Koalici s ANO si po volbách neumím představit, Babiš by se musel očistit od skandálů, říká Gazdík

„Česká republika potřebuje sílu, která nás bude pevně spojovat se Západem.“ To je podle předsedy hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka jedním z důvodů, proč se jeho strana spojila s KDU-ČSL. Vize nově vzniklé koalice i její bitevní strategii pro nadcházející volby přiblížil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Gazdík, tiskový briefing hnutí STAN a KDU-ČSL v Lipnici nad Sázavou | Foto: Filip Jandourek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nečekal, že koalici s vámi podpoří 82 procent delegátů. Byl jste vy sám také překvapen, jak velkou podporu myšlenka získala?
Byl, a to velmi příjemně. Strana, která má takřka staletou tradici, tím udělala trochu krok do neznáma, do něčeho nového. Tím se z ní skutečně stala ne ta klasická strana, která lpí jenom na tradicích, ale strana, která spojuje tradiční a moderní. Za to si kolegů z KDU-ČSL velmi vážím.

Proč tuto koalici vlastně vytváříte?
Důvodů je mnoho. Spojenectví ale vzniká přirozeně - naše senátní kluby už dlouho zasedají společně. Spolupracujeme v mnoha obcích, v krajích, daří se nám spolupráce v Evropském parlamentu. Kromě toho jsme si programově blízko a Česká republika velmi potřebuje sílu, která je eurooptimistická, která nás bude pevně spojovat se Západem a nepotáhne nás na Východ.

Usilujte o změnu volebních zákonů a zvýšení výdajů na obranu, vyzval sjezd lidovců vedení strany

Číst článek

Když mluvíte o dobré spolupráci na mnoha úrovních – jak důležité je vaše porozumění s Pavlem Bělobrádkem?
Myslím, že je to velmi důležité. Rozhodně nejsme světoví státníci, ale i u světových státníků se vždycky říká, že je důležitá jistá chemie mezi nimi. Věci jsou pak mnohem jednodušší. A můžu říct, a netýká se to jenom čtveřice Pavel Bělobrádek, Petr Gazdík, Marian Jurečka, Vít Rakušan, že jsme skutečně dobrá parta, kde podaná ruka a slovo platí.

Platilo by to stejně, pokud by byl předsedou lidovců Jiří Čunek?
Bylo by to trochu jiné, to přiznávám. Na druhou stranu Jiří Čunek je můj hejtman. Velmi skvěle jsme spolupracovali čtyři roky v opozici proti komunistické koalici ve Zlínském kraji, kterou se nám společně podařilo porazit. Společně jsme teď radní Zlínského kraje. On je hejtman a já neuvolněný radní pro školství. Takže ano, on představuje v KDU-ČSL trochu jinou názorovou platformu než Pavel Bělobrádek, nicméně ani ve spolupráci s Jiřím Čunkem by nebyl vůbec žádný problém.

Zlínský hejtman Jiří Čunek na pražském sjezdu lidovců | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nemáte obavu, že hejtman a senátor Jiří Čunek bude vaši spolupráci v rámci koalice bojkotovat? Nebyl nadšen ze způsobu, jakým se rodila...
To je trochu mediální nedorozumění. Ano, Jiří Čunek z toho nadšen nebyl. Očekával ze strany vedení KDU-ČSL a asi i ode mě mnohem větší aktivitu. Nicméně on nikdy proti koalici nebyl. Byl tím, kdo rozhodnutí výrazným způsobem ovlivnil, když se ke koalici přihlásil. Řekl, že to je odvážné rozhodnutí, které by mělo KDU-ČSL zkusit.

Průzkumy zatím nenaznačují, že byste měli překonat 10% hranici. V pondělí například vyšel volební model společnosti Focus, podle kterého byste měli 7,4 procenta voličů. Neleká vás to?
Při vší úctě ke společnosti Focus - je navázaná na některé konkrétní politické strany a pracuje pro ně. To je jedna z věcí, které tento průzkum nečiní zrovna věrohodným. Navíc společnost Starosty a nezávislé vůbec ve svých průzkumech nikde neuváděla. My jsme tam dostali čistou nulu, ani půl procenta, ani procento v jejich průzkumu, což by třeba mohlo odpovídat statistické chybě, dejme tomu. Jako Starostové jsme ale zvyklí, že nás průzkumy podceňují.

Mentalita komunistů se nezměnila. Už nemohou mlátit obušky, tak mlátí alespoň do lavic, říká Herman

Číst článek

Na přesvědčování voličů máte několik měsíců. Co bude klíčové, pokud máte uspět?
Klíčové pro nás samozřejmě bude představení osobností a představení programu. Dále to bude kampaň a ukázání toho, že jsme nejblíže lidem - že naši starostové a další členové KDU-ČSL, kterých je více než 25 tisíc, jsou blízko lidí. Že vnímáme jejich potřeby, že nejsme politici odtržení od reality někde v Praze, kteří žijí ve skleníku Parlamentu, ale že víme, co lidi skutečně trápí.

Jak chcete svou kampaň prodat? Třeba hnutí ANO má vynikající marketing a zaměstnává přední odborníky v tomto odboru. Čím budete konkurovat?
Já ani Pavel Bělobrádek nejsme miliardáři, kteří podporují své hnutí, ani nevlastníme některá konkrétní média a neovlivňujeme je. Do kampaně se zapojí konkrétní lidé - zejména ti mladí. Představili jsme Žlutý tým, který tvoří členové jak KDU-ČSL, tak ze Starostů, a ti jsou připraveni jako dobrovolníci pracovat v jednotlivých regionech. Svoji kampaň totiž zaměříme spíše regionálně.

Profilujete se jako výrazně proevropská koalice. Nebojíte se, že právě tím řadu lidí odradíte?
Nebojíme. My přece nemůžeme dělat politiku pro to, jestli v ní získáme, nebo ztratíme. My děláme politiku pro konkrétní cíle a zejména třeba ve vládní krizi je potřeba ji dělat tak, abychom z ní co nejdřív vybředli, aby z toho nebyla ústavní krize. A stejně je to s Evropou. Jsem přesvědčen o tom, že Česká republika, malá ekonomika ve středu Evropy, nemá jinou alternativu než být pevně ukotveni v evropských strukturách.

Kalousek se do lidovců opřel za 'utahování šroubů společnosti'. Věří, že je v budoucnu opět povolí

Číst článek

Přihlásíte se k přijetí eura?
K přijetí eura jsme se přihlásili jako Česká republika v referendu. Teď jsme ale v jiné situaci. Ve Francii vyhrál volby Emmanuel Macron, který mluví o tom, že má být nějaké tvrdé jádro a nějaký obal. Tím tvrdým jádrem myslí eurozónu - to znamená ti, kteří mají euro. Musíme proto počkat, jaký vývoj uvnitř Evropské unie bude. Do tohoto vývoje ale musíme aktivně mluvit a podle toho se teprve rozhodnout, jestli euro přijmeme, nebo nepřijmeme. V dlouhodobém horizontu určitě ano.

Šli byste do koalice s hnutím ANO?
Já si to v současné době osobně nedovedu představit.

Co by se muselo stát, abyste si to představit uměl?
Andrej Babiš by se musel očistit od svých skandálů. Pak by musela následovat nějaká elementární programová shoda, která momentálně nenastává. Naším zásadním programovým bodem je subsidiarita - co má být rozhodováno blízko občanovi, ať je rozhodnuto co nejblíže občanovi. Omezuje to byrokracii a korupci. Zatímco hnutí ANO se snaží věci centralizovat, snaží se rozhodovat shora, přibývají úředníci a přibývá i byrokracie.

Co vztahy s dalšími stranami? Jak teď třeba vypadají vaše vztahy s TOP 09? Nevyčítá vám Miroslav Kalousek, že jste vyhledali nového partnera?
Naše podaná ruka platila a my jsme stoprocentně dodrželi smlouvu. Na mě je styl TOP 09 v posledních měsících trochu agresivní. Spolupráce s TOP 09 jako s naším bývalým koaličním partnerem pro nás ale samozřejmě není problém.

Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme