Hospodářské noviny odhalily superpriority Jiřího Paroubka
Co všechno chce ČSSD ještě do voleb stihnout a v čem je schopna dohodnout se s koaličními partnery? O tom dnes píší Hospodářské noviny. Mladá fronta Dnes zjistila, že Město Zlín chce vstoupit do hokejového klubu HC Hamé. Děti ze sociálně slabých rodin už brzy dostanou šanci ukázat, co v nich je - Lidové noviny zjistily, že je to projekt Institutu pedagogicko-psychologického poradenství.
Dvacet zákonů je napsáno na seznamu, který popisuje absolutní priority premiéra Jiřího Paroubka. To znamená, co všechno chce ČSSD ještě do voleb stihnout a v čem je schopna dohodnout se s koaličními partnery, uvádějí Hospodářské noviny. Od superpriorit si premiér Paroubek slibuje, že zesílí trend, kdy sociální demokracie postupně smazává náskok ODS ve voličských preferencích.
A čím chce Paroubek voliče oslovit? Velmi pravděpodobně budou podle listu schváleny reformy, které zvyšují veřejné výdaje - hlavně balík osmi zákonů zjednodušujících stavební právo. Jeho součástí má být tak zvaný koncesní zákon, který umožňuje státu, krajům a obcím investovat za peníze soukromých společností. Úspěšných může být také devět zákonů, které nejvíc od roku 1990 reformují sociální systém. Dalšími dvěma prioritami jsou změny v nemocenských dávkách a životní minimum, píšou Hospodářské noviny.
Město Zlín chce vstoupit do hokejového klubu HC Hamé. Zlínští radní už schválili záměr koupit podíl v Občanském sdružení HC Hamé Zlín, které řídí chod klubu. Za 36 milionů korun by město získalo podíl ve výši 49 procent. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.
Vstupem města do hokeje chce stabilizovat jeho budoucnost a zabránit tomu, aby se případně přestěhoval jinam. Zdejší klub má totiž výborné jméno a podle náměstka zlínského primátora Martna Janečka, pomáhá městu se zviditelnit. Město by částku uhradilo ve třech splátkách. Letos by zaplatilo 13 milionů korun, příští rok 12 milionů a v roce 2007 11 milionů korun. Město si od vstupu do klubu slibuje lepší kontrolu finančních toků. Zlín by měl své zástupce v dozorčí radě i prezidiu klubu, funkce by nebyly placené. Mladá fronta dnes také dodává, že podobný model funguje ve Vsetíně, kde město v současné době vlastní 11 procent hokejového klubu.
Děti, které vyrůstají v sociálně slabých rodinách, brzy dostanou šanci ukázat, co v nich je. Jak informují Lidové noviny, přímo na ně je totiž zaměřen nový projekt za 80 milionů korun, který se rozjede příští rok. Jeho hlavní myšlenkou je pomoci dětem ze znevýhodněného prostředí se školou a motivovat je, aby dosáhly co nejvyšší vzdělání. Projekt vymysleli v Institutu pedagogicko-psychologického poradenství a peníze na něj půjdou z Evropského sociálního fondu.
Institut už vybral pět krajů, kde žije nejvíc sociálně slabých rodin. Jde například o Moravskoslezský, Ústecký nebo Karlovarský kraj. Tam vzniknou speciální centra. Budou v nich pracovat dětští psychologové, učitelé, sociální pracovníci a antropologové. Tento tým bude mít za úkol vyhledávat děti ze znevýhodněného prostředí, které mají potíže se školou a potom s nimi pracovat. Experti budou v kontaktu i s jejich rodiči a budou pořádat i školení pro učitele.
Moravské naftové doly, které patří do impéria Karla Komárka, úspěšně podnikají v průzkumu a těžbě zemního plynu v Pákistánu, píše Mladá fronta Dnes. Jde přitom o riskantní investici v zemi, kde se může ze dne na den zhoršit bezpečnostní situace. Přesto tam firma loni vydělala kolem 300 milionů korun hrubého zisku a letos to bude podobné, řekl listu Pavel Marek, který se v Moravských naftových dolech stará o jejich zahraniční aktivity.
Moravská společnost měla v Pákistánu notný kus štěstí. Z ložiska Sawan v provincii Sindh se totiž pravidelně těží plyn od září 2003 a podle odborníků vrt vydrží ještě nejméně deset let. Moravští naftaři se věnují průzkumu nalezišť plynu také v Německu a Rumunsku a teď uvažují například i o Jemenu.
České firmy znovu věří v sílu veletrhů, píše Mladá fronta Dnes. Po útlumu, které tuzemské výstavnictví postihl na začátku nového tisíciletí, se podle organizátorů veletrhů a výstav začíná opět blýskat na lepší časy. Za podstatný považují odborníci nárůst přímých vystavovatelů a stoupající zájem o veletržní prezentaci obecně. Jedničkou výstavnictví u nás pak i nadále zůstává Brno. Vnímá ho tak podle nedávného průzkumu 90 procent lidí.