Ministerstvo zdravotnictví je blízko k uzavření dohody s lékaři

Nespokojení lékaři možná z nemocnic neodejdou. Ministerstvo zdravotnictví s Lékařským odborovým klubem a Českou lékařskou komorou by dnes mohlo podepsat dohodu, která by tomu zabránila. Na platy lékařů půjdou pravděpodobně celé dvě miliardy korun. Doktoři je navíc dostanou v tarifech, jak chtěli a ne v odměnách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger během vyostřené schůzky se zástupci lékařských odborů | Foto: Filip Jandourek

Spor zůstává o výši platů. Odbory žádají až o 12 tisíc korun měsíčně víc, ministerstvo nabízí maximálně 8 tisíc. Ministr zdravotnictví Leoš Heger v Ranním Interview Radiožurnálu řekl, že vyjednávání má své limity a výš už jít nemůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger v Ranním Interview Radiožurnálu

„Navýšení, které jsme nabídli je opravdu razantní a spousta lidí má obavy, aby to nevyvolalo další vlnu odporu z jiných kategorií zaměstnanců, což už se začíná objevovat na úrovni policistů a hasičů,“ varoval Heger.

Peníze podle něj půjdou hlavně z rezerv pojišťoven. „Větší část z těch dvou miliard se musí vygenerovat v průběhu roku. Plánujeme ještě přerozdělení mezi vybraným pojištěním, nebudou se realizovat žádné velké rozvojové aktivity a něco se musí ušetřit uvnitř pojišťoven, v jejich režijních nákladech,“ upřesnil ministr Heger.

Bezpečnostní rada státu

Krizi ve zdravotnictví bude dnes opět řešit Bezpečnostní rada státu. Ministři z bezpečnostní rady se už dohodli s hejtmany, že armáda poskytne své lékaře, techniku i vozy a vrtulníky na převážení nemocných. Leoš Heger vysvětlil, proč je nutné, aby se i přes jednání stát připravoval na nejhorší.

„Tento stát ve svém krizovém řízení je zvyklý na řadu věcí. Nejznámější jsou povodně nebo nějaké místní problémy, výpadky sítí a podobně. Ale na takovouhle krizi, jaká je ve zdravotnickém systému, opravdu nikdo naučené postupy nemá,“ řekl ministr zdravotnictví.

Ministr Heger se také dnes domluví se zdravotními rady z jednotlivých regionů, jak po možném odchodu lékařů zajistit co nejvíc péče.

Stav nebezpečí na Pardubicku

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek dojednal u vedení nemocnic ve svém kraji dorovnání mezd do výše, kterou požadují odbory, pokud do zítřka stáhnou výpovědi. Zatím o tom podle něj jednají. Předseda Lékařského odborového klubu pardubické nemocnice Tomáš Gottwald už ale řekl, že lékaři nabídku kraje zřejmě nepřijmou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek

Martínek tvrdí, že pokud by lékaři skutečně chtěli odejít, vyhlásí stav nebezpečí, což by je přinutilo zůstat.

„Pokud se vyčerpají všechny ostatní prostředky, tak mi nezbude nic jiného. Nemůžu nechat pacienty, rodičky bez pomoci. Využiji všech možností, které mi dává zákon k tomu, abych jim zajistil alespoň poskytnutí neodkladné, akutní péče,“ řekl hejtman Pardubického kraje.

Plzeňský krizový tým

Krizový tým, který připravuje zdravotnická zařízení na hromadný odchod lékařů, zasedne dnes také v Plzni. Tvoří ho všech 24 signatářů memoranda o spolupráci při zajištění zdravotní péče.

V pátek se také sešla Bezpečnostní rada kraje, která uvažuje o vyhlášení krizového stavu. Kraj by tak lékařům, kteří podali výpověď, mohl nařídit zůstat v nemocnicích.

Jak uvedl hejtman Milan Chovanec, krizový tým bude dnes řešit nejvíce ohrožené obory v Plzeňském kraji, tedy chirurgii, neonatologii, gynekologii a ARO.

„Budeme se bavit se všemi zástupci, jak z fakultní nemocnice, tak z našich zařízení a z privátních zařízení. Od úterka bychom měli mít jasná čísla a jasnou představu o tom, kde ten problém je největší. Následně budeme připravovat veškeré kroky k tomu, abychom mohli v pátek tuto věc velmi vážně probrat a případně se rozhodnout, že do tohoto stavu půjdeme,“ řekl Milan Chovanec.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Jana Kosová, Martina Mašková, Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme