Končí s premiérem celá vláda? Když podával demisi Nečas, Zeman s tím souhlasil

Když v roce 2013 předával tehdejší premiér Petr Nečas z ODS demisi do rukou prezidenta Miloše Zemana, znamenal tento krok automaticky konec celého kabinetu. Zeman následně jmenoval vládu Jiřího Rusnoka. A právě otazníky nad tím, jakým způsobem si Hrad vyloží demisi, znejistěl premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman pogratuloval Macronovi ke zvolení, pozval ho do Česka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

"Těžko mohu podat demisi v tuto chvíli, když není zřejmé, jakým způsobem Hrad k této demisi přistoupí," uvedl ve čtvrtek Sobotka při setkání s prezidentem, který nechal hradní sál připravit na ceremoniál předání demise, čímž premiéra zaskočil.

Sobotka, jak později vysvětloval, se na Hrad přišel zeptat, "... jestli ji (demisi, pozn. red.) bude vnímat jako demisi celé vlády, jestli ji bude vnímat pouze jako demisi předsedy vlády...".

V minulosti totiž Zeman, když přebíral demisi od někdejšího premiéra Petra Nečase z ODS, automaticky počítal s pádem celého kabinetu. Dokazuje to dokument z roku 2013, na který upozornil server idnes.cz.

Přijetí demise Petra Nečase z roku 2013 | Foto: hrad.cz | Zdroj: hrad.cz

„Demisi vlády podanou dnešního dne podle čl. 73. odst. 1 ústavního zákona CNR č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, přijímám. Současně tuto vládu podle čl. 62 písm. d) ústavního zákona ČNR č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, pověřuji vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády," stojí v dokumentu, který Zeman 17. června 2013 poslal Nečasovi. Pro připomenutí: Miloš Zeman následně navzdory názoru většiny sněmovny jmenoval kabinet Jiřího Rusnoka.

Roztržka před kamerami. Sobotka chtěl nejprve jednat, Zeman vyžadoval hned demisi

Číst článek

Ve čtvrtek večer navíc ze slov, která prezident pronesl v TV Barrandov, vyplynulo, že je ochotný pracovat s možností, že by ve vládě skutečně skončil pouze Sobotka. „Měla by tu být staronová existující vláda. Jsem pro kontinuitu, nemá smysl dělat kotrmelce," řekl Zeman s tím, že by se měl vyměnit jen premiér.

Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky z ČSSD je ale výklad ústavy zcela opačný. „Demisí premiéra končí celá vláda," opakoval ve čtvrek Sobotka.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme