Ministr lékařům nemůže vyhovět, platy se jim nezvýší

Ministerstvo se začíná připravovat na avizovaný odchod lékařů do zahraničí, protože peníze na zvýšení jejich platu nejsou. Ministr Leoš Heger proto počítá s tím, že některé nemocnice můžou po Novém roce kvůli nedostatku lékařů dočasně zavřít některá oddělení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékaři

lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

Leoš Heger se ale domnívá, že ze zhruba čtyř tisíc lékařů, kteří se chystají na odchod do jiných zemí, opustí Českou republiku jen polovina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger o možné budoucí situaci


Už má také představu, jak konkrétně bude situaci řešit. „Operativně se to bude řešit tak, aby se nemocnice staly co nejefektivnější. Jestliže někde bude málo personálu a výkon oddělení špatný a rizikový, bude muset být potom oddělení dočasně zavřeno a lékaři soustředěni do dalších nemocnic,“ vyjádřil se ministr Heger.

Profesor Pavel Pafko podpořil s ostatními chirurgy výzvu Děkujeme, odcházíme a upozornil na možnost, že se v některých regionech může zhroutit chirurgická péče.

Pafko: Už nyní je málo lékařů

„Výbor společnosti vědom si současné situace na chirurgických lůžkových odděleních jednomyslně a bez připomínek podporuje akci Děkujeme, odcházíme,“ oznámil profesor.

Zároveň považuje mzdy českých lékařů za hanebné. Řekl to na sobotním sněmu mladých lékařů v Praze. Upozornil, že jen v chirurgii je už nyní nedostatek lékařů, především mladých.

Cílem akce Děkujeme odcházíme je donutit ministerstvo zvýšit nemocničním lékařům platy, a to pod pohrůžkou, že jinak odejdou do zahraničí. Podle profesora Pafka je tato hrozba reálná.

Petr Sehnoutka, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme