MZ chce ušetřit zkrácením schvalovacích lhůt nových léků
S receptem na úspory ve zdravotnictví přišlo ministerstvo zdravotnictví. Snaží se totiž osekat administrativu, která zatím brání tomu, aby se do Česka rychle dostaly levné léky ze zahraničí a pojišťovny mohly ušetřit. Úřad chce zkrátit lhůty pro doručování a zveřejňování rozhodování a zjednodušit správní řízení o úhradách léků ze zdravotního pojištění. Právě kvůli těmto lhůtám se schvalování léků protahuje a systém tím údajně přichází o miliardy korun.
„Naše cenová tvorba léků je asi nejsložitější v celé Evropě. Celý proces je založen na správním řízení, do kterého vstupují až desítky účastníků. Možnost odvolání proces velmi protahuje. To neumožňuje dostat na trh léky účinné, ale mnohem levnější,“ říká náměstek pro zdravotní pojištění ministerstva zdravotnictví Petr Nosek, podle kterého jde o úsporu v řádu miliard.
O tvorbě cen léků mluvil na Rádiu Česko náměstek pro zdravotní pojištění ministerstva zdravotnictví Petr Nosek
„Novelu bychom rádi uvedli v život do poloviny příštího roku s účinností od druhého pololetí,“ uvádí Nosek.
Maximální ceny léků snižoval už takzvaný Janotův balíček. Jeho platnost koncem roku vyprší, ale poslanci nestačili projednat novelu, která by umožnila jeho pokračování.
„Janotův balíček řešil právě komplikovanost systému řízení o cenách a úhradách. Určitým způsobem stanovil jednorázové snížení o sedm procent. Je pravda, že se nepovedlo projednat jeho pokračování. Dopad části, kterou se nepovedlo zrevidovat je odhadován až na 350 milionů na kvartál možného navýšení nákladů. Nicméně není jisté, zda v rámci konkurenčního boje toho firmy využijí a vrátí se od 1.ledna k cenám o sedm procent vyšším, pokračuje Nosek a dodává:
„Dopad by tedy neměl představovat vážné zatížení systému vzhledem k tomu, že ‚Janotův balíček‘ bude obnoven až asi k 1. března příštího roku.“