Nejčastějším projevem násilí mezi dětmi je šikana

Obětí šikany ve školách se stává přibližně polovina dětí. Vyplývá to z průzkumu občanského sdružení Společenství proti šikaně, které se snaží tomuto jevu předcházet programy na školách. Šikana a také další kriminalita dětí je i tématem evropského projektu Arion, který koordinuje Česká republika a Národní agentura vzdělávacího programu Evropské unie Socrates.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola Na Hradě v Olomouci

Základní škola Na Hradě v Olomouci | Foto: Jaromír Pavlík

Právě šikana je přitom nejčastějším projevem násilí mezi dětmi. Podle Michala Koláře ze Společenství proti šikaně se oběťmi stávají děti, které nezapadnou do kolektivu - a nemusí jít hned o šikanu fyzickou: "Oni si s ním přestávají povídat, přestávají ho nějak respektovat a vlastně mají tendenci si dělat na jeho účet legrácky."

Radiožurnál zjistil, že zkušenosti se šikanou mají ve Středním odborném učilišti ve Svitavách. Ředitel učiliště Leoš Říha Kolářova slova potvrzuje: "Začíná to nadávkami a urážkami, někdy to končí fyzickým kontaktem a potom už to řešení je horší."

Kolář tvrdí, že sami učitelé by měli dokázat rozeznat příznaky šikany. Tím mohou předejít závažnějším způsobům šikany.

Viktorie Hošková, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme