Komise začne vybírat šéfa policie, zástupci ČSSD budou chybět

Výběrová komise začne zvažovat, kdo by mohl být novým policejním prezidentem. Funkce je neobsazená od konce minulého roku, kdy rezignoval Oldřich Martinů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

O způsob výběru policejního šéfa se přou politici. ODS tvrdí, že postup ministra vnitra Radka Johna je v rozporu se služebním zákonem. Odmítá proto účast v komisi.

Ani právní experti se nemůžou shodnout v názoru, jestli je výběrové řízení legitimní, když by měli přednostní právo na jmenování do funkce mít současní náměstci. V komisi dnes zřejmě neusednou ani dva bývalí ministři vnitra ČSSD, Martin Pecina a František Bublan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý ministr vnitra za ČSSD František Bublan byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

„Pochybnosti, jestli jde z legislativního hlediska o správný postup, přetrvávají. Dnes má dojít k výběru mezi dvěma náměstky a to je skutečně pravomoc ministra vnitra. Pokud nastane druhé kolo, tedy klasické výběrové řízení, což už by mohlo být právně v pořádku, tak svou účast zvážíme,“ řekl Bublan.

Bývalý ministr vnitra se také obává obrovské politizace celého procesu. I kdyby byl někdo kvalitní vybrán, tak na něm stejně zůstane stín, že se na jeho výběru podíleli politici a on by jim měl být zavázán,“ upozornil František Bublan.

Zpochybnění způsobu jmenování

Advokát Tomáš Sokol upozornil ve vysílání Rádia Česko na možnost, že v budoucnu může nastat situace, kdy bude způsob jmenování policejního prezidenta zpochybňován.

Přehrát

00:00 / 00:00

Advokát Tomáš Sokol ve vysílání Rádia Česko

„Někdo řekne, že policejní šéf nebyl řádně jmenován, protože nepředcházelo řádné výběrové řízení a celá věc se dostane k soudu. Stačí, když někdo například neuzná podpis policejního prezidenta na nějaké smlouvě. Soud mu pak může dát za pravdu a tím pádem se zhroutí všechno, co předtím tento prezident podepsal,“ varoval Sokol.

Do soutěže se přihlásilo 11 lidí, kromě náměstka ministra vnitra Viktora Čecha také náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek, šéf pražské policie Martin Červíček, náměstek šéfa jihomoravské policie Petr Lessy a ředitel policie Ústeckého kraje Jiří Vorálek.

Komise se dnes seznámí s výsledky psychologických a jazykových testů, následovat mají pohovory s žadateli o funkci.

Igor Maňour, Jana Zemanová, Jan Pokorný, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme