Na některých řekách stále hrozí záplavy

Zatímco většina našich řek se začíná uklidňovat, Labe stále bouří a kulminace jeho dolního toku se očekává až ve čtvrtek. Stoupající hladina řeky zaplavila v Ústí nad Labem hlavní tah mezi Prahou a Děčínem a platí tam třetí povodňový stupeň. Třetího povodňového stupně dosahuje také hladina Metuje v Novém Městě nad Metují, Orlice v Týništi nad Orlicí, Labe v Němčicích u Pardubic a Cidlina v Novém Bydžově a Sánech. Večer byl třetí stupeň vyhlášen i na Jizeře v Mladé Boleslavi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na Labi

záplavy na Labi | Foto: Libor Zavoral

Voda tam vystoupila z břehů u Mohelnice, Loukova a Malé Bělé. Městští policisté obešli obyvatele a podniky v ohrožené oblasti podél Jizery a varovali je před hrozbou velké vody. Škody zatím hlášeny nejsou, situace by se měla zlepšovat. Na území celého okresu dál platí jenom druhý stupeň a hladina Jizery nad Mladou Boleslaví už postupně klesá.

Nejvyšší stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen i v Moravičanech na středním toku řeky Moravy. "Hladina ještě malinko stoupá, protože tam z horních přítoků Moravy ještě dotékají nějaké ty vlnky. V horní části Moravy je situace víceméně stejná, průtoky stagnují a nic zvláštního se neděje. V Olomouci je 2. stupeň, ale během noci tam nárůst neočekáváme. Možná ještě ve středu k mírnému nárůstu dojde, až tam doputuje vlna z Moravičan", řekla Českému rozhlasu dispečerka Povodí Moravy Alice Pernesová.

Teplé počasí a obleva způsobují vzestup hladiny řek především ve východních Čechách. Třetí stupeň povodňové aktivity, ohrožení, platí na pěti úsecích toků v povodí Labe. Problémy měla také Ohře v Chebu a v Karlových Varech, kde vodohospodáři vyhlásili druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost. Současnou situaci objasnil dispečer Povodí Ohře Jindřich Břečka. "Ta situace od včerejšího večera se stabilizovala. V těch Karlových Varech je setrvalý stav, v posledních dvou hodinách je mírný pokes. Jinak všechny přítoky, jak levostranné, tak pravostranné v tom horním povodí vykazují klesavou tendenci." V průběhu dne by se podle povodňové služby měla situace uklidňovat a voda by měla začít klesat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jindřich Břečka o situaci na Ohři

Nárazový vítr a přívalové deště zasály celý liberecký kraj. Hasiči museli odklízet popadané stromy a odčerpávali zatopené sklepy. Popadané stromy museli hasiči odstraňovat ze silnic v Liberci, Hrádku nad Nisou, Zákopech, Turnově a v Jablonci nad Jizerou. Kvli rozbouřené řece Olešce, kde platí třetí stupeň povodňové aktivity, museli dokonce v obci Bělá u Staré Paky evakuovat starší ženu. Přívalový déšť dále zatopil domy v České Kamenici a Mimoni na Českolipsku a hasiči odčerpávali vodu také z restaurace v Sedmihorkách na Semilsku a z některých domů v Jilemnici. V Semilech museli hasiči uvolnit železniční trať od nánosů hlíny a kamenů, které znemožňovaly průjezd vlaků.

Přímo v Ústí nad Labem vyhlásila před polednem povodňová komise třetí stupeň - tedy ohrožení. V Ústí nad Labem už přesáhla výška hladiny řeky limit pro vyhlášení třetího stupně. Hranici šesti metrů překonalo Labe přibližně v 11 hodin a krátce poté vyhlásila okresní povodňová komise nejvyšší stav ohrožení. Stoupající hladina Labe zaplavila v Ústí hlavní tah mezi Prahou a Děčínem a jak potvrdil ředitel ústecké městské policie Jan Novotný, policie odklání dopravu přes centrum. My jsme uzavřeli levobřežní stranu mezi mostem Edvarda Beneše a kruhovým objezdem. Odkláníme dopravu a státní policie řídí dopravu v centru města." Hladina řeky by se ještě v následujících dnech měla v Ústí nad Labem zvedat. Úsekový technik povodí Jiří Mach očekává kulminaci toku ve čtvrtek. "Odhad v noci z prvního na druhého února. To je asi úplně poslední informace a na 650 cm, to znamená překročení třetího stupně o padesát centimetrů."Druhý stupeň povodňové aktivity na Labi platí pro Děčín. Ani po dnešním vzestupu hladiny na ústeckém vodočtu téměř k šesti metrům k žádnému dramatickému vývoji v nejbližším okolí řeky však zatím nedochází. Voda z Labe ještě více zaplavila nábřeží pod děčínským zámkem a kvůli zatopení zůstávají uzavřené komunikace pod Tyršovým mostem a do Dolního Žlebu. Řeka se začíná vylévat z břehů i v děčínské části Staré město. K očekávanému vývoji technik Povodí Labe Jiří Mach uvedl: "Ve večerních hodinách by mělo dojít ke kulminaci zhruba na 590 cm, takže by nebyl asi o deset centimetrů dosažen třetí stupeň povodňové aktivity." V uplynulých hodinách měli kvůli silnému nárazovému větru a zvýšení hladiny některých vodních toků více starostí hasiči Děčínska. Museli vyjíždět k čerpání vody do Jiříkova a Horního Podluží a v několika případech odstraňovali části stromů napadané na některé silnice Šluknovska.

Na hřebenech Krkonoš zuřil v noci orkán - jeho rychlost se pohybovala kolem 140 kilometrů v hodině. V nižších polohách Královéhradeckého i Pardubického kraje dosahoval nárazový vítr síly vichřice. Podle náměstka ředitele správy Krkonošského národního parku Petra Štěpánka v Krkonoších živel žádné větší škody nenapáchal. Také v nižších polohách vyjížděli hasiči jen k odklízení spadaných stromů a větví.

Také na mnoha německých řekách začala stoupat hladina vody. Déšť a prudký vítr hrozí kalamitou na Rýně, Mosele, Odře, Dunaji a Labi. Silné srážky a nezadržitelné tání sněhu nadále ohrožují zejména okolní spolkové země v příhraničních oblastech s Českou republikou. Nejvážnější situace je zatím v Durynsku. Město Sonnenberg bylo kvůli povodním dokonce uzavřeno policií a lidé stále ještě zpevňují břehy pytli s pískem. Velká voda také ohrožuje řadu bavorských okresů. Desítky požárních vozů proto držely celou noc službu v ohrožených regionech. Spolu se záchranáři zpevňovaly břehy písečnými náspy. Naproti tomu na pobřeží Severního moře platil celou noc ještě stav ohrožení silným větrem a vysokými vlnami, které zvedly hladinu až o dva a půl metru nad normál. Dva lidské životy si vyžádala noční větrná smršť, která se přehnala nad severním Německem. Desítky lidí jsou zraněny. V přístavním městě Brémách přišel o život 50letý muž, na kterého spadl strom vyvrácený silným vichrem. Také v Oranienburgu severně od Berlína usmrtil strom 51letého muže v osobním automobilu. V Berlíně a v Hamburku poškodila větrná smršť řadu střech. Kvůli vzedmutým hladinám řek jsou v Drážďanech uzavřeny přírodní terasy podél Labe. V Hamburku velká voda zaplavila některé části přístavu a rybářský trh. Na jihu Německa už přestaly hladiny řek stoupat.

Život obyvatel jižní Skandinávie komplikuje prudká vichřice. Způsobila problémy především v silniční a vlakové dopravě. Silný vítr vyvrátil řadu stromů a úřady vyzývají lidi v zalesněných oblastech, aby raději vůbec nevyjížděli. Asi v 55 tisích švédských domácností nefunguje elektřina. Jižní Švédsko navíc postihly záplavy. Oba hlavní mosty přes moře, které spojují dva dánské největší ostrovy a Kodaň s Malmö, byly přes noc uzavřeny. Vichřice v Británii dokonce zabíjela. Sedm lidí zahynulo při několika nehodách na silnicích a pod padajícími stromy.

Markéta Kaclová, Ivana Bernáthová, Jaroslav Plašil, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme