Babišův kabinet chce ovládat bezpečnostní sbory, míní Sobotka. Ke kázeňskému řízení s Murínem prý neměl důvod

Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi se podle bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně jejich generální inspekce. Sobotka to řekl novinářům při odchodu z jednání sněmovního bezpečnostního výboru o situaci v Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Babiš poslancům oznámil, že dočasně zprostí výkonu služby ředitele inspekce Michala Murína, v něhož nemá důvěru.

„Ve skutečnosti jde o to, že vláda, která nemá důvěru Poslanecké sněmovny, vláda, která je v demisi a vláda, v jejímž čele je člověk, který je sám trestně stíhaný, se v tuto chvíli snaží dehonestovat šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů a dosáhnout změny ve vedení jedné z důležitých institucí státu,“ prohlásil Sobotka.

Nebyl důvod

Ke kárnému řízení u Murína nebyl důvod, Babiš na něj nevybíravě tlačí, říká Sobotka ke GIBS

Číst článek

Bývalý premiér na jednání sněmovního bezpečnostního výboru také uvedl, že se seznámil s dokumenty olomouckého vrchního státního zastupitelství o řediteli inspekce Murínovi. Kázeňské řízení s ním na jejich základě ale nezahájil, nebyl k tomu prý důvod. Zopakoval tak slova, která už před časem uvedl v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) ale Sobotka s Murínem kázeňské řízení zahájit měl. Nyní už je podle Babiše promlčené.

Sobotka na jednání výboru řekl, že ho opatření státního zastupitelství neopravňovalo k tomu, aby s Murínem kázeňské řízení zahájil. „Bylo to v mé kompetenci předsedy vlády,“ uvedl Sobotka. Na svém tehdejším rozhodnutí by, jak uvedl, nic nezměnil.

Bývalý ministerský předseda podotkl, že není řeč o tom, že snad měl být Murín trestně stíhán. „Mluvíme v rovině kázeňského řízení, které jsem nezahájil,“ řekl výboru.

Podivné, míní Babiš

„Bývalý pan premiér měl konat a zahájit kázeňské řízení,“ řekl naopak Babiš. Označil za podivné, že tehdejší premiér nekonal, ačkoli na úřad vlády dorazil „závažný dokument“. Babiš zopakoval, že Murín nemá jeho důvěru, nikdy se podle něho neměl ředitelem inspekce bezpečnostních sborů stát. Murína označil za ohrožení demokracie. „Co je v dokumentu, je skandální,“ dodal Babiš.

Sobotka se pozastavil nad tím, že GIBS je najednou ohrožením demokracie. „Kdo to bude příště?,“ tázal se. Babiš prohlásil, že Sobotka Murína kryje.

Michal Murín | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Sobotka řekl, že cílem celého zasedání výboru podle něj je odvést pozornost od toho, že Babiš se snaží ovládnout bezpečnostní sbor. „Premiér vlády, která je v demisi, která nemá důvěru Poslanecké sněmovny, se snaží ovládnout další bezpečnostní sbor, tentokrát GIBS, který je oprávněn k vyšetřování trestné činnosti policistů,“ uvedl. Babiš se podle něj snaží pošpinit Murína a skandalizovat ho, aby svůj tlak nějak odůvodnil.

Expremiér proto i chápe postoj některých členů výboru, kteří jednací sál opustili poté, co Babiš začal předčítat z dopisu, o němž neměli jistotu, že není neveřejný.

Poslanci odešli

Když Babiš citoval z dokumentu státních zástupců proti Murínovi, poslanci ODS Jana Černochová a Pavel Žáček a STAN Vít Rakušan opustili na protest jednání. "Tohle je opravdu nechutné. To jsou 50. léta," řekla Černochová.

Poslanec za ODS Pavel Žáček. | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

„K tomuhle lynči se nemusíme připojovat,“ doplnil po chvíli na chodbě Žáček. Chování Babiše označil před novináři za skandální. „To, že jsou spory mezi útvary policie, to je dlouhodobá koncepční válka, premiér by měl být nad věcí a řídit se podle zákona,“ uvedl. Citování z dokumentu podle něj mělo patřit do neveřejné diskuse, Babiš se ale poslance pokusil „převálcovat jako vždycky“.

Podle Rakušana předseda výboru Radek Koten (SPD) výbor nevedl „ani na minutu“. „Jednání je od první minuty zmatečné, neférové ke všem zúčastněným,“ řekl novinářům s tím, že schůze nebyla připravena a není ani jasné, proč byla svolána. Chování Babiše označil za nepřijatelné, protože nedbal na to, že je na výboru jako host, a uzurpoval si slovo.

Babiš chce zprostit šéfa GIBS Murína výkonu služby. Řekl to před poslanci na bezpečnostním výboru

Číst článek

Sobotka zdůraznil, že Murína jmenoval do funkce zhruba před třemi lety v souladu se zákonem. Nominaci projednal a doporučil sněmovní bezpečnostní výbor hlasy všech přítomných tehdy koaličních i opozičních poslanců. Podobně postupovala i tehdejší vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, uvedl bývalý premiér.

Babiš na jednání výboru potvrdil, že po Murínovi chtěl, aby odstoupil. „Odvolání ředitele jsem zatím nenavrhnul,“ dodal.

Poslanci následně odhlasovali, že jednání výboru bude veřejné. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pak požádal o to, aby bylo po dobu vystoupení žalobců uzavřené. Vedle něho dorazili také vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme