iŽurnál 1.4. - vtipy a legrácky a vyhlášení Zlatého erbu 2001

Na neděli tentokrát připadá apríl. Nebudeme sice vyprávět vtipy, ale není od věci povídat si o vtipech - tedy o serverech, na kterých vtipy a vtipná videa, obrázky a další najdete. Dozvíte se také něco o předávání ceny městským internetovým stránkám a také o akci jménem Den bez Internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už čtvrtý ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě proběhl na tradičním místě v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové tentokráte pod heslem od prezentace ke komunikaci. Doba, kdy města, obce, ale i další úřady veřejné správy prostřednictvím Internetu o své činnosti pouze informovaly, pomalu končí. Občané chtějí prostřednictvím Internetu také vyřizovat některé agendy a řešit své problémy. Jde to už dnes? Tak právě na to hledal odpověď Jaroslav Zvára během slavnostního večera při příležitosti vyhlašování cen za nejlepší webové stránky měst, obcí a regionů Zlatý erb.

Než se dostaneme k samotnému vyhlašování cen soutěže Zlatý erb, dejme slovo programovému řediteli konference Internet ve státní správě a samosprávě Františku Dohnalovi. Těmito slovy shrnul pro iŽurnál zkušenosti z prezentace města Vídně z hlediska využití principů elektronické veřejné správy:

Přitom Vídeň ještě před nedávnem z hlediska využití informačních technologií v této oblasti byla v podstatě na začátku. Jak jsme na tom my - také na to měly odpovědět výsledky Zlatých erbů.

V kategorii měst se přihlásilo letos 66 měst, vítězem se stal Most se stránkami www.mumost.cz.

Poslední věta webeditorky Jany Žampové o esperantské verzi stránek zaujala i moderátora večera Jana Pokorného. Náměstek primátora Bořek Valvoda tvrdí, že vyřizování agendy prostřednictvím Internetu nenarazí na odpor na straně úřadníků i přesto, že se musí naučit mnoho nového.

Mezi 49 soutěžícími obcemi si cenu odnesla Veverská Bitýška www.obecveverskabityska.cz, přičemž zvláštní cenu dostalo ještě Pohoří na Dobrušsku - www.dobruska.cz/pohori. V rámci kategorie regiony - zúčastnilo se 19 sdružení a regionů - porotu nejvíce zaujaly stránky www.ckrumlov.cz sdružení OIS.

Serverů, kde najdete vtipy, jsou plné vyhledávače. Někde ale najdete třeba jen dvacet vtipů. Ty, o kterých teď budeme mluvit, patří rozhodně mezi ty největší v České republice - jako třeba adresa www.fudge.cz. Funguje 2 roky, i když, jak říká Michal Ludvig, ne pořád pod tímhle jménem.

Vtípky vkládají sami čtenáři serveru. A nejsou to jen textové vtipy, ale hlavně zábavné obrázky a videa. A tak každý den na Fudge najdete něco nového.

Vkládání vtipů samotnými uživateli neuznává další vtipový server Jokes.cz. Podle jeho šéfa, který si říká Coyot, ale oficiálně se jmenuje Viktor Urban, se pak na server dostává spousta vaty - několikrát vložených vtipů a také těch nejpokleslejších vtipů. Na jokes.cz se také nedá vtipy známkovat. Všechno prostě prochází Coyotovýma rukama. Protože na jokesech najdete ne stovky, ale 3 300 vtipů, určitě dalo velkou práci takovou databázi vytvořit.

Během měsíce se chystá velká aktualizace - a vtipů bude kolem 4 tisíc. Vtipy najdete i na serverech s variacemi slova vtipy - vtip.cz nebo vtipy.cz a vtipky.cz - a slova anekdota - www.anekdota.cz nebo www.anekdoty.cz. Adresy anekdota.cz byste si určitě měli všimnout, protože kromě zajímavé grafiky nabízí on line hry jako oblíbené tetris nebo mořský boj, dále vtipné básničky, komiksy, povídky a aforismy. Na anekdoty.cz jsou sice jen textové vtipy, ale zato jich jsou 3 a půl tisíce.

Další adresy jsou také příznačné - sranda.cz a funpage.cz. Jedna stránka potěší všechny správce sítě a pracovníky technických podpor a helpdesků. Na adrese www.adt.cz/vtipy najdete několik tipů, jak všechny ty spolupracovníky, kteří se starají o počítače, dobře vyděsit. Pokud hledáte spíš než vtipy legrácky, které byste mohli někomu poslat třeba e-mailem, kromě fudge můžete zkusit srandičky.cz.

Potěšit můžete své přátele třeba i vtipnou smskou. Text ani nemusíte vymýšlet sami - tady najdete skoro šest stovek nápadů, jak své známé vyděsit a posléze možná i rozesmát.

Na všech zábavních serverech se vtipy řadí podle běžných kategorií - o policistech, komunistech, blondýnkách, dětech, manželství a tak dále. Někde ale má autor webu rád jen ty jedny - a tak máme specializovaný server s vtipy o - policistech, o komunistech, ale také archiv černého humoru. Na něm je zajímavé to, že je členěn podle síly vašeho žaludku. Můžete si vybrat zda se cítíte jako měkoň, drsňák nebo sadista. Oblíbené jsou i vtipy o vojácích - inspirovat se můžete na armada.virt.cz.

Zajímavou oblastí u vtipů jsou autorská práva. Zajímalo mne, jak se to vůbec dá u takových serverů postihnout. Horší to mají ty servery, které nechávají své návštěvníky vkládat vtipy, těžko pak mohou zkontrolovat, odkud byl daný vtip okopírován. Problémy přiznal i Michal Ludvig z Fudge.cz.

Coyot z Jokes.cz se s autorskými právy potkal z druhé strany. izurnal6

Na závěr mi ještě dovolte jedno mentorské upozornění: Pokud posíláte někomu vtipný obrázek e-mailem, zřejmě mu bude stahování e-mailu stahovat o něco déle, ale možná ho stále ještě potěšíte. Jestliže mu ale pošlete pár sekund dlouhé video o velikosti 1 až 2 MB, asi si na vás došlápne. Pokud je připojen k Internetu přes telefon, stahování se mu může prodloužit až na několik desítek minut.

Pokud máte po Březnu měsíci Internetu globální sítě pokrk, oslavte dnešní Den bez Internetu. V rámci něj probíhá od 10. do 16. hodiny na pražské letenské stráni happening, díky kterému se můžete připojit k nejnovější technologii Bezinternet. Po něm si budou moci návštěvníci vyměňovat ručně psané maily, soutěžit v downloadu neboli stahování svetru, pro zkušené bezsurfaře bude připravena soutěž v nejrychlejším vyhledávání (ve starých telefonních seznamech) nebo v napodobení (elektronického) podpisu poslance Mlynáře. Ale nezapomeňte, že byste v neděli 1. dubna měli držet internetový půst.

Příští téma: WAP a testy telefonů

Markéta Kaclová, Jaroslav Zvára Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme