Nečas chce pokračování koalice s novým premiérem. Opozice trvá na předčasných volbách

Premiér Petr Nečas ponese na Pražský hrad svou demisi, spolu s ním tak skončí celá koaliční vláda. Vaz jí zlomila aféra kolem zatýkání vysokých státních úředníků kvůli údajné korupci a zneužívání tajných služeb. ODS se teď pokusí zachovat současnou koalici a chce také vybírat Nečasova nástupce. Další vývoj je ale čistě na prezidentovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas při TK o pomoci eurozóně | Foto: Filip Jandourek

Odstupující premiér věří, že prezident „jako bytostný demokrat“ bude respektovat to, že se vláda odvíjí od poslanecké většiny.

„To znamená, budou-li koaliční špičky - a já předpokládám, že ano - schopny naleznout 101 poslanců a poslankyň, kteří budou připraveni podpořit novou vládu s novým premiérem, bude toto respektovat i pan prezident,“ řekl v neděli Nečas, který skončí i jako předseda ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možné varianty vývoje politické situace v ČR probíral místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Prezident se zatím k situaci nevyjádřil. Demisi Petra Nečase podle všeho přijme, sestavením vlády pak ovšem může pověřit prakticky kohokoli, bez ohledu na přání parlamentních stran.

Pokračování současní koalice si přeje také TOP 09. Zároveň respektuje i přání ODS nominovat nového premiéra, potvrdil místopředseda strany Miroslav Kalousek.

„Poměrně rychle jsme se shodli na tom, že je naší povinností učinit vše pro to, abychom se pokusili pokračovat v programu vlády rozpočtové odpovědnosti,“ uvedl pro Radiožurnál Kalousek. Upozornil však, že TOP 09 není připravena bezvýhradně akceptovat každý návrh občanských demokratů.

Podle Miroslava Kalouska je třeba premiérovi ovšem také v první řadě poděkovat za práci pro Českou republiku. „Nebylo té práce věru málo a ten krok je třeba ocenit jako odpovědný krok politika, který nechtěl být brzdou, když byl tolik let motorem,“ říká Miroslav Kalousek.

Kalousek také zdůraznil, že absolutní prioritou je navzdory politické krizi pomoci zejména oblastem a lidem postiženým povodněmi. „Chápu, že to teď vypadlo z pozornosti médií, že mají vládní zemětřesení, ale z pozornosti nás to vypadnout nemůže,“ dodal.

Premiér Petr Nečas (uprostřed) oznámil po jednání grémia ODS rezignaci, vystřídat by mohl Martin Kuba (vlevo) | Foto: ČTK

Zástupci strany nejmenší koaliční strany LIDEM rezignaci premiéra přijali. Jejich šéfka Karolína Peake také hodnotí rozhodnutí Petra Nečase velmi kladně. „Jeho pozice byla v souvislosti s právě probíhajícím skandálem, souvisejícím s jeho nejbližšími spolupracovníky, naprosto neudržitelná,“ říká Peake.

Přehrát

00:00 / 00:00

K rezignaci Petra Nečase na post premiéra se vyjádřila šéfka strany LIDEM Karolína Peake

„O celé situaci budeme teprve jednat ve stranických orgánech. Včera jsme šli ve formátu třech zástupců stany, ale bez předchozího jednání v naší politické straně. Takže si počkáme na dnešní návrhy ze strany ODS, ale bude také velmi důležité, jak se k návrhu postaví prezident republiky,“ říká o obsazení pozice premiéra předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake a ke svým preferencím ohledně budoucího vývoje dodává:

„Stále preferuji ten stranický formát, ve kterém fungovala koalice doteď.“

Premiér čtyři dny po zatčení Nagyové oznámil odchod. Nechce být balvanem pro vládu a ODS

Číst článek

Jméno možného nového šéfa vlády se podle Nečase bude teprve hledat. Už delší dobu se nicméně mluví o tom, že křeslo obsadí první místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba. On sám je prý na to připraven.

„Pokud bych byl k takovému kroku ODS vyzván, tak samozřejmě jako první místopředseda musím být nějak připraven a jsem připraven tu odpovědnost přijmout,“ řekl Kuba.

‚Korupční aféra zlomila vaz českému premiérovi,‘ hlásají titulky zahraničních médií

Číst článek

Opozice vidí nejlepší řešení v předčasných volbách. Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce by pokračování současné vládní koalice, postavené na přeběhlících a politické korupci, bylo nelegitimní.

„Do doby vyšetření toho, co se vlastně všechno stalo, je potřeba, aby tato vláda neměla možnosti ovlivňovat vyšetřování, například vyvíjet tlak na policejního prezidenta či nejvyššího státního zástupce,“ podotkl Tejc.

Nové volby požadují i Věci veřejné a komunisté. „Podle mého soudu jsou jediným řešením, jak z této politické krize vybřednout. Neříkám z ekonomické, to se teprve ukáže, ale politickou krizi by to jistě řešilo, protože by občané mohli znovu rozhodnout,“ míní předseda KSČM Vojtěch Filip.

Václava Marešová, Nikola Bojčev, Martin Hromádka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme