Dnešní tisk ještě o volbách

Výsledky nedělních voleb komentovalo Právo, podmínky k získání křesla v Senátu hledala Mladá fronta Dnes, v Lidových novinách se Bohumil Doležal zamýšlí nad úspěchem komunistů, ČKD Dukla nemá podle Hospodářských novin od dubna obsazené statutární orgány a další témata - takový je obsah dnešních novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právo přináší rozhovor s novým senátorem Josefem Zieleniecem. Čtyřkoalice by podle něj měla nabídnout stranám opoziční smlouvy funkce ve vedení Senátu výměnou za funkce v čele sněmovny. Je prý přirozené, že v demokracii jsou nejvyšší orgány parlamentních komor sestavovány nejenom vítězi, ale i těmi, kdo jsou v menšině. Opoziční smlouva podle Zieleniece tento princip nedodržela a nyní je příležitost vyzvat její představitele k tomu, aby se to napravilo. Čtyřkoalice přitom za své přirozené partnery považuje oba nezávislé senátory, připomíná Josef Zieleniec v rozhovoru pro dnešní Právo.

Mladá fronta Dnes zkoumala nejlepší cesty, jak se dostat do senátu. Nedělní volby ukázaly, že dobrou cestou je politická praxe na radnici. Z 27 zvolených senátorů a senátorek je 14 starostů, radních nebo členů zastupitelstva. Více než polovina kandidátů, kteří se dostali do druhého kola voleb, působí v městské nebo obecní samosprávě. V některých obvodech se dokonce utkali dva starostové, jindy šlo o duely lidí, kteří spolu schůzovali na jedné radnici. Starostové a radní těží z toho, že dobře znají svůj volební obvod - a voliči zase znají je. Nahrává jim i vyšší důvěra občanů v takzvanou komunální politiku, soudí Mladá fronta Dnes.

Bohumil Doležal se v Lidových novinách zamýšlí nad úspěchem komunistů ve volbách do krajských zastupitelstev. Problém s komunisty není nový, ale vznikl hned po listopadu. Český disent, po léta marně usilující o dialog s mocí, nebyl na zásadní zvrat poměrů připraven a jeho významná část tíhla doleva. Vedení Občanského fóra zasedlo hned po převratu s komunisty za kulaté stoly a nabíralo přeběhlíky. Heslo "nejsme jako oni" bylo správné, ale mělo se s nimi jednat jako s poraženou a zavrženíhodnou institucí. Mělo se jim hned na počátku otevřeně říci, že posledním krokem bude rozpuštění jejich strany. Komunisté tak byli legitimizování už tehdy, nikoli v letošních volbách do senátu a krajských zastupitelstev. A legitimizovali je tehdejší politici, ne dnešní voliči - upozorňuje v Lidových novinách Bohumil Doležal.

Dceřiná společnost holdingu ČKD Praha firma ČKD Dukla nemá údajně od dubna obsazené statutární orgány. Píší o tom Hospodářské noviny, podle kterých všichni členové představenstva a dozorčí rady naráz abdikovali pravděpodobně z obav o vlastní kariéru. Valná hromada svolaná na konec října, která měla statutární orgány doplnit, byla holdingem ČKD označena za neplatnou. Neexistuje totiž představenstvo, které by ji mohlo svolat. Celou záležitost nyní bude řešit Vrchní soud, uzavírají Hospodářské noviny.

Mladá fronta Dnes zjistila, že po téměř dvaceti letech možná vyjde najevo pravda o jedné z největších katastrof v dějinách tuzemského hornictví: výbuchu na hlubinném dole Pluto, který si v roce 1981 vyžádal 65 obětí. Vyšetřovatel Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Ilja Pravda požádal státní zastupitelství v Ústí nad Labem, aby tento případ znovu otevřelo. Nikdo se totiž dosud nepokusil vyšetřit příčiny katastrofy. Komunistický režim se naopak snažil celou událost ututlat, takže viníci unikli potrestání. Nové stíhání nyní hrozí celkem deseti lidem. Jeden z nich mezitím zemřel, ostatní jsou bývalí pracovníci dolu, kteří tehdy působili v různých funkcích od bezpečnostních odborníků až po post ředitele závodu. Případ má ale ještě další rozměr: k odpovědnosti by mohl být pohnán i ten, kdo tehdy nařídil ukončení trestního stíhání, upozorňuje Mladá fronta Dnes.

Zemské noviny a Slovo komentují dohodu o evropské obranné politice. Vlivné státy Evropské unie se domluvily, jak kdo přispěje k vytvoření společných ozbrojených sil. Navíc panuje obecná shoda, že evropští vojáci by měli předcházet hrozícím konfliktům, udržovat mír v krizových oblastech, nebo dokonce v krajním případě ukončit konflikt svými zbraněmi. Obecná shoda se ale nerovná jistotě, že až se objeví nějaké nové Kosovo, nastoupí příslušný počet vojáků do akce. Než se tak stane, bude nutné vyřešit celou řadu citlivých problémů. V prvé řadě vztah mezi novou ozbrojenou silou a Severoatlantickou aliancí. Vztah přes Altantik je jistě nakonec řešitelný. Zkušenosti z končícího desetiletí napovídají, že větší starosti budou mít Evropané s tím, jak dospět v okamžiku krize ke společnému postupu, konstatují Zemské noviny a Slovo.

Každý desátý kompaktní disk v České republice pochází od pirátů. S odvoláním na údaje České protipirátské unie to uvádějí Lidové noviny. Během deseti měsíců letošního roku tak výrobcům vznikly škody odhadované na 45 miliónů korun. Odhady ve světovém měřítku jsou ale ještě tvrdší - každé třetí cédéčko na světě je údajně vyrobeno nelegálně. Hudební vydavatelství tak ročně přijdou nejméně o šest miliard dolarů, vypočítávají Lidové noviny.

Jan Punčochář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme