Jakou roli hrál při nákupu gripenů Miroslav Šlouf?

Minulý pátek jsme odvysílali nové informace o případu údajného uplácení v souvislosti s plánovaným nákupem stíhaček gripen. V reportáži jsme uvedli jméno firmy Anglo-Czech Trading and Investment, o kterou se v souvislosti s Gripeny, zajímají bezpečnostní složky. Jednatelem konzultační firmy byl Stanislav Profant. Ten podle zjištění Českého rozhlasu udržoval úzké styky s tehdejším poradcem expremiéra Zemana Miroslavem Šloufem. A právě toho předseda ČSSD Jiří Paroubek označil za člověka, který byl v centru kampaně, která plánovaný nákup stíhaček provázela.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Vazbu Stanislava Profanta na vlivnou skupinu poradců ČSSD kolem Miroslava Šloufa dokládá i další skutečnost. Z listin Městského obchodního soudu v Praze vyplývá, že kromě Profanta zastupoval britské majitele prověřované firmy Anglo-Czech Trading and Investment i Jan Stiess. Oba do ní přišli v lednu 2002, tedy několik měsíců před klíčovým hlasováním parlamentu o nákupu Gripenů.

A kdo je Jan Stiess? Za vlády Miloše Zemana se o něm uvažovalo jako o ekonomickém ministrovi, nakonec se stal předsedou Fondu národního majetku. Po skandálu s falešným lustračním osvědčením musel ale Stiess na tuto vysokou státní funkci rezignovat.

Na tom, že tehdejší šéf Zemanových poradců Šlouf sehrál nezanedbatelnou roli v kampani před nákupem Gripenů, se shoduje nezávisle na sobě několik dobře informovaných zdrojů Českého rozhlasu.

Na Šloufa navíc veřejně upozornil i předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek v souvislosti s reportáží švédské televize. Novináři natočili skrytou kamerou rozhovor s exministrem zahraničí Janem Kavanem a Petrosem Michopulosem - blízkým spolupracovníkem bývalého Zemanova kabinetu.

"Pan Michopulos je opravdu blízký přítel pana Šloufa, takže tak jsem to myslel, že třeba pan Šlouf o tom ví víc. Já nechci spekulovat, zeptejte se jeho, třeba ho najdete a třeba se vám bude chtít vyjádřit," řekl Jiří Paroubek. A proč v této souvislosti zmínil právě Šloufovo jméno? "Nechci zveřejnit nic."

A co důkazy o spojení zástupce britsko-české poradenské firmy Stanislava Profanta s Miroslavem Šloufem? Českému rozhlasu se podařilo získat svědectví muže, který se delší dobu pohyboval v Profantově okolí. Kvůli obavám o své bezpečí ale nechtěl hovořit na mikrofon:

"Kontakty Stanislava Profanta s Miroslavem Šloufem byly intenzivní. Často se scházeli na snídani v hotelu Savoy na Hradčanech," říká zdroj rozhlasu. Profant v době, kdy se jednalo o nákupu stíhaček, navštěvoval ministerstvo obrany a jednal s vysokými úředníky.

Potvrdil to jeden bývalých pracovníků ministerstva. Kvůli citlivosti tématu si ale přál zůstat v anonymitě. Profanta podle svých slov zná, a ví, že se scházel s lidmi, kteří připravovali požadavky na nové stíhačky.

Stanislav Profant na výzvy k setkání s reportéry Českého rozhlasu nereaguje. Kontaktovali jsme ho několikrát telefonicky, e-mailem i osobně. Snažili jsme se několikrát oslovit i Miroslava Šloufa. Svůj mobil nebral.

Šloufova asistentka uvedla, že je její šéf je v zahraničí a vrátí se asi až v dubnu. Podobně dopadla snaha o rozhovor s Janem Stiessem. Setkání striktně odmítl. Proč oslovení lidé mlčí o své možné úloze v kampani kolem Gripenů? Nechtějí s ní být spojováni, a to hned ze dvou důvodů.

Jednak se mohou obávat, že rozhovor může být skrytě natočen, jako v případě Kavana a Michopulose. Navíc nejen české, ale i zahraniční bezpečnostní složky celou záležitost intenzivně vyšetřují a vyslýchají aktéry případu.

Zájem na prošetření údajné úplatkářské aféry má i armáda. Ministryně Vlasta Parkanová k tomu říká:"Rozhodně nemůžu být lhostejná k tomu, když se takové závažné podezření odehrává, byť se stalo před mnoha lety."

Všechny dnes jmenované aktéry kauzy Gripen spojuje totalitní minulost. Miroslav Šlouf byl významným funkcionářem komunistické strany. A Stiess i Profant pracovali jako agenti pro komunistickou tajnou policii. Profant sice vyhrál spor o neoprávněnou registraci, soud ale odmítl vymazat jeho jméno z evidence spolupracovníků StB.

Rozhlas má k dispozici kopii Profantova svazku z archivu ministerstva vnitra. Byl sice z větší části skartovaný, ale torzo, které z něj zůstalo, svědčí o aktivitách agenta s krycím jménem Petránek a později Karel.

Tajný spolupracovník Karel byl využíván do problematiky zpravodajských her po linii Spolkové republiky Německo a Rakouska. V průběhu spolupráce byl o tajného spolupracovníka ve dvou případech projeven zájem ze strany německých speciálních služeb, stojí v Profantově svazku.

Udělejme si tedy rekapitulaci. Šéf ČSSD Jiří Paroubek veřejně připomněl možnou roli Zemanova bývalého poradce Miroslava Šloufa v kauze Gripeny. Bezpečnostní složky se přitom zajímají o poradenskou firmu Anglo-Czech Trading and Investment.

Je na seznamu prověřovaných společností, přes které mohly proudit úplatky. Firmu zastupovali Stanislav Profant a Jan Stiess s kontroverzní minulostí, navíc s prokazatelnými vazbami právě na Šloufa.

A kolik peněz bylo ve hře? Astronomických 60 až 100 miliard korun. Alespoň tolik by stálo 24 švédských stíhaček, jejichž nákup bývalý Zemanův kabinet usilovně prosazoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu nákupu stíhaček Gripen sledují reportéři Jan Hrbáček a Pavel Otto.

Čtěte také: Policie se zajímá o poradenskou společnost v kauze nákupu Gripenů

Pavel Otto, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme