Rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo nabylo právní moci. Nikdo ze zúčastněných proti němu nepodal stížnost

Rozhodnutí městského státního zástupce Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo v úterý nabylo právní moci. Od pátku totiž uběhly zákonem dané tři dny, ve kterých ji mohli stíhaní podat. „V současné chvíli neevidujeme žádnou stížnost proti usnesení o zastavení trestního stíhání. Lze tedy uzavřít, že rozhodnutí nabylo právní moci 17. září tohoto roku,“ řekl pro iROZHLAS.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:52 18. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Už jsme vyznačili doložku právní moci. A nyní bude společně se spisovým materiálem předloženo nejvyššímu státnímu zástupci,“ dodal Cimbala. V úterý Městské státní zastupitelství čekalo, jestli nedojde proti rozhodnutí stížnost poštou.

První citace ze ‚Šarochovy stopky‘: Babiš jednal účelově, chybí ale důkazy, že Čapí hnízdo nebylo malou firmou

Číst článek

Pokud by totiž někdo ze stíhaných v pondělí stížnost poslal, mohla by na zastupitelství dorazit i po zákonem dané lhůtě. Byla by přitom platná, protože v tomto případě rozhoduje datum odeslání.

Dokument tedy bude v nejbližší době odeslán na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně, které má tři měsíce na to, aby se k němu vyjádřilo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má právo během této doby verdikt zrušit a nařídit další vyšetřování. Pokud by to neudělal, je celá kauza u konce.

Nejvyšší státní zastupitelství v úterý odmítlo k věci podat bližší informace. „Pan nejvyšší státní zástupce se vyjádří až v okamžiku, kdy se rozhodne, a potom veřejnost seznámí se svým rozhodnutím,“ řekl jeho mluvčí Petr Malý pro iROZHLAS.cz.

Čtyři roky zkoumání

Jaroslav Šaroch zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a jeho příbuzných v pátek po téměř čtyřech letech. Premiér Babiš v případu čelil obvinění z údajného dotačního podvodu.

Co teď bude s kauzou Čapí hnízdo? Pět nejdůležitějších otázek a odpovědí ke stopce pro stíhání Babiše

Číst článek

Během nich žádal po pražských kriminalistech opakovaně více času a společně s vyšetřovatelem kauzy Pavlem Nevtípilem loni v lednu hájil v Poslanecké sněmovně policejní žádost o zbavení poslanecké imunity Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. A tvrdil, že obvinění je odůvodněné.

V pátek přesto rozhodl o zastavení stíhání u všech účastníků řízení. „Nepodařilo se opatřit důkazy, které by prokazovaly, že společnost Farma Čapí hnízdo nebyla v době podání žádosti o poskytnutí dotace či v následné době do rozhodnutí Výboru regionální rady o poskytnutí dotace, event. do uzavření smlouvy, nezávislým podnikem a nesplňovala definici malého a středního podniku,“ zformuloval nakonec státní zástupce Jaroslav Šaroch – podle Práva, které části rozhodnutí vydalo v úterý – hlavní důvod zastavení stíhání.

Nebyly tak podle něj naplněny všechny znaky dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.

To, že shromážděné důkazy nesvědčily o spáchání trestného činu, řekl Šaroch už dříve v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Páteční rozhodnutí se netýká pouze Andreje Babiše mladšího, který je vyšetřován samostatně. Jeho právník Petr Topinka ale předpokládá, že by se mělo stejně postupovat i v jeho případě.

Kauza Čapí hnízdo

 • 2006 — začátek přestavby

  Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006.

 • Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert Andreje Babiše. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

 • 2008 — dotace

  V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal. Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

 • Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

  Dotaci 50 milionů korun na projekt Čapí hnízdo schválil výbor Regionální rady ROP Střední Čechy v srpnu 2008.

 • 2013 — kauza Čapí hnízdo

  O projekt se později začala zajímat média. V říjnu 2013 Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“

 • V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů Kč a má tam pronajatu jednu budovu.

 • 2016 — OLAF

  Okolnosti získání dotace začala v lednu 2016 vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).

 • Babiš, který byl od ledna 2014 ministrem financí, v březnu 2016 řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní manželky).

 • 2017 — vydání Babiše a Faltýnka

  V srpnu 2017 policie zaslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací.

 • V září Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál. Babišova rodina podle policie pomáhala krýt jeho vliv na Farmu Čapí hnízdo, Mayerová údajně pochybnou žádost o dotaci podepsala a Nenadál působil ve Farmě Čapí hnízdo a Mayerovou zplnomocňoval k některým podpisům.

 • Faltýnek a další tři manažeři působili ve firmách, kterým patřila Farma Čapí hnízdo před schválením dotace. Podle policie umožnili Babišovým blízkým firmu převzít.

 • Skupinu policie obvinila z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, Babiš je ohrožen pěti až deseti lety vězení.

 • V říjnu 2017 hnutí ANO vyhrálo volby a se zvolením získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. Sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala.

 • Státní zástupce poté rozhodl o pokračování trestního stíhání Babiše, který je od 6. prosince 2017 předsedou vlády, a Faltýnka.

 • 2018 — konec kauzy pro Faltýnka

  Letos v květnu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil.

 • Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

  V prosinci 2017 uzavřel své vyšetřování OLAF. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš dříve řekl, že Agrofert kvůli vyšetřování OLAF podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU.

 • Počátkem května úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Později Imobě lhůtu prodloužil do 29. června. Imoba 21. června souhlasila s vrácením dotace, dohodu poté schválil výbor ROP Střední Čechy, který dotaci přidělil. Imoba vrátila padesátimilionovou dotaci, většina peněz skončí ve státním rozpočtu, část dostane kraj.

 • 2019 — ukončení vyšetřování

  Na konci března policie ukončila vyšetřování celého případu a vyloučila z něj premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Ten žije ve Švýcarsku a české policii se ho nepodařilo vyslechnout. „Mohlo by to zpomalovat zbylou část řízení,“ zdůvodnil krok mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

 • Obhájci obviněných se na začátku dubna ohradili proti možným únikům z vyšetřování případu. Pokud by se zveřejněné informace potvrdily, vzniklo podle nich podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Apelovali proto, aby se věc „neprodleně“ prověřila. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) to ovšem na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítla s tím, že stížnost obhájců je neodůvodněná.

 • V polovině dubna vyšetřovatelé navrhli českého premiéra i další obviněné s výjimkou Babišova syna obžalovat. Spis doručili státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který bude o obžalobě rozhodovat.

 • 2. září 2019

  Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že dozorový státní zástupce Šaroch předložil svému nadřízenému Martinu Erazímovi konečné rozhodnutí, v jehož rámci změnil svůj původní právní názor na posouzení věci. Podle Deníku N navrhl zastavení stíhání.

 • 13. září 2019

  Vedoucí městský státní zástupce Erazím informoval, že se „ztotožnil“ se šarochovým názorem a trestní stíhání všech obviněných v kauze zastavil. Případ nyní poputuje k nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který má na přehodnocení verdiktu tři měsíce.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme