Foglová zvažuje trestní oznámení kvůli hospodaření v ÚSTR. Herman to odmítá

Bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman rozdal letos v lednu odměny přes 900 tisíc korun. Dnes to řekla jeho nástupkyně Pavla Foglová. Kvůli hospodaření předchozího vedení zvažuje trestní oznámení. Kritizovala také zvýšení platů několika zaměstnancům krátce předtím, než Rada ústavu odvolala Hermana z funkce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová šéfka ÚSTR Pavla Foglová

Nová šéfka ÚSTR Pavla Foglová | Foto: Filip Jandourek

Foglová doslova řekla, že žasne nad ekonomickými vnitřními údaji ústavu.

Kritizovala bývalého šéfa Hermana za to, že dal před odchodem v lednu letošního roku svým podřízeným vysoké odměny přes 900 tisíc korun, z toho přes 400 tisíc si mělo rozdělit sedm osob z bývalého vedení a zbytek 50 zaměstnanců ÚSTR.

Podle Foglové také Herman podepsal vyšší platy ve chvíli, kdy na to instituce neměla peníze. „V této situaci vyčerpaného fondu mezd pan ředitel navíc podepsal ve 29 případech zvýšení platu, na které ÚSTR v té době neměl peníze a tehdejší vedení to muselo dobře vědět,“ poznamenala. V těchto souvislostech její právníci zkoumají, jestli nebude možné na bývalé vedení ústavu podat trestní oznámení.

Herman se však brání. Obvinění jsou podle něj nepodložená. „Výroky, které jsem z otevřených zdrojů zaslechl z úst paní ředitelky Ústavu pro studium totalitních režimů, musím co nejostřeji odmítnout. Jsou nepodložené a nepravdivé,“ tvrdí. „Stačí se podívat na závěrečný účet ústavu, který byl schválen ministerstvem financí bez jakýchkoli výtek. Pokud jsou tam nějaké problémy, tak jdou na konto neodpovědné personální politiky paní ředitelky,“ dodává Herman.

Už žádná home office‘

Foglová také mimo jiné odsoudila Hermanovu benevolentnost v práci některých zaměstnanců z domova. Všechna povolení pro takzvanou home office proto zrušila. Některá podle ní dokonce nebyla písemná, ale uzavřená s předchozím vedením jen ústně. Všechny žádosti o povolení k práci z domova se budou posuzovat znovu.

„Jestliže je nějaký člověk na plný úvazek zaměstnán jinde a u nás je zaměstnán na půl úvazku, ale za celý týden nepřijde ani jednou do práce a je jenom ‚na telefonu‘, aby poskytoval jakési poradenství, tak je to přinejmenším zvláštní,“ prohlásila.

Odvolaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman | Foto: ČTK

„Někteří badatelé, kteří musí navštěvovat různé archivy a další instituce, měli práci z domova povolenou, ale jejich ředitelé a náměstci kontrolovali jejich výstupy. Takže po této stránce rovněž nevidím nic mimořádného na tom, že odborní pracovníci nemusí 8,5 hodiny sedět za svým stolem v kanceláři,“ reagoval bývalý ředitel ÚSTR.

Situace v instituci dlouhodobě vyvolává emoce. Spory se vyhrotily odvoláním Hermana a jmenováním Foglové. Nová šéfka následně odvolala několik dalších zaměstnanců. Nové členy vědecké rady ústavu, jejíž členové odstoupili na protest proti odvolání Hermana, představí Foglová zřejmě 15. května. Už dříve řekla, že ve vědecké radě by měli být nejen historici, ale i právníci, sociologové a politologové.

Jana Čermáková, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Simona Bartošová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme