Nadílka potěšila lyžaře, méně už motoristy

V našich nejvyšších horách se naplno rozjela zimní sezóna a sněhu je dost i v Krušných horách a na Šumavě. Zatímco si ale lyžaři užívají, na silnicích způsobila brzká sněhová nadílka problémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžařský vlek

lyžařský vlek | Foto: Jan Rosenauer

Krkonoše jsou opět lyžařským rájem. Zimní sezóna začala v našich nejvyšších horách na mnoha místech. Kam vyrazit za dobrou lyžovačkou poradí Eliška Pilařová z královéhradecké redakce Českého rozhlasu. Harrachově upravili na tento víkend jak závěr červené sjezdovky tamního sportovního areálu, tak i tři kolečka jeho běžeckých tratí. Na Horních Mísečkách se už druhý víkend rozjely oba lyžařské vleky a upraveny jsou i tratě tamního běžeckého areálu. Ve Špindlerově Mlýně se dnes premiérově začíná lyžovat na Malém Hanku v závěru černé sjezdovky ski areálu ve Svatém Petru a v provozu je i čtyřsedačka z Medvědína. Zimní sezónu dnes zahájili také v Peci pod Sněžkou. V provozu jsou vleky ve Smrku a na Zahrádkách, a to od 9 až do 16 hodin.

Dobré lyžařské podmínky jsou v Krušných horách na Klínovci a Božím Daru. Potvrdil to člen tamní horské služby Pavel Hrnčíř. "Klínovec 35 centimetrů, 3 vleky v provozu, Boží dar dva vleky v provozu, tratě běžecké upravené a 30 centimetrů sněhu. Je -3,2 stupně a má ještě sněžit. Včera vyjely rolby z těch západních částí a od nás, takže stopy jsou upravené."

Během včerejška napadl nový sníh v západočeské části Šumavy, zejména v okolí Špičáku. O aktuální situaci informuje člen Horské služby Marcel Maxa. "Pokrývka sněhu na hřebenech je 35 centimetrů. Je tu prachový sníh. Dá se všude na běžkách, bohužel stopy ještě nejsou protažené, takže si je běžkaři musí vyšlapat. Jinak lyžuje se na Lubském svahu, kde je 50 centimertů umělého sněhu a na tom pokrývka urolbovaného prachového sněhu. Teplota je -2 stupně, mírné sněžení, občas se to protrhne do polojasna."

Severní Morava se ocitla pod přívalem sněhu, policie radí nejezdit do hor. Husté sněžení zkomplikovalo provoz na několika silničních tazích. Špatné povětrnostní podmínky si vyžádaly částečná omezení v okresech Frýdek-Místek, Bruntál, Šumperk a Vsetín. Zcela neprůjezdné byly kolem poledne v Beskydech silnice směřující k česko-slovenským hraničním přechodům Bumbálka a Bílá. Na mnoha silnicích se tak tvořily dlouhé kolony aut.

Velké dopravní problémy způsobil příchod zimy u našich jižních sousedů. Na rakouské tauernské dálnici A10 i na západní dálnici A1 leží sníh. V oblasti došlo k četným dopravním nehodám, které si vyžádaly několik zraněných. Podle agentury APA zavinili havárie řidiči, kteří jezdí s letními pneumatikami. Mnozí další motoristé nepřizpůsobili rychlost jízdy hustému sněžení a prudkému větru a dostali na sněhu a náledí smyk.

Markéta Kaclová, Eliška Pilařová, Jana Mertová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme