Úklid je z 90 procent hotový, hasiči se začnou z jižní Moravy stahovat. Práce komplikují dezinformace

Asi 90 procent území obcí, zasažených na jižní Moravě tornádem, je už uklizeno od suti, trámů a zbytků stromů. Informovali o tom hasiči po jednání krizového štábu kraje. Práci v postižených místech komplikují podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) i neověřené a zastaralé informace na sociálních sítích. Některé příspěvky podle něj platí jen krátkou dobu, ale lidé na ně reagují i dny poté. Lidem kvůli některým komentářům chodí i násilné výhrůžky.

Podivín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči zatím zbourali tři domy zničené tornádem. Řízené demolice asi 180 dalších budou pokračovat, zřejmě už u nich ale bude méně hasičů než dosud.   

V pátek jich v zasažené oblasti pracovalo na 1050, v sobotu krizový štáb řešil, jestli jejich počet od pondělí nesnížit.

Šéf jihomoravských hasičů Jiří Pelikán po jednání oznámil, že by některé týmy hasičů mohly z obcí už odjet, protože na místě možná nebudou potřeba.

Policisté hlídají poničené obce na jižní Moravě noc co noc. S krádežemi a rabováním se zatím nesetkali

Číst článek

„Velmi pravděpodobně dojde k redukci odřadů, které tady působí v rámci celé České republiky. To znamená, jestliže včerejší den pracovalo na 1050 hasičů, tak je možné, že tohle číslo se o polovinu, o třetinu, sníží,“ řekl Radiožurnálu v sobotu Pelikán. 

Úklidy obcí totiž pokročily a jsou z 90 procent hotové. Další práce je stále pro dobrovolníky, kterých do obcí v sobotu dorazily desítky. Zamířit mají především do Břeclavi a Hodonína na vyhrazená kontaktní místa.

‚Zdroj pomoci není facebook‘

Jihomoravský hejtman Jan Grolich po jednání krizového štábu apeloval na všechny, aby si ověřovali informace ze sociálních sítí, které buď nejsou pravdivé, nebo jsou zastaralé.

Kvůli informacím podle něj začínají pomocníkům nebo koordinátorům chodit i výhrůžky.

Zmínil příklad, kdy se na facebooku objevila informace, že dobrovolníci v jednom místě hladoví. Přesto že k nim jídlo mířilo, lidé příspěvek komentovali nebo nabízeli pomoc ještě dlouho poté, co nic takové neplatilo.

Na sociálních sítích se šíří také informace, že obce potřebují uzavíratelné lodní kontejnery na úschovu věcí a materiálu, a to kvůli množícím se krádežím. Podle Grolicha žádná z obcí takový požadavek nevznesla a policie žádné krádeže ani rabování neeviduje.

Oficiální informace z krizových štábů podle hejtmana poskytují buď jednotlivé obce, nebo kraj prostřednictvím svých kanálů anebo médií.

„Zdroj pomoci prostě není facebook. Potřebujeme, aby požadavek byl vznesený na kontaktní místo přímo v obci. My jsme od dnešního dne tato kontaktní místa posílili o další lidi, aby jich tam bylo víc, abychom to zvládali rychleji,“ řekl v sobotu hejtman. 

Tomáš Kremr, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme