Česko 1:1 Rakousko

Funkce znalce je odborná činnost a ne rasová, říká právník Čermák

Advokát Petr Kočí si stěžoval na soudního znalce Michala Mazla kvůli židovskému původu. Kočí při hlavním líčení u Okresního soudu v Mostu zastupoval členku Dělnické strany sociální spravedlnosti Lucii Šlágrovou, která je obžalována z šíření extremistických názorů. Soudní znalec Michal Mazel označil její vystoupení za propagaci nacismu a antisemitismu. A advokát Kočí požádal o jeho vyloučení ze soudního procesu s odkazem na údajný židovský původ a podjatost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Advokát Petr Kočí a členka DSSS Lucie Šlégrová | Zdroj: ČTK

Podstatnější část námitky spočívala podle právníka Petra Kočího v názoru, že znalec je na svém zadavateli - Policii České republiky ekonomicky závislý.

„Policie mu opakovaně zadávala zakázky, on je dle našich názorů a výpočtů předražoval a policie mu to schvalovala. O nestrannosti znalce vůči takovému zadavateli pak nemůže být ani řeči,“ říká Kočí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli advokát Petr Kočí a právník Karel Čermák, bývalý dlouholetý předseda Advokátní komory a autor jejího etického kodexu

Část námitky podjatosti podle něj spočívala i v úvaze, že pokud by rodina znalce byla v období nacismu postižena holocaustem, mohl by být znalec v této konkrétní věci podjatý.

„Nejde o uplatnění námitky nemožnosti osoby židovského původu vykonávat funkci znalce, ale o vznesení dotazu, zda osoba s určitými osobními historickými zkušenostmi, osoba, která si nese určité trauma, může být nestranným posuzovatelem otázky, jíž se jí osobně dotýká,“ vysvětluje Kočí.

Tento postup a postoj mnoho advokátů kritizuje a případem se bude zabývat i předsednictvo České advokátní komory. Kočímu hrozí i případné kárné řízení.

Soudní znalec Michal Mazel řekl, že znalecká činnost nebyla jeho hlavním příjmem, pracuje jako advokát. Minulý rok zpracovával zhruba deset posudků, jejichž cena se pohybovala od 1500 do 7000 korun.

Argumenty nelze vzít na vědomí

Podle právníka Karla Čermáka, bývalého dlouholetého předsedy Advokátní komory a autora jejího etického kodexu to jsou argumenty, které nelze přijmout a vzít na vědomí:

„Copak v nějakým námitkách v osobě znalce vznáší advokát dotaz? Už tohle je úplně nesmyslné. Námitky musí obsahovat nějaká fakta,“ říká Čermák.

Rasa nemá podle Čermáka co dělat s výkonem funkce znalce, advokáta ani soudce.

„Kde to jsme? To jsme zpátky 70 let. Rasa a rasový původ nemá co dělat s odbornou kvalifikací člověka. Takhle nelze uvažovat. Funkce znalce je odborná činnost a ne rasová,“ dodává Čermák.

Lucie Šlágrová je obžalována z šíření extremistických názorů kvůli projevu, který pronesla předloni na shromáždění v Litvínově a v němž odkazovala na ideologii nacistického národního socialismu.

Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme