O obměně kabinetu má být v koalici jasno až v úterý

O podobě vlády se rozhodne v úterý před schůzí Poslanecké sněmovny. Do té doby budou koaliční vyjednavači probírat varianty řešení případných personálních změn v kabinetu ve svých stranách. Vyplynulo to z nedělního jednání K9. O jakých variantách personální obměny vlády se bude v ODS, TOP 09 a Věcech veřejných jednat, zatím lídři těchto stran prozradit nechtěli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas, Radek John a Karel Schwarzenberg po jednání K9 | Zdroj: ČTK

Určitý posun předsedové koaličních stran po dvě a půl hodiny trvajícím jednání v Kramářově vile přiznali, i když jen velmi opatrně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedělní jednání K9 o personálních změnách ve vládě sledovala reportérka Věra Masopustová

„Posunuli jsme se, ale označovat procenta by nebylo korektní, protože je to bezvýznamné v případě, že dohody dosáhneme, i v případě, že jí nedosáhneme,“ uvedl premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Podobně vidí situaci i šéf TOP 09, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg: „Myslím, že jsme pokročili v možnostech řešení. Toť vše, co teď můžu říct.“

Radek John za Věci veřejné potvrdil, že nejmenší vládní strana zopakovala koaličním partnerům své požadavky. „Vyjasnili jsme si některé věci, posunuli jsme se v některých návrzích,“ dodal předseda VV.

Věci veřejné dosud požadovaly „důstojné zastoupení ve vládě“, tedy čtyři křesla. Odmítly ale nabídku ODS na obsazení funkce předsedy Legislativní rady vlády. John vyloučil i návrat do křesla vicepremiéra pro boj s korupcí, které opustil kvůli neshodám s Nečasem ohledně svých spolupracovníků.

VV také žádaly odchod ministrů Alexandra Vondry a Ivana Fuksy z ODS, občanští demokraté ani TOP 09 ale své ministry měnit nehodlají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v dopoledním vysílání Rádia Česko

„ODS je ve svých názorech konzistentní, říká, že v této chvíli je třeba přijímat reformní zákony, soustředit na to svoji pozornost a nevěnovat většinu času personálním dohadům,“ řekl například předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Koaliční špičky se znovu sejdou před úterním jednáním Poslanecké sněmovny, na níž se začnou projednávat zásadní reformní zákony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci Igor Svoják (ODS) a Rudolf Chlad (TOP 09) k jednání trojkoalice ve Světě o druhé Rádia Česko

Poslanecký klub ODS se sejde v úterý v 11 hodin, poslanci TOP 09 o půl hodiny později. Rudolf Chlad z klubu TOP 09 a Starostů přiznává, že nálada mezi poslanci není moc dobrá:

„Přestřelky nám poslancům vadí, rádi bychom aby probíhaly reformy tak, jak jsme slibovali, když jsme přišli do sněmovny. Naši ministři je mají připravené, ale byl bych hrozně rád, aby se umožnilo těmto ministrům, kteří si s tím dali práci, aby se daly na stůl a aby bylo umožněno tu práci zhodnotit.“

Podle průzkumu Millward Brown pro Lidové noviny si pokračování současné vlády nepřeje 9 z 10 lidí v Česku. Podle poslance za ODS Igora Svojáka je to signál, že lidé jsou opravdu naštvaní.

„Podporuji vládnutí směrem k systémovým změnám, abychom se nedostali k ekonomickým problémům. Pokud se to bude ubírat konkrétním směrem v tom, co jsme chtěli, budu podporovat vládu, ale pokud budou pokračovat přestřelky, nebudu pro to, aby vláda pokračovala v pomalém umírání,“ uvedl pro Rádio Česko.

Igor Maňour, Ondřej Černý, Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme