Dopravci budou chtít po vládě pomoc kvůli rostoucím cenám ropy
Autodopravci budou jednat z vládou o řešení dopadů zvyšujících se cen pohonných hmot. Už na úterý mají domluvenou schůzku s premiérem Mirkem Topolánkem. Po vládě požadují, aby dopravním firmám vracela spotřební daň, která je nad limit Evropské unie, a umožnila množstevní slevy na mýtném. Vadí jim i páteční zákaz jízd kamionů. To je podle nich při pětidenním pracovním týdnu vůči jiným podnikatelským oborům diskriminuje.
Čeští autodopravci volají o pomoc. Zvyšující se ceny nafty a ostatních nákladů podle nich likvidují českou automobilovou dopravu. Kvůli prudkému nárůstu cen pohonných hmot už prý zanikly stovky dopravních firem. Na příští týden se chystají na schůzku s premiérem Mirkem Topolánkem. Po vládě chtějí krátkodobá i dlouhodobá opatření. Například se jim nelíbí páteční omezení jízd kamionů a mají obavy z návrhů na rozšíření tohoto opatření na celý rok.
Dopravci mají i další požadavky, říká Josef Molík ze Společenství autodopravců Čech a Moravy: "Chceme po vládě, aby dopravním firmám vracela spotřební daň, která je nad limit přijatý v rámci EU. Třetí věcí, kterou navrhujeme, jsou množstevní slevy na mýtném."
Podle Josefa Molíka ze Společenství autodopravců Čech a Moravy jsou pro mnohé dopravce rostoucí náklady na provoz likvidační: "Jen ve znojemském okresu teď skončily dvě dopravní firmy. Když jsme byli na Autotecu, tak prakticky nová vozidla se neprodávají, autobazary jsou plné ojetin i vozů, která jsou zabavena z leasingu, protože autodopravci nemají šanci splácet své závazky," připomněl Molík.
V případě neúspěšného jednání s vládou chtějí autodopravci přistoupit k razantnějším krokům. Zatím ještě nespecifikovali jak konkrétně by vypadaly, ale podle Josefa Molíka by je veřejnost pocítila.
Dopravci se bouří nejen v Česku
Kvůli vysokým cenám pohonných hmot už protestovali dopravci například ve Španělsku či Portugalsku. Další nárůst cen pohonných hmot stále nelze vyloučit.
V roce 2005 se také v takzvané Manchesterské smlouvě ministři financí EU dohodli, že nebudou do daňového systému zasahovat jen kvůli růstu cen ropy. Nedávný návrh francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na dočasné zrušení DPH na pohonné hmoty Evropská komise odmítla.
Míra zdanění pohonných hmot je v členských státech značně rozdílná. Některé jako například Lucembursko ale drží nízko základní cenu benzínu a nafty a tato malá země se proto stává cílem palivových výletů obyvatel okolních států.