Až 300 rodin zasažených tornádem je v exekuci. Mohou přijít o peníze ze sbírek i materiální pomoc

  • Některým lidem z obcí postižených tornádem hrozí, že přijdou o část finanční pomoci. Týká se to těch, kteří jsou v exekuci.
  • Na problém upozornila Česká asociace povinných, která teď přímo v zasažených oblastech nabízí lidem v exekuci bezplatnou právní pomoc. „Vůbec netušili, že by ta situace mohla dopadnout takto,“ přiblížila Radiožurnálu prezidentka asociace Denisa Rohanová.
  • Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) řekl, že o problému nevěděl, ale že ho bude chtít řešit.
  • Exekutorská komora v neděli oznámila, že vůči dlužníkům z postižených oblastí bude benevolentní.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid, opravy a demolice v obci Mikulčice poničené tornádem. Materiální pomoc.

Úklid, opravy a demolice v obci Mikulčice poničené tornádem. Materiální pomoc. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Máte představu, kolika lidí se tento problém může týkat?
Bohužel v tuto chvíli už máme konkrétní představu. Jedná se skoro o 450 lidí. To znamená bezmála 300 rodin.

Aktualizace

Exekutorská komora v neděli informovala, že vůči lidem v exekuci, které minulý týden zasáhlo tornádo, bude vstřícná. Podrobnosti v článku.

To je vysoké číslo. Co jim všechno může exekutor zabavit? Jsou to peníze ze sbírek, z pojištění anebo můžou tito lidé přijít dokonce o materiální pomoc?
Mohou přijít o veškeré peníze z pojištění, které se netýkaly nemovitosti jako takové. Mohou přijít o peníze z pojištění domácnosti, z pojištění vozidla. Mohou přijít o finanční dar a bohužel i o materiální pomoc ve chvíli, kdy se stane jejich majetkem.

Takže ve chvíli, kdyby ji obdrželi, podléhá exekuci.
Přesně tak.

Lidé postižení tornádem můžou stát požádat o dotaci až dva miliony korun. Platí to i pro ty, kteří jsou v exekuci?
To je právě otázkou. Neznám osobně ještě podmínky dotací. Ale vezmu-li si, že i u pomoci z ministerstva průmyslu v době covidu, bylo podmínkou, že nesmíte být v exekuci, tak těžko říct. Moje odpověď by v tuto chvíli nebyla relevantní.

S lidmi, kterých by se to mohlo týkat, jste v kontaktu. Věděli vůbec, že můžou o pomoc na opravu škod přijít?
Nevěděli. Vůbec netušili, že by ta situace mohla dopadnout takto. 

Pojišťovny odhadují škody z bouřek v minulém týdnu na 3,6 miliardy korun. Poškozeno může být 6000 aut

Číst článek

Jak se taková situace dá řešit? Nejednali jste o tom už třeba s ministerstvem spravedlnosti nebo s exekutorskou komorou?
Přiznám se, že ještě ne. V úterý vyrážím za starosty postižených obcí. A budeme lidem pomáhat v tom, pokud přišli o dokumenty, tak abychom jim veškerou dokumentaci k exekucím získali. A nejen to.

Myslíme si, že jediná možnost, která existuje, jak jim pomoci, je podat žádosti o odklad exekuce. Právě oni žádosti vyhoví ve všech podmínkách, které jsou k tomu nutné. Takže budeme apelovat nejenom na exekutorskou komoru, aby exekutoři sami tyto odklady na žádost povinných odsouhlasili. Ale zároveň budeme apelovat na ministerstvo spravedlnosti, v případě že to exekutor neudělá a odklad nepovolí, aby soudy byly ty, které odklady budou povolovat.

Veronika Šírová, Zuzana Burešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme