USA 0:1 Česko

'Hluchoněmí' podvodníci, kteří vybírají od lidí peníze, se přesouvají z centra Prahy na periferii

Gestikulují, mávají rukama a ukazují falešné dokumenty. Mezinárodní skupina podvodníků, kteří pod záminkou charity mámí z kolemjdoucích peníze, se přesouvá z center velkých měst na jejich periferie a do menších sídel. Falešní postižení obvykle předstírají, že jsou hluchoněmí nebo mají jiný hendikep. Své působiště postupně mění, protože mezi obyvateli měst už jsou známí a na frekventovaných místech je častěji postihuje policie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znaková řeč | Foto: mirzamlk / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Největší boom podvodných gangů policie v Česku zaznamenala minulý rok. Působily hlavně v oblastech dopravních uzlů, kde proudí nejvíce lidí. Teď falešné sbírky centra měst postupně opouštějí.

V Česku řádí gang podvodníků. Pod záminkou sbírky pro chudé děti okrádá kolemjdoucí

Číst článek

„Policisté se s těmito podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky různých organizací, setkávají velmi často. A to nejen ve velkých městech, ale v tuto chvíli již na malých městech po celé České republice. V poslední době policisté řeší i případy zahraničních podvodníků, kteří se pod záminkou benefice pro hluchoněmé pokouší z lidí vylákat finanční hotovost,“ říká pro Radiožurnál mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová.

Mezi podvodníky, kteří předstírají postižení, jsou podle policie především cizinci z východní Evropy. Často cestují a mění své působiště. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana je v těchto případech velmi složité trestnou činnost prokázat. „Máme jednoznačně zadokumentováno, že oslovili vícero osob, ale ta částka nedosahuje trestněprávní roviny. Je-li to na místě, tak ty situace řešíme pokud možno blokovými pokutami. V ojedinělých případech se podařilo prokázat, že se jedná o trestný čin.

Přibývá podvodů s platebními kartami. Rizikem jsou univerzální bankomaty

Číst článek

V Praze se podle Hulana v poslední době podvodné charity pohybují na Černém Mostě, Zličíně a v okolí autobusového nádraží Na Knížecí. Překvapení podvodníky čeká, když na ulici narazí na skutečně neslyšícího člověka.

„Oslovují samozřejmě i neslyšící. Ti na ně začnou znakovat a podvodníci se zaleknou a utečou. Lidem se povedlo ty podvodníky i vyfotit,“ říká Denisa Vacková z Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel.

Organizace v současnosti shromažďuje neslyšící svědky a chystá se podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme