Ve čtvrtek přibylo 82 nových případů koronaviru, v květnu jde zatím o nejvyšší přírůstek

Za čtvrtek přibylo v Česku dalších 82 případů nákazy onemocněním covid-19. V květnu je to dosud nejvyšší denní přírůstek, celý měsíc se nicméně stále drží pod stovkou. Od začátku epidemie se nakazilo 8352 lidí, z nich se už 5249 vyléčilo a 293 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Dvě úmrtí připadají podle popůlnoční statistiky na webu ministerstva zdravotnictví na uplynulý den. Aktuálně se s nemocí potýká 2810 lidí.

Praha (Aktualizováno: 9:22 15. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko ve víru nákupů, obchodní centra jsou již otevřená. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Naposledy přibylo víc než sto nakažených poslední dubnový den, od té doby jich bylo méně než 80 a poslední týden denní přírůstek nepřekročil šedesátku.

Laboratoře ve čtvrtek provedly 6307 testů, covid-19 prokázaly u víc než procenta z nich. Od začátku května zůstával tento ukazatel téměř vždy pod jedním procentem, pouze 1. a 8. kvetna tuto hranici přesáhl. Testů včetně opakovaných u stejného člověka bylo dosud provedeno téměř 342 tisíc.

Rodiče napíšou důvod a získají ošetřovné. ‚S kontrolami nepočítáme,‘ říká šéf správy sociálního zabezpečení

Číst článek

V nemocnicích bylo posledních údajů kolem deváté ránní 197 nakažených, z toho 37 pacientů bylo ve vážném stavu. 

Z potvrzených případů nákazy je jich nejvíc v Praze - 1915, z toho víc než tisícovka už se vyléčila. V Moravskoslezském kraji dosud onemocnělo 1180 lidí. Na Vysočině a v Jihočeském kraji je případů nemoci nejméně, kolem 180.

V přepočtu na počet obyvatel je nejvíce zasažený Karlovarský kraj, kde připadá bezmála 148 případů na 100 tisíc lidí. Následují Praha a Olomoucký kraj. Nejlépe jsou na tom stále jižní Čechy, kde mají na 100 tisíc obyvatel zhruba 28 nemocných.

Hlavní město eviduje i nejvíce obětí, celkem 94, následuje Moravskoslezský kraj se 46 mrtvými. Dlouhodobě nejnižší je údaj u Zlínského kraje, počet zemřelých se tam během čtvrtka o jednoho zvýšil na dva. Dvě třetiny úmrtí připadají na lidi od 75 let, další pětina je ve věkové skupině 65 až 74 let. Dvě nejmladší oběti jsou ve věkové skupině od 25 do 34 let.

Text pokračuje pod online reportáží.

Konání dětských táborů

Letní tábory se při zachování příznivé epidemiologické situace budou moci konat od 27. června. Zástupci organizátorů se ve středu dohodli s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou na podmínkách jejich pořádání. Navrhovaná hygienická opatření proti šíření koronaviru by pro většinu táborů neměla být překážkou. Ve čtvrtek to řekl předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. Detailní informace by mělo zveřejnit ministerstvo zdravotnictví v pátek.

Dětské tábory už v červenci. ‚Když se situace nezhorší, je to velmi pravděpodobné,‘ říká epidemiolog Maďar

Číst článek

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš na začátku května uvedl, že by se dětské tábory mohly konat od 1. července. Očekával, že se to vyjasní do konce května a rozhodující bude epidemiologická situace.

Podle Sedláčka se organizátoři táborů s hlavní hygieničkou dohodli, že se termín pro možnost jejich konání posune ještě o několik dní dopředu.

Konec školního roku totiž letos připadá na úterý 30. června, řada škol bude mít poslední dva dny ředitelské volno, a prázdniny tak dětem začnou de facto už v sobotu 27. června.

Přesné podmínky a počty účastníků na táborech zveřejní v pátek ministerstvo zdravotnictví, řekl předseda České rady dětí a mládeže.

Omezení kontaktů se světem

Podle něj navrhované limity umožní realizovat naprostou většinu táborů. Domluvená opatření jsou pro pořadatele táborů akceptovatelná, uvedl. Organizátoři táborů jsou podle něj připraveni se přizpůsobit tak, aby snížili riziko přenosu infekce.

Plaga: Do poloviny května se nejsme schopni bavit, zda tábory budou. Ať už v červenci, srpnu nebo jindy

Číst článek

Na táborech by měla platit například přísnější pravidla pro personál v kuchyni. Podle Sedláčka se v kuchyni zřejmě bude vyžadovat nošení roušek společně s rukavicemi a pracovním pláštěm. Detaily by měly záviset na tom, zda půjde o kuchyni v pevném objektu nebo o tábornický způsob přípravy stravy.

Omezit by se mohlo zapojení dětí do přípravy jídla u akcí nad 50 lidí, protože to podle Sedláčka ministerstvo zdravotnictví považuje za rizikové. „Zda zůstane možnost zapojit děti do přípravy stravy alespoň v přípravné fázi, není zatím ještě jisté,“ řekl.

Důležité podle něj bude omezit kontakty účastníků tábora s okolním světem, včetně návštěv rodičů či výletů. Pokud by se na táboře potvrdil případ nákazy novým koronavirem, musel by se podle Sedláčka ukončit.

ako, ada, vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme