Obviněný podnikatel Zadeh odškodné za vazbu nedostane, rozhodl soud. Žádal o 2,8 milionu korun

Obviněný podnikatel Shahram Abdullah Zadeh nemá nárok na odškodné od státu za dobu, kterou strávil v cele při své první vazbě. Ve čtvrtek to pravomocně potvrdil pražský městský soud, jenž zamítl mužovo odvolání s tím, že podání žaloby bylo zcela předčasné. Zadeh, který v Brně čelí obžalobám za krácení daní a za uplácení svědků, se po ministerstvu spravedlnosti domáhal 2,8 milionu korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Soudkyně Iveta Veselá označila vznesené nároky za nedůvodné. „Občanskoprávní soud je vázán výhradně na výsledek trestního řízení, které ale k čtvrtečnímu dni stále běží,“ podotkla. Soud tak nyní vůbec nemohl řešit, zda vazba byla zákonná a zda při ní Zadehovi vznikla nějaká újma.

Íránský podnikatel s českým občanstvím vinu v obou svých kauzách popírá. V žalobě žádal finanční zadostiučinění za nemajetkovou újmu, kterou spatřoval v nezákonnosti vazby, v její nepřiměřené délce a také v délce vazebních řízení u soudů. Svůj pobyt ve vazební cele už dříve označil za protiprávní dvouletý únos.

Advokátní komora žádá trest pro Zadehova soudce. Žalobce pustil ke strategii obhajoby

Číst článek

Zadeh strávil ve vazbě nejprve 685 dní kvůli daňové kauze, než ho soud propustil na kauci ve výši 150 milionů korun. Podle obžaloby, kterou se zabývá brněnský krajský soud, šidila patnáctičlenná skupina lidí stát při dovozu pohonných hmot. Celkovou škodu vyšetřovatelé vyčíslili na 2,5 miliardy korun.

Od prosince 2016 je Zadeh ve vazbě znovu, tentokrát kvůli obžalobě z ovlivňování svědků. Opakovaně usiloval o propuštění, soudy mu však nevyhověly. Vycházely z přesvědčení, že by se po propuštění na svobodu mohl skrývat, uprchnout z Česka nebo opakovat trestnou činnost. Uvedly, že je sice českým občanem, ale že má stabilní vazby v zahraničí, kde by mu jeho znalost jazyků umožnila snadnou adaptaci.

Letos v květnu dospěl Ústavní soud k závěru, že pokračující vazba nezasáhla do Zadehových základních práv. Muž neuspěl ani s tvrzením o překročení maximální délky vazby, která u závažných trestných činů činí tři roky.

Jedna z kauz se protahuje

Soud zdůraznil, že nelze sčítat délku vazby ve dvou různých kauzách. Podnikatel rozhodnutí označil za směšné. Už předtím podal několik ústavních stížností, které soud odmítl. Obrátil se také na Evropský soud pro lidská práva.

V Zadehově rozsáhlé daňové kauze vypsal brněnský krajský soud už zhruba dvě stovky termínů hlavního líčení, několik desítek jich ale odvolal. Do konce tohoto roku má v plánu přibližně ještě 20 jednacích dní, přičemž zatím stále vyslýchá svědky obžaloby.

Obhájci odhadují, že rozsudek by mohl být vynesen do léta příštího roku. Protahuje se i druhá kauza údajného uplácení svědků. Brněnský městský soud nařídil od loňského podzimu asi 30 jednacích dní, čtyři mají být ještě v říjnu. Podle obhajoby se toto hlavní líčení blíží ke konci.

Kauzy podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha

- Podnikatel íránského původu Zadeh, který koncem 90. let vystudoval lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a později podnikal v Dubaji v realitách, je v současnosti stále ve vazbě, kam se dostal kvůli podezřelým obchodům s pohonnými hmotami. Souzen je ale také kvůli rozsáhlému ovlivňování svědků ve svůj prospěch.

- O případu rozsáhlých daňových úniků při obchodování s palivem informovala policie v březnu 2014. Krácení daní za zhruba 2,5 miliardy korun vznikly podle policie od března 2012 do června 2013 při dovozu 409 milionů litrů pohonných hmot z Německa a Slovinska. Policie uvedla, že 15 obviněných k tomuto účelu využívalo řetězec nejméně 66 společností, kam byli do vedoucích pozic instalováni takzvaní bílí koně. Podle médií byl hlavou organizované zločinecké skupiny právě Zadeh.

- Policisté při zatýkání u obviněných zajistili kolem 100 milionů korun (peníze v hotovosti zajištěné při domovních prohlídkách, na účtech, luxusní auta nebo pohonné hmoty). Státní zástupce podal obžalobu proti celé patnáctičlenné skupině v březnu 2015, soudní proces měl začít v listopadu 2015, začátek byl ale několikrát odložen, vždy se totiž omluvil některý z právníků. Předseda trestního senátu dokonce pohrozil advokátům, že na ně podá stížnost na Českou advokátní komoru.

- Proces nakonec začal v březnu 2016, do léta 2017 soud vyslýchal obžalované, výslech některých z nich si vyžádal hned několik jednacích dní. Například Zadeh, který tvrdí, že je nevinný a pouze půjčil známým peníze na podnikání a pak je chtěl zpět, asi tři jednací dny za sebou četl svoji námitku na podjatost soudce. Na podzim 2017 začali vypovídat první svědci. Obhájci odhadují, že rozsudek by mohl být vynesen do léta příštího roku.

- Zadeh se od počátku snažil dostat z vazby, dokonce za něj osm lidí nabídlo složení kauce ve výši 80 milionů korun, ale soud kauci nepřijal. V říjnu 2015 Krajský soud v Brně určil Zadehovi kauci 100 milionů korun, olomoucký vrchní soud později verdikt o stomilionové kauci zrušil s tím, že kauce by měla být vyšší a soudní odůvodnění propracovanější. V polovině ledna 2016 krajský soud zvýšil kauci na 150 milionů korun, Zadeh ji složil 28. ledna a 1. února byl propuštěn z věznice. Ještě tři dny jej ale zadržovala policie na základě mezinárodního zatykače, který na něj vydal Írán kvůli obchodnímu sporu v Dubaji.

- Podruhé se Zadeh do vazby dostal v prosinci 2016, kdy jej policie zadržela a obvinila, že se podílel na ovlivňování svědka a Městský soud v Brně jej následně poslal do vazby. Proti ní sice podal Zadeh řadu žalob a stížností, ale neuspěl, letos v květnu se jeho případem zabýval i Ústavní soud, u něhož Zadeh poukazoval na porušení řady svých základních práv, na délku vazby či zadržování kauce 150 milionů korun. Ústavní soudci sice zjistili dílčí procesní pochybení, neznamenali však zásah do podnikatelových práv.

- Loni v listopadu pak začalo hlavní líčení v Zadehově druhé kauze, která se týká ovlivňování svědků. Podle obžaloby založil organizovanou skupinu k ovlivnění svědků ve vlastní prospěch ve své daňové kauze, spolu se Zadehem je obžalováno dalších pět lidí. Podnikatel už dříve obžalobu označil za nesmysl. Brněnský městský soud nařídil od loňského podzimu asi 30 jednacích dní, čtyři mají být ještě v říjnu. Podle obhajoby se toto líčení blíží ke konci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme