O dani z příjmů rozhodne sněmovna až zítra

Poslanecká sněmovna dnes těsně před konečným hlasováním přerušila projednávání vládní novely zákona o dani z příjmů. Poslanci se rozhodli, že závěrečné hlasování bude až zítra ráno. Chtěli tak zpravodajovi návrhu Martinu Kocourkovi z ODS poskytnout dostatek času na kontrolu pozměňovacích návrhů. Z dosavadních výsledků hlasování vyplývá, že sněmovna má vůli valorizovat odečitatelné položky ze základu daně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci v rámci schvalování pozměňovacích návrhů k zákonu upravili výši odečitatelných položek ze základu daně. Základ daně tak podle schváleného zákona bude moci poplatník ročně snížit o 38.040 korun (nyní 34.920). Na vyživované dítě může poplatník uplatnit odpočet 23.520 (nyní 21.600). Mírně zvýšeny byly i odečitatelné položky u manžela nebo manželky žijící ve společné domácnosti a v neposlední řadě i u tělesně postižených osob. V průměru lze říci, že poslanci odečitatelné položky valorizovali o deset procent.

Sněmovna se rozhodla přijmout i návrh poslance ODS Vlastimila Tlustého zapracovat do zákona nové položky připočitatelné k základu daně. Podle schválené novely by se k daňovému základu poplatníka připočítaly neuhrazené závazky, u nichž k poslednímu dni zdaňovacího období uplynul více než jeden kalendářní měsíc ode dne jejich splatnosti. Ustanovení má platit nejdříve pro zdaňovací obdobíroku 2000.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme