Lékaři neustoupí. Chtějí přidat osm až dvanáct tisíc měsíčně

Ministr zdravotnictví Leoše Hegera připraví změnu platových tabulek lékařů, a to do příštího týdne. Zvýšení mezd o 5 až 8 tisíc korun se tak promítne přímo do tarifů, jak odboráři požadovali. Podle Hegera by vláda změnu tarifů mohla schválit už ve středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační sál těsně před začátkem operace v nemocnici Příbrami | Foto: Pavel Pavlas

„Tarify vláda pravděpodobně odsouhlasí za podmínky, že akce bude stažena, nebo bude vydáno prohlášení LOKu, že doporučují lékařům, aby se chovali individuálně. To bude významný krok od nás, takže já jsem byl strašně rád, že se mi složitě podařilo pro tohle na politické scéně vyjednat prostor a doufám, že to trochu ocení i odboráři,“ řekl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdravotnické krizi se věnuje redaktorka Martina Spěváčková

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ale stále požaduje, aby lékaři dostali celé dvě miliardy, které na platy ministr nabídl. Půl miliardy by tak nesměřovalo dalším nelékařským pracovníkům. Jednání proto budou pokračovat zítra. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale zatím stanovisko odborů nechce respektovat.

Koordinátorka Lékařského odborového klubu na Vysočině Šárka Drinková považuje nabídku ministra Hegera za pozitivní krok, nabízená částka je ale podle ní výrazně nižší než ta, pod kterou nemají zástupci odborů jít.

„Námi navrhované minimum je vyšší než částka, kterou navrhuje ukotvit pan ministr do tarifních tabulek. Částka je také nižší než ta, kterou získáte, když vydělíte dvě miliardy počtem nemocničních lékařů,“ řekla Drinková a poukázala také na jeden technický problém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koordinátorka Lékařského odborového klubu na Vysočině Šárka Drinková

„Není vyřešeno, jak spravedlivě rozdělit částky podle počtu lékařů u všech typů nemocnic. Například u akciových společností neplatí zákon o mzdě a jsou tam uzavírány smluvní platy,“ upozornila Drinková.

Také předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková řekla, že jen celé dvě miliardy pro doktory uklidní situaci.

„Na základě informací od jednotlivých zástupců zaměstnanců z nemocnic jsme vyhodnotili situaci tak, že je potřeba v současné době splnit požadavek Lékařského odborového klubu a uspokojit platové nároky lékařů. Dospěli jsme k tomu na základě toho, že jsme vyhodnotili situaci ve všech jednotlivých krajích a zhruba v polovině krajů by nebylo podle nás možné zabezpečit delší dobu než 48 hodin ani akutní péči.“

Odboráři navíc chtějí, aby se příští rok změnil systém odměňování v celém zdravotnictví. Podle šéfa resortu Leoše Hegera ale nejsou v rozpočtu peníze na to, aby platy lékařů stouply o víc než osm tisíc korun. Ti požadují alespoň osm až dvanáct tisíc. Jednání budou podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela sice pokračovat, ale lékaři ze svých platových požadavků neustoupí.

„Já myslím, že už jsme ustoupili velmi, když si představíte naše požadavky a ty další, tak tam není vyřešena kvantitativně většina. My jsme dokonce ustoupili z finančních požadavků tak, že to je na nějakých 30 procentech. Já chci, aby ministr splnil to, co slíbil, tedy 100 tisíc na lékaře.“

Štěch: Lékaři by se s ministerstvem měli domluvit

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha by se už ale měli odboráři a ministr dohodnout a lékaři by tak z nemocnic odcházet neměli:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl předseda Senátu Milan Štěch

„Já jsem vyzval lékaře, aby zvážili, tak jako to řekli hejtmani, změnu formy protestu. To znamená, na požadavcích klidně trvat, ale neukončovat to tím, že nepůjdou do práce, ale hledat řešení v dalším horizontu.“

Igor Maňour, Václava Marešová, Tereza Bartůňková, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme