‚Nechtěl jsem dělat ostudu.‘ Právník Teryngel kvůli kauze soudce Sováka skončil s advokacií

Podnikatel Viktor Kožený nebo lobbista Tomáš Horáček. To je jen malá část klientů, které během své bohaté kariéry zastupoval Jiří Teryngel. Minulý týden v pátek si u Okresního soudu v Berouně vyslechl pravomocný rozsudek za stotisícový úplatek pro obviněného exsoudce Zdeňka Sováka. Ještě před verdiktem se rozhodl, že v advokacii skončí. „Udělal jsem takovou chybu, která je neslučitelná s výkonem advokacie,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Teryngel u soudu (23. leden 2012) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V pátek si právník Jiří Teryngel vyslechl již druhý pravomocný rozsudek. Berounský okresní soud mu schválil dohodu o vině a trestu. Ze soudní síně tak podle České televize odešel s milionovou pokutou za to, že dal soudci Zdeňku Sovákovi úplatek ve výši 100 tisíc korun.

Advokát Teryngel přiznal statisícový úplatek pro soudce Sováka, od soudu odešel s milionovou pokutou

Číst článek

Kvůli verdiktu by mu hrozilo vyškrtnutí z České advokátní komory, podle mluvčí Ivy Chaloupkové ale Teryngel své členství ukončil ještě před pátečním soudem. „S výkonem advokacie skončil. Vyškrtnutý je k 1. červnu,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí.

„Na základě vlastní žádosti opustil advokacii, to znamená, že už nemůže poskytovat právní služby, jak je definuje zákon o advokacii,“ přiblížila Chaloupková.

Sám Teryngel nejdřív nechtěl svůj konec vysvětlit. „Já to nebudu vůbec komentovat,“ snažil se vyhnout dotazům. 

Nakonec ale přece jen odpověděl. „Myslím si, že jsem udělal takovou chybu, která je neslučitelná s výkonem advokacie, a nechci advokacii dělat ostudu,“ přiznal dnes už bývalý advokát. „Lépe je odejít sám,“ dodal.

Dvakrát nevyškrtnut

Česká advokátní komora už Teryngela jednou vyškrtla. Bylo to v roce 2003, v případě pronájmu Českého domu v Moskvě totiž právník pracoval pro obě strany – ministerstvo zahraničí i nájemní firmu Hotel Český dům. Jenže Teryngel se nakonec ubránil u soudu a do advokacie se vrátil. 

Místo zvěřiny 100 tisíc korun. Advokát Teryngel předal soudci Sovákovi peníze kvůli přímluvě

Číst článek

Vyloučení z komory mu pak hrozilo ještě jednou, když mu soud vyměřil tříletou podmínku kvůli kauze Letka Team. V té šlo o třičtvrtěmiliardový obchod s cigaretami a následnou uniklou daň z přidané hodnoty ve výši 118 milionů korun.

V tom ho ale komora v dubnu 2017 podržela. „I s ohledem na to, že ani soud nepovažoval za nutné vyslovit JUDr. Teryngelovi zákaz výkonu advokacie v rozsudku, ze seznamu advokátů ho nevyškrtla,“ okomentovala to tehdy mluvčí Chaloupková.

Prokurátor i obhájce Koženého

Teryngel má za sebou bohatou kariéru. Začínal v roce 1973 jako prokurátor, kvůli členství v Lidových milicích po revoluci nemohl pokračovat ve státních službách, takže se přesunul do role advokáta.

V té pak zastupoval řadu známých osobností a angažoval se v mnoha mediálně sledovaných kauzách. Mezi jeho klienty kromě vlády Miloše Zemana patřili Vladimír Stehlík a bývalý šéf Fondu národního majetku ČR Jan Stiess nebo podnikatelé Viktor Kožený a Tomáš Horáček.

Angažoval se také v kauze Olovo, kde chtěli poradci tehdejšího premiéra Miloše Zemana zdiskreditovat politickou oponentku Petru Buzkovou.

Role v kauze soudce Sováka

Podle verze kriminalistů navštívil bývalý soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák svého známého Teryngela u něj doma a vrátil se od něj s igelitovou taškou s penězi. Teryngel podle serveru Seznam Zprávy původně uvedl, že si Sovák odvezl pouze zvěřinu, později připustil, že v tašce bylo i 100 tisíc korun.

Serveru uvedl i Teryngelovu verzi. Podle ní se na něj obrátil muž, který byl nepravomocně odsouzen, a advokát vzhledem ke svým bohatým zkušenostem z trestního práva prý hned věděl, že rozsudek je špatný.

Odvolání měl řešit Vrchní soud v Praze, kdeč pracoval právě Sovák. „Teryngel policistům řekl, že ví, jak to někdy na soudech chodí – 90 procent lidí, jejichž kauzy se tam řeší, jsou skutečně vinni, a soudci mají někdy tendenci při odvolání potvrdit předchozí prvoinstanční trest,“ uvedly dále Seznam Zprávy.

Teryngel podle serveru při výslechu konaném počátkem tohoto měsíce také řekl, že se Sovákem „tuto okoralost soudců“ mnohokrát probírali. „To byl důvod, proč jsem JUDr. Sováka požádal, aby toto odvolání někdo pečlivěji přečetl a nenechal to pouze na asistentovi soudce,“ nadiktoval advokát do protokolu.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme