Ministři projednají možnou pomoc Česka zemím postiženým ebolou

Vláda rozhodne o případné pomoci v západní Africe, kde se šíří ebola. Premiér Bohuslav Sobotka se zřejmě sejde se zástupci organizace Lékaři bez hranic, kteří vyzvali stát k činům. Česko by podle této organizace mohlo postiženým zemím pomoci třeba tak, že na místě vytvoří síť polních nemocnic pro infikované zdravotníky nebo zdravotníky s podezřením na nákazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic požádala vyspělé země včetně Česka o pomoc při boji s ebolou.

Otevřený dopis poslali premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Česká republika má podle organizace dostatečné kapacity pro boj s biologickými riziky.

„Je potřeba na místě posílit množství izolačních jednotek, laboratoře, dopravní kapacity,“ popsal ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko podle premiéra Sobotky zváží, jak by případně mohlo pomoci africkým zemím postiženým ebolou. Příspěvek připravila Jana Čermáková

„Nejsme v pozici, abychom říkali české vládě: Udělejte to nebo to. Věříme, že vláda dokáže posoudit, které kapacity může uvolnit. Ale je potřeba jednat na místě v epicentru epidemie a nejenom přijímat opatření, kdyby se něco stalo něco u nás na letišti nebo na hranicích,“ upozornil Gruber.

Premiér Sobotka potvrdil, že otevřený dopis se žádostí o pomoc od Lékařů bez hranic dostal. A předal ho příslušným ministrům.

„Dopis se týká otázek i možné další pomoci České republiky tomuto těžce zkoušenému regionu, takže jsem se obrátil jak na ministra zdravotnictví, tak na ministra zahraničí a obrany, aby dopis vyhodnotili a zvážili možné návrhy na pomoc České republiky, a předpokládám, že ministři by s návrhy posléze měli přijít na jednání vlády,“ řekl Sobotka.

Premiér se nebrání ani setkání se zástupci lékařů, o které ho v dopise žádají. Dodal, že Česko spolupracuje s ostatními zeměmi Evropské unie, aby bylo možné identifikovat případná rizika, která se týkají šíření eboly do Evropy.

Už 2000 lidí v Africe zemřelo na nákazu smrtelným virem ebola | Foto: ČTK/AP Abbas Dulleh

Jednání zástupců všech tří ministerstev bude v pondělí, organizuje ho ministerstvo zdravotnictví.

„Hlavní hygienik Vladimír Valenta svolal jednání pracovního štábu Ústřední epidemiologické komise. Zástupci dotčených ministerstev budou společně diskutovat možnosti, jak Česká republika může na výzvu Lékařů bez hranic zareagovat,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Ebola zabila už přes dva tisíce lidí. Světová zdravotnická organizace včera prohlásila epidemii za zdravotnickou krizi mezinárodního významu.

Ebola | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme