Nové chlapské řešení? Čuba bude plat posílat mládeži, vždy ji podporoval, říká jeho asistent

Senátorského platu se podle zákona vzdát nemůže. Proto ho bude František Čuba každý měsíc posílat na nové projekty spojené s mládeží. Serveru iROZHLAS.cz to řekl senátorův asistent Milan Frnka. Čuba už nebyl na jednání horní komory zhruba deset měsíců. Minulý týden - po kritice svých kolegů včetně vedení Senátu - proto oznámil, že bude senátorem zdarma a vzdá se svého platu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Čuba. | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

„Pan senátor Čuba bude svou mzdu a cestovní náhrady trvalým příkazem odvádět měsíčně na jiný účet. Vždy a rád podporoval nové projekty a mládež, takže to bude něco v tomto ohledu," uvedl pro server iROZHLAS.cz asistent senátora Milan Frnka. Informaci potvrdil také senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši). „Ano, bude to projekt s mládeží,“ uvedl.

Podrobnosti - například kam konkrétně bude Čuba peníze dávat, případně zdali se to bude týkat aktivit v jeho volebním Zlínském kraji - už senátor Doubrava ani asistent Frnka nevěděli.

A komentovat to prozatím nechtěl ani předseda senátorského klubu Jan Veleba (SPO). „Zítra máme tiskovou konferenci, tam to uvedu," reagoval Veleba na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Oficiální návrh ještě nedostala ani Kancelář Senátu. „A proto se zatím nemůžeme vyjádřit,“ vysvětlila mluvčí horní komory parlamentu Eva Davidová.

Senátor Čuba prostřednictvím svého stranického šéfa Jana Veleby (SPO) minulý týden uvedl, že se vzdá senátorského platu a náhrad. „Ukončuji pobírání mzdových prostředků a cestovních výdajů," stálo v Čubově dopise pro předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD).

Nemocenská, nebo odchod

Čuba svým rozhodnutím z minulého týdne reagoval na kritiku, že na jednání Senátu nebyl už deset měsíců. Senátorem chce ale zůstat i nadále. Nicméně už dopředu avizoval, že se na schůze v nejbližší době ještě nedostane. Prozatím proto chce úřadovat ze své zlínské kanceláře (více čtěte ZDE).

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a analýzy, kterou si Senát nechal vypracovat, se totiž senátor vyplácení mzdy vzdát nemůže, byť o to sám požádá.

Už tehdy pak Čubovi doporučil, aby svůj plat věnoval například na „humanitární účely". Vhodnější by podle Štěcha ovšem bylo, aby se vzdal mandátu nebo nastoupil na nemocenskou, neboť podle jeho názoru není schopen práci senátora vykonávat plnohodnotně. „Buď tedy ukončit mandát, nebo čerpat nemocenské dávky," konstatoval.

Devět měsíců chybí, na nemocenské není. Vedení Senátu hledá páku na nepřítomného Čubu

Číst článek

František Čuba byl loni na operaci a od té doby je podle dřívějšího vyjádření v rekonvalescenci. Po celou dobu své nepřítomnosti pobírá plný plat včetně například i cestovních náhrad. Měsíčně to činí zhruba 122 tisíc korun.

Servis pro senátorský klub

Předseda Klubu nezávislých senátorů Veleba začal situaci řešit poté, co se Čubovou desetiměsíční absencí začalo zabývat vedení horní komory.

Jednou z variant bylo, že Čuba mandát složí a budou se konat nové volby. V tom případě by se ale rozpadl Velebův klub, který má už nyní minimální počet členů - tedy pět, čímž by přišel o řadu výhod.

Podle usnesení Senátu má každý klub nárok na příspěvek ve výši bezmála 32 tisíc korun měsíčně a na každého člena klubu dalších 6615 korun.

František Čuba na návštěvě u budoucího prezidenta Miloše Zemana | Foto: Filip Jandourek

„Tato částka slouží k běžným provozním výdajům klubu, například za služby administrativních pracovníků klubu, tedy zpravidla tajemníka klubu, který není zaměstnancem Kanceláře Senátu. Dále spotřební materiál, občerstvení při jednáních nebo za expertní posudky," vysvětlila mluvčí Davidová.

Kromě toho má senátorský klub nárok i na vybavenou kancelář a podobně může pořádat veřejná slyšení či semináře. „Zároveň má nárok na tiskový servis Kanceláře Senátu, který zahrnuje organizaci tiskových konferencí a distribuci tiskových zpráv," dodala mluvčí.

Senátorský klub má svůj účet, kam je mu každý měsíc příspěvek zasílán. Když pak na konci roku vypořádá své účetnictví, vrací se případná nevyčerpaná částka do státního rozpočtu.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme