Rakouský letoun přistál bez povolení na Letišti Václava Havla. Dosedl na uzavřené ranveji

Na Letišti Václava Havla nepovoleně přistál letoun rakouské registrace. Incident se stal v úterý večer. Posádka letounu podle zjištění Radiožurnálu nekomunikovala s dispečery. Jak nám potvrdil mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma, sportovní letadlo přistálo na uzavřené ranveji.

Praha (Aktualizováno: 8:47 27. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Letišti Václava Havla nepovoleně přistál letoun rakouské registrace. Incident se stal v úterý večer. Posádka letounu podle zjištění Radiožurnálu nekomunikovala s dispečery (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Klímy nebyl nikdo zraněn. „K této události došlo i přesto, že se naši řídící snažili opakovaně s pilotem navázat kontakt na všech frekvencích a následně dostával i červeným světlometem pokyn k tomu, aby na uzavřené ranveji nepřistával,“ popsal Radiožurnálu.

Boeing Smartwings se 172 lidmi hlásil poruchu klapek. Při přistání v Praze mu asistovali hasiči

Číst článek

Podle Letiště Praha byla dráha sice uzavřená, v době přistání na ní ale nikdo nepracoval. Na ranveji zaměstnanci provádějí pravidelnou údržbu, která zahrnuje obnovu značení nebo odgumování povrchu dráhy.

Letadlo tak bezpečně přistálo a nikomu se nic nestalo. Podle Klímy ale řízení provozu předá případ Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Šlo o sportovní letadlo s registrací v Rakousku, které letělo z německého Stuttgartu. Pilotem byl podle informací úřadu Němec, ročník 1941, a neměl u sebe doklady, proto ho převzala cizinecká policie. Podle prvních informací sdělil, že měl technickou závadu.

Podle zástupce ředitele Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Josefa Bejdáka jde zřejmě o první případ u nás, kdy pilot přistál bez povolení na mezinárodním letišti. S incidenty podobného typu se inspektoři setkávají spíše na malých letištích s provozem sportovních letadel.

Letadlo letělo dle radaru ze Stuttgartu

23:10 – 26. 05. 2020

3 31

Jan Nevola Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme