‚Nelze zjistit efektivitu,‘ říkají kontroloři o projektech ministerstva na podporu zaměstnanosti mladých

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nenastavilo v podpoře zaměstnanosti mladých z peněz Evropské unie měřitelné cíle a nezohledňovalo výrazně nízkou nezaměstnanost mladých. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), která se zaměřila na poskytování a čerpání podpory z EU na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí v letech 2014 až 2018.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:36 30. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo se závěry NKÚ nesouhlasí, investice do mladých považuje za důležitou součást politiky zaměstnanosti.

Nezaměstnanost v srpnu zůstala na 2,7 procenta. V Česku bylo více než 350 tisíc volných míst

Číst článek

MPSV na uvedenou podporu rozdělilo z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 (OPZ) přes 1,3 miliardy korun a zapojilo se do něj přes 10 000 mladých. NKÚ podle mluvčí Jany Gabrielové odhalil řadu nedostatků v nastavení systému a při čerpání peněz. U žádného z projektů podle ní nejde ani říci, jestli byl efektivní, protože Úřad práce ČR (ÚP ČR) nesleduje jejich dopady na nezaměstnanost této skupiny.

„MPSV i ÚP ČR se důrazně ohrazují proti kritice NKÚ, ze které vyplývá, že práce úřadu s mladými lidmi nepřináší výsledek, který se očekává,“ sdělila vedoucí tiskového oddělení ministerstva Barbara Hanousek Eckhardová.

Podle ministerstva podpora zaměstnávání mladých z evropských peněz je nastavená správně a funguje a stejně tak jsou od počátku nastavené měřitelné cíle.

Podpora měla pomoci zvýšit zaměstnanost lidí ve věku 15 až 29 let. Od roku 2013 jejich nezaměstnanost klesala až na 6,7 procenta v roce 2018. Dlouhodobě je tak výrazně pod průměrem EU. NKÚ ministerstvu vytklo, že podporu mladým dávalo ve stále stejné výši jako v době, kdy program vznikl a kdy doznívala ekonomická krize.

Česko vyniká ekonomickou aktivitou lidí mezi 50 a 54 lety, pomáhá jim velká míra zaměstnanosti

Číst článek

„V roce 2017 MPSV podporu dokonce zvýšilo o 339 milionů korun, i když hodnocení programu poukázalo, že osoby do 25 let už nejsou na trhu práce ohroženy,“ uvedli kontroloři. Podle nich ministerstvo reagovalo na změny na trhu práce i na doporučení až letos při kontrole NKÚ.

NKÚ prověřil tři projekty, které získaly podporu přes 469 milionů Kč a provádí je Ústecký kraj a úřad práce. Podle kontrolorů ani u jednoho projektu nelze určit, jestli byl efektivní a pomohl zvýšit zaměstnanost mladých lidí. Úřad práce totiž nesleduje, jak se účastníci uplatní na trhu práce, když projekt skončí, uvedl NKÚ.

Podle ministerstva ale úřad práce nezaměstnanost statisticky sleduje a je tedy „nezpochybnitelnou skutečností“, že se nezaměstnanost mladých snižuje. Zákon o zaměstnanosti umožňuje úřadu pracovat a sbírat data o evidovaných uchazečích a zájemcích o zaměstnání, sledovat jejich další profesní kroky po odchodu z evidence ale nemůže, připomnělo ministerstvo.

Podle Ústeckého kraje, který realizoval dva projekty s cílem zvýšit zaměstnanost mladých do 29 let věku, kteří nebyli zapojeni na trhu práce a nebyli součástí vzdělávacího proudu v kraji, kritika NKÚ směřuje proti autorovi výzvy, kterým bylo MPSV.

Kvůli EET a kontrolnímu hlášení přijímali lidi. Teď chce Schillerová na úřednících ušetřit 330 milionů

Číst článek

Kraj podle mluvčí Lucie Dosedělové postupoval v souladu s podmínkami výzvy a projekty prošly opakovaným auditem ministerstva financí bez zjištění pochybení. „Kontrolou NKÚ nelze vyhodnotit, zda Ústecký kraj v roli příjemce podpory čerpal peněžní prostředky na realizaci projektu TRANSFER efektivně,“ uvedla mluvčí s tím, že pro kraj neplynou ze souhrnné zprávy žádné sankce.

Úřad práce měl v rámci projektů s účastníky intenzivněji pracovat. Podle NKÚ ale s nimi pracoval stejně jako v rámci svých standardních služeb. Neexistuje ani další průběžná podpora, která by na projekty navázala a zajistila, aby se po skončení projektu účastníci nevrátili do evidence nezaměstnaných. U některých účastníků projektů kontroloři zjistili, že vůbec podporu nepotřebovali a práci nebo stáž si sehnali sami.

Podle NKÚ navíc někteří účastníci získali podporu ze dvou projektů najednou a úřad práce nezakázal, aby mladí pracovali na dotovaném místě a zároveň byli zaměstnaní někde jinde.

„Jeho kontroly zaměřené na zaměstnavatele, kteří poskytují dotovaná místa účastníkům projektu, byly spíše formální. Kromě toho úřad zařazoval účastníky projektu na nevhodná místa,“ podotkl NKÚ.

Například účastník projektu, který měl vysokoškolské právnické vzdělání a měl v tomto oboru i praxi, dostal dotované pracovní místo v soukromé stomatologické ordinaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme