Hřensko se domáhá soutěsek, které za podezřelých okolností prodalo

Obec Hřensko se u soudu domáhá známých soutěsek kolem říčky Kamenice. Radnice je za nejasných okolností prodala v roce 1997. Původně se totiž chtěla zbavit jen lesů nad soutěskami, protože neměla na jejich údržbu peníze. Pak se ale ukázalo, že spolu s lesy prodalo i svou největší turistickou atrakci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hřenské soutěsky | Foto: Hřensko

Zákon byl podle vedení obce porušen tím, že při prodeji pozemků na zveřejněném záměru byly označeny jen pozemky z katastrálního území Mezná, přestože se konečný prodej týkal i pozemků v katastrálním území Hřensko.

"Zastupitelům, když rozhodovali, nebyla předložena parcelní čísla pozemků ani geometrický plán, který by vyčlenil lukrativní stezky od těch nelukrativních pozemků," řekl právní zástupce Hřenska Aleš Podrábský.

Hřenská radnice se navíc domnívá, že usnesení zastupitelstva o prodeji pozemků bylo dodatečně zfalšované. "Usnesení, jímž zastupitelstvo rozhodlo o prodeji a jež je nutné přijmout před tím, než starosta podepíše kupní smlouvu, bylo následně na radnici nahrazeno usnesením, které již o konkrétních číslech pozemků hovoří, takže ti pánové tenkrát nevěděli o čem rozhodují," doplnil Podrábský.

Neméně podezřelá je pro obec i cena, za kterou Hřensko soutěsky před lety prodalo. Jejich hodnota stanovená dodatečně vyhotoveným znaleckým posudkem totiž činí asi 7,4 milionu korun. Pozemky ale byly prodány za přibližně 380.000 korun, což je zhruba 5,3 procenta jejich skutečné hodnoty. Obec proto podala žalobu k děčínskému okresnímu soudu, který se začal případem zabývat právě dnes.

Hřensko spor o známé soutěsky dnes vyhrálo. Turisticky vyhledávané lokality v Českém Švýcarsku tak musejí dosavadní majitelé vydat obci do tří dnů po nabytí právní moci rozsudku. Podle soudu byl prodej soutěsek a dalších pozemků v rozporu se zákonem. Advokát současných majitelů se ale proti verdiktu chce odvolat.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme