Domácí vězení se zřejmě stane častějším trestem. Poslanci přehlasovali Senát

Odsouzení by se mohli dostat z vězení dříve než dosud. Poslanci totiž přes veto Senátu prosadili novelu, která řeší přeplněnost českých věznic. Počítá například s tím, že odsouzení za méně závažné delikty by si druhou polovinu trestu mohli odpykat v domácím vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

České věznice už by nemusely být tak přeplněné jako doposud. Sněmovna přehlasovala senátní veto vládního návrhu, který má situaci ve vězeňství řešit. Opozici se ale nelíbí.

„Na úkor obyčejných lidí, kteří každý den bojují s běžnou nebo závažnější kriminalitou, se pokusí ušetřit státní prostředky tím, že budou jednodušeji a lépe propouštěni vězni za trestné činy od podvodů přes krádeže až po drogové delikty. V tomto si myslím, že ten návrh zákona není správný,“ tvrdí stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc.

Ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek odmítá, že kvůli vládním úsporám poroste kriminalita. Nechce také, aby se změny ve vězeňství spojovaly jen s penězi:

„Já bych byl nerad, aby to vypadalo, že se všechno dělá pouze kvůli ekonomice. On je to evropský trend, kdy se mění trestní politika a ustupuje se od příliš tvrdých trestů, protože základním trendem by měla být cesta k nápravě pachatele. Ukazuje se, že pobyt ve věznici k tomu často přispívá méně než dost možná jiné možnosti.“

Kapacita českých věznic je dlouhodobě překročena v průměru o desetinu. Vězni to plně pociťují. „V Heřmanicích to bylo už neúnosné, bylo to tam přeplněné. Hodně lidí na pokoji,“ popisuje ostravskou věznici v Heřmanicích Jindra, který se za mříže dostal kvůli řízení bez řidičáku.

Teď spolu s dalšími trestanci staví novou káznici v Beskydech. Přeplněnost českých věznic vadí i dalšímu trestanci Ivanu Plachetkovi.

„Je nás tady hodně. Hodně lidí sedí za blbost, co by si třeba mohli venku odpracovat a tady zbytečně dva roky sedí. Daňoví poplatníci do něj nahází miliony, a on sedí za flašku vodky,“ říká Ivan Plachetka.

Andrea Čánová, Věra Pfeifferová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme