Řidič Uberu byl podle hygieny v kontaktu s téměř stovkou lidí. Nakazit ho mohli němečtí klienti Airbnb

Řidič, u kterého se v pondělí potvrdila nákaza koronavirem, byl v kontaktu s téměř stovkou lidí. Většinou šlo o jeho klienty, kteří si jízdu objednali prostřednictvím aplikace Uber. Ti budou nyní v domácí karanténě. Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová uvedla, že se muž možná nakazil od zákazníků z Německa, které ubytoval. Vedle řízení totiž také pronajímá byt přes Airbnb.

Doporučujeme Praha (Aktualizováno: 15:34 10. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda se - v návaznosti na tento případ - rozhodla přijmout další mimořádná opatření. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

„Máme už kontaktní maily a telefony na všechny, které vezl. Takže postupně je vyřizujeme,“ řekla během tiskové konference šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Řidič jezdil s pomocí online služby Uber, hygienici jsou tak díky elektronickým záznamům stále schopni mapovat pohyb nakaženého a vytipovat většinu pasažérů.

Žádost o roušky a dezinfekce aut po každé jízdě. Některé taxislužby reagují na nakaženého řidiče Uberu

Číst článek

S potížemi muž jezdil tři dny, do kontaktu tak přišel s desítkami lidí. „V současné době je počet rozšířen na 90 osob, které vezl. Jinak rodinné a blízké kontakty, to je asi šest osob,“ pokračovala Jágrová. 

Tito lidé budou teď podle ní v preventivní karanténě. „Obvolají se, informují se a dají se do domácí karantény a budou sledovat svůj zdravotní stav. V případě potíží se vyšetří,“ uvedla dále hygienička.

Lékaře nakažený řidič kontaktoval podle Jágrové v neděli, měl kašel a těžce se mu dýchalo. „Onemocněl, a vyhledal proto zdravotnické zařízení. To zajistilo transport infekční sanitkou na Bulovku, kde byl vyšetřen a uložen,“ popsala dále Jágrová pro iROZHLAS.cz.

O den později, tedy v pondělí, se u něj nemoc COVID-19 potvrdila. Muži je 40 až 45 let, upřesnila hygienička.

Němečtí klienti

Úřady se teď snaží dopátrat zdroj jeho nákazy. „Máme podezření na osoby německé národnosti, které ubytovával. Ministerstvo zdravotnictví řeší v současné době jejich dohledání a vyšetření, protože jsou už dávno zpátky v Německu,“ popsala Jágrová. 

Podle nakaženého muže měli Němci zdravotní potíže. „On sám je uváděl jako možný zdroj, že měli obtíže, kašlali a měli teplotu. Takže se to nabízí,“ doplnila Jágrová.

Muž nyní leží na infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce. „Má zánět dýchacích cest s chřipkovými příznaky, které doprovází zvýšená teplota. Ale daří se mu dobře,“ uvedla mluvčí nemocnice Simona Krautová.

Karlštejn, Hluboká nebo Bouzov. Státní hrady a zámky budou do odvolání uzavřeny, sezona začne později

Číst článek

„Předchozí pacienti neměli téměř žádné příznaky, ten průběh byl opravdu velice mírný. Nedá se říct, že by průběh nemoci v tomto případě byl velice vážný, ale pán má teploty stejně, jako bývají u chřipky,“ doplnila Krautová. O propuštění do domácí karantény se tak zatím neuvažuje.

Zlomový případ

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula případ pražského řidiče opakovaně označil za zlomový. Neví se totiž, jak přesně se muž nakazil. Je tak podle něj možné, že podobných případů může být v Česku více.

„Nemáme přesný podklad o tom, kde se ten člověk nakazil a jakým způsobem se virus šířil. Je to pro nás známka toho, že už můžeme mít tady v komunitě řadu případů, které mohou být potenciálně nebezpečné,“ přiblížil Prymula v rozhovoru pro Radiožurnál.

Obdobně mluví také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Jde o první případ mezilidského přenosu, který nemá žádnou cestovatelskou anamnézu. Nevíme, kde se nakazil. Je to přelom, bezesporu,“ uvedl.

Mimořádné opatření

Vláda se proto po úterním jednání Bezpečnostní rady státu – v návaznosti na tento případ – rozhodla přijmout další mimořádná opatření.

„Takovéto velmi restriktivní opatření nemůže být založeno jen na jednom taxikáři, je to ale signál, že v populaci je určité procento lidí, které může být nakaženo. Nevěštíme ale z křišťálové koule, díváme se na to, co se děje v okolním zemích,“ vysvětil Prymula.

Od středy tak bude zrušena výuka na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách. Od úterních 18.00 jsou pak zakázány jednorázové akce s účastí nad 100 lidí. Vláda tak rozhodla i v návaznosti na dynamiku šíření epidemie v Evropě.

Česko má zatím 40 lidí nakažených novým typem koronaviru. Přes noc přibyly další dva případy, oba mají vazbu na severní Itálii. Celkem bylo v České republice vyšetřeno 1193 pacientů, informoval ministr Vojtěch.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme