Majitelé domů o prosazování svých požadavků
Žalobou na český stát a ministerstvo financí se majitelé domů chtějí domoci možnosti inkasovat od nájemníků tržní nájemné. Postup, jak prosadit své požadavky, chtějí stanovit ve čtvrtek v Brně.
Jak zjistila reportérka Zuzana Kopuletá, vedení Občanského sdružení majitelů domů na dnešním jednání hodlá přesvědčit co nejvíce svých členů, aby se urychleně pustili do sporu o ušlý zisk.
Ten podle předsedy brněnské pobočky Petra Doležala vznikl rozdílem mezi trržním a regulovaným nájemným a majitelé tak doplatili na sociální politiku státu: "Co se týče sociálních problémů nájemníků, je to věc celospolečenské povahy a nelze ji svalovat jen na majitele domů."
Člen republikové rady Sdružení nájemníků ČR Pavel Březa ale upozorňuje, že regulace nájemného existuje z pochopitelných důvodů ve většině evropských zemí. "Deregulace není plně akceptovatelná a navíc by musela dostat zákonná pravidla, podle kterých by se obě strany musely řídit."
Už v prosinci několik majitelů domů podalo trestní oznámení na ministra spravedlnosti Pavla Rychetského. Viní ho z ovlivňování soudů, na které se chtěli obrátit s požadavkem na zvýšení nájmů. Rychetský v televizi prohlásil, že mezi majiteli domů je několik šílenců, kteří si myslí, že mohou zvedat nájemné. Právě Rychetský je autorem vládního nařízení o zmrazení nájmů.
Soukromé vlastníky domů rozhodnutí vlády zmrazit na tři měsíce regulované nájemné rozhořčilo. Občanské sdružení majitelů domů se zřejmě obrátí na Ústavní soud a má připravenu žalobu i k Mezinárodnímu soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Podle Rychetského ale nemohou a každý soud prý prohrají. Také právní experti se domnívají, že za současného stavu jinak než dohodou nájemné zvednout nelze. Moratorium pak vnímají spíše jako politické gesto, které má uklidnit lidi.
Podnikatel Paul Nissl má v úmyslu podat proti České republice hromadnou žalobu kvůli diskriminaci vlastníků domů. Stát chce zažalovat o 15 miliard korun, což je podle jeho slov symbolická částka odpovídající sumě, o kterou soukromí majitelé přišli vinou regulace nájemného v letošním roce. Nissl, který minulý měsíc zvýšil ve svém brněnském domě nájemné zhruba šestinásobně, prý hodlá angažovat i známého amerického právníka Eda Fagana.
Nový zákon o nájemném mají ministři financí a pro místní rozvoj připravit do konce ledna, tak aby mohl platit od poloviny příštího roku. Na úpravu cen za bydlení ale mají rozdílné názory. Bohuslav Sobotka chce, aby se činže mohly meziročně zvýšit maximálně o 10 procent, unionista Pavel Němec prosazuje 15ti procentní růst a rychlejší přibližování regulovaných a tržních cen.
Ekonomové podobně jako šéf Unie svobody Ivan Pilip soudí, že je třeba co nejrychleji zrušit dvojí ceny. "Podstatné je, aby se do konce ledna udělal nový zákon, který nejen zamezí zmatkům ve stanovení cen, ale také více zrovnoprávní obě strany, tj. nejen nájemníky, ale i majitele domů," řekl Radiožurnálu Pilip.
Případné uvolnění cen za bydlení by se nejvíce projevilo v Praze, kde jsou regulované nájmy zhruba čtyřikrát nižší než tržní. Regulované nájemné kritizuje i Evropská komise, protože podle ní svazuje mobilitu pracovních sil a odrazuje investory od výstavby bytů.