Do lesa se nesmí už i na jižní Moravě

Po Vysočině přistoupil kvůli suchu k mimořádným bezpečnostním opatřením také Jihomoravský kraj. Pro celý kraj platí až do odvolání zákaz rozdělávání ohně v lesích a ve volné přírodě. Jde také o zákaz kouření v suchých porostech či objektech s hořlavými přírodními materiály, zákaz spalování dřevního odpadu, sena a slámy nebo používání zábavní pyrotechniky v přírodě. Za porušení zákazu hrozí poměrně vysoké pokuty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

les | Foto: Jan Rosenauer

Zákaz vstupu do lesů kvůli možným požárům vydala už i příbramská radnice. Kolika obcí se nařízení týká, a co konkrétně to pro obyvatele znamená. "Jedná se asi o 75 obcí příbramského, březnického a rožmitálského regionu a konkrétně se jedná o vstup do lesů, lesních porostů, nikoli lesních cest," vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí Petr Welenka. "Platí zákaz rozdělávat v lese ohně i do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa a stejně tak i kouření v lese."

Od dnešního rána nesmíte na jižní Moravě kvůli vysokému riziku požárů kouřit v suchých porostech či objektech s hořlavými přírodními materiály, platí zákaz spalování dřevního odpadu, sena a slámy nebo používání zábavní pyrotechniky v přírodě. Speciální ustanovení - především omezení rizikových činností a důsledná organizace protipožárních opatření - platí pro zemědělské a lesní práce. Ředitel odboru prevence jihomoravských hasičů Jiří Pelikán především apeluje na občany, "aby to nebrali jako nějaký další útok státu na jejich svobody, ale jako ochranu před nebezpečím vzniku požáru, kterým bohužel toto období přeje."

Ve Středočeském kraji stejný zákaz vydaly radnice v Mnichově Hradišti, Mladé Boleslavi a v Nymburce. Pokud se počasí v dohledné době nezlepší, zákazů vstupu do lesních porostů bude zřejmě přibývat. O jejich uzavření se uvažuje i na Rakovnicku, kde v noci mohutný požár zlikvidoval více než pět hektarů lesa.

Markéta Kaclová, Ivan Holas, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme