Lihovarník Jarošek může zpět do vězení, rozhodli lékaři. Podnikatel je však na svobodě

Již čtyři měsíce měl být zpět za mřížemi a pokračovat v odpykávání šestiletého trestu, jenž mu soud přerušil kvůli zdraví. Doteď je však exzemanovec a vlivný jihomoravský lihovarník Vladislav Jarošek na svobodě. Vězeňská služba sice soudu napsala, že je schopna se o Jaroška za mřížemi postarat, než však o jeho případném návratu rozhodl, přispěchal podnikatel s další lékařskou zprávou. Celé rozhodovací kolečko se tak opakuje znova.

Původní zpráva Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladislav Jarošek na snímku z roku 2003 | Foto: Martin Pekárek / CNC / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zdravotní propustku měl Jarošek kvůli vážným problémům se srdcem do letošního dubna. Protože ale Krajskému soudu v Brně poslal žádost o další přerušení trestu, tak do doby, než o ní soud rozhodne, zpět do vězení nemusí.

Jaroškovu lékařskou zprávu tak dostala lékařská komise vězeňské služby, která soudu měla říct, zda je schopna se o lihovarníka za mřížemi postarat. V červnu rozhodla, že ano a Jarošek se tak podle ní může do vězení vrátit.

Jarošek se opět chce vyhnout vězení. Žádá o čtvrté přerušení trestu

Číst článek

Už není třeba dalšího přerušení

"Ve zprávě, která šla od nás ke krajskému soudu v červnu, naši doktoři napsali, že už není potřeba dalšího přerušení. Za příslušné medikace jsme schopni se o něj postarat," potvrdila informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí brněnské vazební věznice v Brně Dana Krejčířová.

Krajský soud měl na základě vyjádření věznice definitivně rozhodnout, zda Jaroška pošle zpět za mříže. Dosud se přitom vždy jejím verdiktem řídil. Než tak ale stačil učinit, od lihovarníka přišla nová lékařská zpráva.

Celé kolečko se tak podle mluvčí Krajského soudu v Brně Evy Sigmundové musí opakovat. "Přišla druhá lékařská zpráva, tu jsme poslali k posouzení vězeňské službě. Nyní čekáme na její vyjádření," řekla serveru iROZHLAS.cz Sigmundová.

Podvod za 70 milionů

Soud Jaroškovi za podvod ve výši 70 milionů korun uložil trest šest let vězení. Podnikatel se proti verdiktu odvolal, ale vrchní soud mu 6. listopadu 2012 trest potvrdil. Jaroškova firma v roce 2003 vyrobila téměř 500 tisíc litrů denaturovaného lihu. "Denaturační proces však nebyl úplný, společnost líh dostatečně neznehodnotila a měla z něj zaplatit spotřební daň. Podnikatel však líh do základu daně nezahrnul. Navíc uváděl, že dál z lihu vyráběl nemrznoucí směs Nemrazol," napsala v roce 2010 soudkyně Halina Černá.

Proč lihovarník dodal další zprávu, zda chtěl oddálit nepříznivé rozhodnutí, nebo zasílal pouze doplnění, nechce říct. "Mám mlčenlivost," reagoval pouze jeho advokát Roman Žďárek. A o detailech mlčí také soud.

Známý podnikatel z jihomoravských Mutěnic si v roce 2012 vyslechl šestiletý trest za sedmdesátimilionový daňový podvod při denaturaci lihu. Před vězením se tři čtvrtě roku skrýval na Slovensku, kde ho zadržela policie. Dosud třikrát také úspěšně žádal o přerušení trestu.

Kvůli vyhýbání byl před soudem

Jarošek čelil i obvinění za vyhýbání se nástupu do vězení. Měl se tam vrátit loni v červnu, ale místo toho ho policisté zadrželi v olomoucké fakultní nemocnici. Měsíc pak hlídkovali před jeho pokojem, lékař totiž nepovolil Jaroškův převoz do vězení. Soudy nakonec rozhodly, že Jaroška nelze potrestat kvůli administrativní chybě.

Jarošek loni magazínu Reportér řekl, že by vězení nepřežil kvůli vážné poruše srdce, je prý veden na seznamu čekatelů na transplantaci srdce.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme