Od pátku nemocnice omezí provoz. Kvůli stávce zůstanou uzavřená lůžka, někde i celá oddělení

Nemocnice budou kvůli nedostatku lékařů od prosince omezovat provoz v různé míře. Ve velkých nemocnicích bude uzavřená část lůžek, ambulantní poradny a delší čekací doby očekávají na akutních příjmových ambulancích. V některých regionálních nemocnicích budou uzavřená celá oddělení, například ve Svitavách urologie, ORL a chirurgie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viceprezident komory Jan Přáda

Viceprezident komory Jan Přáda | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V různé míře bude omezená plánovaná péče kromě onkologických operací, někde i o více než 80 procent. Na tiskové konferenci Sekce mladých lékařů České lékařské komory to ve středu řekli zástupci nemocničních lékařů.

„Situace bude pro většinu pacientů spíše diskomfortní než nebezpečná,“ řekl viceprezident komory Jan Přáda, který je od začátku lídrem akce za omezení přesčasů lékařů při zachování výše jejich odměn.

Přesčasy lékařů jsou pokusy na lidech, nutná je systémová reforma zdravotnictví, říká gerontoložka

Číst článek

Podle něj mají nemocnice zkušenost z epidemie covidu-19, jak péči zajistit v době omezeného počtu personálu. V případě větší potřeby, například hromadných neštěstí, nemocnice i nyní aktivují traumaplán a povolají personál i z domova. 

Nemocný lékař?

Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka lékař jako jednotlivec za dostupnost péče neodpovídá. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden uvedl, že je to odpovědnost zdravotních pojišťoven. Služby na prosinec musely managementy nemocnic rozepsat už v polovině listopadu.

„Pokud jeden z lékařů vypadne, onemocní nebo mu onemocní děti, provoz nebude bez toho, aby se porušoval zákoník práce, možný,“ uvedl na tiskové konferenci lékař Tomáš Matějek z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Chirurg Jan Vorel z nemocnice v Českém Krumlově dodal, že stávající zákoník práce se bude prosincovým provozem nemocnic dál porušovat. „Kdybychom ho dodržovali a sloužili jenom 12 hodin, tak se bojím, že bychom nebyli schopni zajistit akutní péči,“ řekl.

Prosinec bude bez přesčasů, trvají na svém lékaři. Ministerstvo snížilo nabídku na platy

Číst článek

Místo dosavadní praxe, kdy při 24hodinové službě lékaři kombinují běžnou směnu a přesčas, některé nemocnice zavádějí směnný provoz.

„Všichni jsme souhlasili se směnností, jenom tak jsme mohli ten provoz poskládat,“ uvedla například lékařka Hana Donovalová z Nemocnice Příbram. Podle mluvčí sekce lékařky Moniky Hilšerové ale například ve Fakultní nemocnici Bulovka lékaři směnný provoz odmítli.

„Je falešné si myslet, že Silvestrem se situace vyřeší a všechno pak začne fungovat jako doposud. My ale potřebujeme, aby se systém změnil,“ uvedl Přáda.

Dodal, že není možné spoléhat na přesčasy, protože ty jsou podle zákona výjimečné a nelze je plánovat. Lékaři jsou podle něj ochotní dál jednat, ve čtvrtek se sejdou s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Omezení provozu

Velké problémy podle lékařské komory mohou mít například anesteziologicko-resuscitační oddělení, protože jejich lékaři jsou potřeba i pro další operace. Například v Nemocnici Jihlava bude podle nich v provozu jen pět ze současných devíti anesteziologických týmů.

V Mostě bude o tři sály méně, než je běžné, zajistí tak jen akutní provoz. V Praze bude podle nich omezený provoz dětských odděleních v Krči, na Bulovce i ve Všeobecné fakultní nemocnici, plně zůstane v provozu podle lékařů jen v Motole. 

Heslem mladých lékařů je: Nebuď mýval | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme