O víkendu se můžete vydat do Jiného světa

Podmínky pro vodáky se na českých tocích ve srovnání s minulým týdnem mírně zlepšily. Vzpomínkový večer a ohlédnutí za 45letou historií astronomie na Karlovarsku chystá na dnešek hvězdárna v Karlových Varech - Hůrkách. Do Jiného světa se můžete vypravit spolu s fotografiemi a texty manželů Konvalinových v Národním technickém muzeu v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Originální šampionát se o víkendu bude konat nedaleko Banské Bystrice. Místní nadšenci a zastánci lidových tradic tam pořádají mistrovství světa ve vaření a konzumaci tradičního slovenského jídla - brynzových halušek. Rozhodčí budou měřit čas od strouhání brambor až po naplnění mísy třemi litry hotových halušek. Družstvo pak musí všechny halušky sníst. Takovou podívanou asi o víkendu u nás - tedy v Česku - nenajdete, ale některé se jí určitě vyrovnají.

Tradičním městem netradičních rekordů a kuriozit je Pelhřimov. Už včera tam začal mezinárodní festival a například dnes se borci pokusí překonat rekordy v lezení na komín z přepravek, v rychlosti pojídání špaget anebo ve slalomu autem poslepu. Na zítřejší galavečer zve Miroslav Marek z pořádající agentury Dobrý den.

Příznivci historických aut se zítra vydají zase do Klecan u Prahy. Jede se tam Veteran rallye. Dopoledne se budou sjíždět historická auta na náměstí Třebízského, aby v půl jedné vyrazila na padesátikilometrovou trať. Nepůjde o rychlost, ale hlavně o zábavu. Na účastníky rallye čeká například jízda zručnosti, klání v kroketu nebo střelba prakem. Jeden ze spoluorganizátorů Dušan Šebek Radiožurnálu řekl, jaká auta v Klecanech uvidíme.

Veteran rallye se koná zítra v Klecanech u Prahy a nebude chybět třeba spanilá jízda dětských historických kočárků a vozítek z depozitáře muzea v Mělníku. Třeba se i tady dočkáme rekordu.

Už dnes začíná na pardubickém koupališti Cihelna folkový festival "Slunovrat" a to koncertem trampských legend. Sobotní odpoledne dvoudenní přehlídky, které odstartuje ve 13 hodin, bude nabité významnými hudebními jmény i mladými kapelami, které se prosadily v Konkursu Zahrady. Nebudou chybět ani soutěže a hry publika.

"Čas pro neobyčejné zážitky aneb Litomyšl Poličce" je název akce, která zítra začne úderem osmé hodiny večerní. Uvidíte a uslyšíte například koncert klasické hudby v radniční kapli, divadelní představení, výrobu ručního papíru a především je připraveno putování noční Poličkou.

Kopie historické alchymistické laboratoře obohatí prohlídku zámku Kačina na Kutnohorsku. Poprvé ji budete moci prohlédnout v neděli u příležitosti letních Chotkovských slavností. Součástí laboratoře bude replika alchymistické pece. Chotkovské slavnosti jsou návratem do 19. století, je připravena prohlídka zámku, ukázka historických řemesel a ochutnávka dobových jídel.

Na jižní Moravě můžete zítra navštívit hned několik jarmarků. Například ve Valticích představí umělecko-lidová řemesla. Pokud se vydáte do Kroměříže můžete dopoledne na Velkém náměstí sledovat, jak vznikají výrobky tradičních řemesel a pak si je také koupit. Středověké trhy se zítra konají také v Roztokách u Prahy.

Máte-li chuť jít do kina, vydejte se do Nového Města nad Metují. Zítra tam začíná 23. ročník festivalu české filmové komedie "Novoměstský hrnec smíchu". Podle pořadatelky Stanislavy Brendlové bude prvním uvedeným snímkem Cesta z města režiséra Tomáše Vorla.

První filmová projekce "Novoměstského hrnce smíchu" čeká na diváky zítra v 19 hodin. Festival potrvá až do příští soboty - 16. června, kdy nejúspěšnější film získá ocenění.

Příjemně strávené chvíle volna slibuje výstava v Národním technickém muzeu v Praze na Letné. Má název "Z jiného světa" a zavede vás do nejexotičtějších míst celého světa. Fotografovala Markéta Konvalinová, její manžel Miroslav, jinak vedoucí zahraniční redakce Radiožurnálu, psal ke snímkům cestopisné texty a postřehy. Ten dodává, že je to výstava skutečně pro celou rodinu.

Do Jiného světa se můžete vypravit spolu s fotografiemi a texty manželů Konvalinových v Národním technickém muzeu v Praze.

U Asie ještě zůstaneme. Tradiční tibetské divadelní umění lhamo - s maskami, zpěvy a tanci - předvedou v Praze členové známého Tibetského institutu múzických umění. Vystoupí zítra od 14 hodin v Jelením příkopě na Pražském hradě. Další představení bude v neděli ve 20 hodin v Paláci Akropolis.

Dokončení elektrifikace železniční trati z Českých Budějovic do Horního Dvořiště na hranicích s Rakouskem se věnuje výstava "Železnice přes hranice", kterou připravilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Hlavním cílem expozice je přiblížit historii i současnost železnice v jižních Čechách, tvoří ji více než 250 exponátů.

Vzpomínkový večer a ohlédnutí za 45letou historií astronomie na Karlovarsku chystá na dnešek hvězdárna v Karlových Varech - Hůrkách. Zítra odpoledne a večer se dveře hvězdárny otevřou všem zájemcům, kteří uvidí některý z audiovizuálních pořadů. V případě jasné oblohy budou moci pozorovat Slunce, Měsíc a hvězdy souhvězdí Labutě a Orla.

V neděli na tenisových kurtech v Poděbradech se koná už 4. ročník tenisového turnaje "Supradyn Cup Radiožurnálu". Jedná se o turnaj známých osobností a posluchačů Českého rozhlasu 1. Na antuce by se tak měli ukázat například Roman Skamane, Ondřej Hejma, Filip Renč, Jan Pokorný a řada dalších. Začátek je v 10 hodin.

O lakrosu se hovoří jako o někdejší hře severoamerických indiánů a já se přiznám, že to ve mě evokuje film Karla Maye "Vinetou, rudý gentleman", kde tuto hru hrála se svými družkami Rybana. Lakros se ovšem o tomto víkendu hraje v Plzni a to už jako pátý ročník Plzeňského turnaje.

Podmínky pro vodáky se na českých tocích ve srovnání s minulým týdnem mírně zlepšily. Kam se vydat s pádlem v ruce, poradí Jaroslav Zvára.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme