy. Na veřejných školách jsou přijímací zkoušky správním řízením. Student má právo se odvolat, výsledky mohou být přezkoumány například až ministerstvem školství. U soukromých škol je to občansko-právní řízení. Obecně platí, že žák zastoupený rodičem může napadnout jedině smlouvu, kterou se školou podepsal.
Neúspěšní žáci mají ještě šanci dostat se na školu, kterou si v přihlášce zvolili jako druhou. Druhé kolo zkoušek se koná ve čtvrtek 20. května. Soukromé školy si stanovily termín přijímacích zkoušek libovolně, ale nesmělo to být dříve než tento týden.