Na některých řekách stále hrozí záplavy

Zatímco většina našich řek se začíná uklidňovat, Labe stále bouří a kulminace jeho dolního toku se očekává až ve čtvrtek. Stoupající hladina řeky zaplavila v Ústí nad Labem hlavní tah mezi Prahou a Děčínem a platí tam třetí povodňový stupeň. Třetího povodňového stupně dosahuje také hladina Metuje v Novém Městě nad Metují, Orlice v Týništi nad Orlicí, Labe v Němčicích u Pardubic a Cidlina v Novém Bydžově a Sánech. Večer byl třetí stupeň vyhlášen i na Jizeře v Mladé Boleslavi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na Labi | Foto: Libor Zavoral

Voda tam vystoupila z břehů u Mohelnice, Loukova a Malé Bělé. Městští policisté obešli obyvatele a podniky v ohrožené oblasti podél Jizery a varovali je před hrozbou velké vody. Škody zatím hlášeny nejsou, situace by se měla zlepšovat. Na území celého okresu dál platí jenom druhý stupeň a hladina Jizery nad Mladou Boleslaví už postupně klesá.

Nejvyšší stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen i v Moravičanech na středním toku řeky Moravy. "Hladina ještě malinko stoupá, protože tam z horních přítoků Moravy ještě dotékají nějaké ty vlnky. V horní části Moravy je situace víceméně stejná, průtoky stagnují a nic zvláštního se neděje. V Olomouci je 2. stupeň, ale během noci tam nárůst neočekáváme. Možná ještě ve středu k mírnému nárůstu dojde, až tam doputuje vlna z Moravičan", řekla Českému rozhlasu dispečerka Povodí Moravy Alice Pernesová.

Teplé počasí a obleva způsobují vzestup hladiny řek především ve východních Čechách. Třetí stupeň povodňové aktivity, ohrožení, platí na pěti úsecích toků v povodí Labe. Problémy měla také Ohře v Chebu a v Karlových Varech, kde vodohospodáři vyhlásili druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost. Současnou situaci objasnil dispečer Povodí Ohře Jindřich Břečka. "Ta situace od včerejšího večera se stabilizovala. V těch Karlových Varech je setrvalý stav, v posledních dvou hodinách je mírný pokes. Jinak všechny přítoky, jak levostranné, tak pravostranné v tom horním povodí vykazují klesavou tendenci." V průběhu dne by se podle povodňové služby měla situace uklidňovat a voda by měla začít klesat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jindřich Břečka o situaci na Ohři

Nárazový vítr a přívalové deště zasály celý liberecký kraj. Hasiči museli odklízet popadané stromy a odčerpávali zatopené sklepy. Popadané stromy museli hasiči odstraňovat ze silnic v Liberci, Hrádku nad Nisou, Zákopech, Turnově a v Jablonci nad Jizerou. Kvli rozbouřené řece Olešce, kde platí třetí stupeň povodňové aktivity, museli dokonce v obci Bělá u Staré Paky evakuovat starší ženu. Přívalový déšť dále zatopil domy v České Kamenici a Mimoni na Českolipsku a hasiči odčerpávali vodu také z restaurace v Sedmihorkách na Semilsku a z některých domů v Jilemnici. V Semilech museli hasiči uvolnit železniční trať od nánosů hlíny a kamenů, které znemožňovaly průjezd vlaků.

Přímo v Ústí nad Labem vyhlásila před polednem povodňová komise třetí stupeň - tedy ohrožení. V Ústí nad Labem už přesáhla výška hladiny řeky limit pro vyhlášení třetího stupně. Hranici šesti metrů překonalo Labe přibližně v 11 hodin a krátce poté vyhlásila okresní povodňová komise nejvyšší stav ohrožení. Stoupající hladina Labe zaplavila v Ústí hlavní tah mezi Prahou a Děčínem a jak potvrdil ředitel ústecké městské policie Jan Novotný, policie odklání dopravu přes centrum. My jsme uzavřeli levobřežní stranu mezi mostem Edvarda Beneše a kruhovým objezdem. Odkláníme dopravu a státní policie řídí dopravu v centru města." Hladina řeky by se ještě v následujících dnech měla v Ústí nad Labem zvedat. Úsekový technik povodí Jiří Mach očekává kulminaci toku ve čtvrtek. "Odhad v noci z prvního na druhého února. To je asi úplně poslední informace a na 650 cm, to znamená překročení třetího stupně o padesát centimetrů."Druhý stupeň povodňové aktivity na Labi platí pro Děčín. Ani po dnešním vzestupu hladiny na ústeckém vodočtu téměř k šesti metrům k žádnému dramatickému vývoji v nejbližším okolí řeky však zatím nedochází. Voda z Labe ještě více zaplavila nábřeží pod děčínským zámkem a kvůli zatopení zůstávají uzavřené komunikace pod Tyršovým mostem a do Dolního Žlebu. Řeka se začíná vylévat z břehů i v děčínské části Staré město. K očekávanému vývoji technik Povodí Labe Jiří Mach uvedl: "Ve večerních hodinách by mělo dojít ke kulminaci zhruba na 590 cm, takže by nebyl asi o deset centimetrů dosažen třetí stupeň povodňové aktivity." V uplynulých hodinách měli kvůli silnému nárazovému větru a zvýšení hladiny některých vodních toků více starostí hasiči Děčínska. Museli vyjíždět k čerpání vody do Jiříkova a Horního Podluží a v několika případech odstraňovali části stromů napadané na některé silnice Šluknovska.

Na hřebenech Krkonoš zuřil v noci orkán - jeho rychlost se pohybovala kolem 140 kilometrů v hodině. V nižších polohách Královéhradeckého i Pardubického kraje dosahoval nárazový vítr síly vichřice. Podle náměstka ředitele správy Krkonošského národního parku Petra Štěpánka v Krkonoších živel žádné větší škody nenapáchal. Také v nižších polohách vyjížděli hasiči jen k odklízení spadaných stromů a větví.

Také na mnoha německých řekách začala stoupat hladina vody. Déšť a prudký vítr hrozí kalamitou na Rýně, Mosele, Odře, Dunaji a Labi. Silné srážky a nezadržitelné tání sněhu nadále ohrožují zejména okolní spolkové země v příhraničních oblastech s Českou republikou. Nejvážnější situace je zatím v Durynsku. Město Sonnenberg bylo kvůli povodním dokonce uzavřeno policií a lidé stále ještě zpevňují břehy pytli s pískem. Velká voda také ohrožuje řadu bavorských okresů. Desítky požárních vozů proto držely celou noc službu v ohrožených regionech. Spolu se záchranáři zpevňovaly břehy písečnými náspy. Naproti tomu na pobřeží Severního moře platil celou noc ještě stav ohrožení silným větrem a vysokými vlnami, které zvedly hladinu až o dva a půl metru nad normál. Dva lidské životy si vyžádala noční větrná smršť, která se přehnala nad severním Německem. Desítky lidí jsou zraněny. V přístavním městě Brémách přišel o život 50letý muž, na kterého spadl strom vyvrácený silným vichrem. Také v Oranienburgu severně od Berlína usmrtil strom 51letého muže v osobním automobilu. V Berlíně a v Hamburku poškodila větrná smršť řadu střech. Kvůli vzedmutým hladinám řek jsou v Drážďanech uzavřeny přírodní terasy podél Labe. V Hamburku velká voda zaplavila některé části přístavu a rybářský trh. Na jihu Německa už přestaly hladiny řek stoupat.

Život obyvatel jižní Skandinávie komplikuje prudká vichřice. Způsobila problémy především v silniční a vlakové dopravě. Silný vítr vyvrátil řadu stromů a úřady vyzývají lidi v zalesněných oblastech, aby raději vůbec nevyjížděli. Asi v 55 tisích švédských domácností nefunguje elektřina. Jižní Švédsko navíc postihly záplavy. Oba hlavní mosty přes moře, které spojují dva dánské největší ostrovy a Kodaň s Malmö, byly přes noc uzavřeny. Vichřice v Británii dokonce zabíjela. Sedm lidí zahynulo při několika nehodách na silnicích a pod padajícími stromy.

Markéta Kaclová, Ivana Bernáthová, Jaroslav Plašil, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme