Ochránci osobních dat bijí na poplach

Ochránce osobních údajů znepokojují snahy státních orgánů o průnik do soukromí občanů. Informace o každém z nás by tak mohly být v ohrožení. Například bezpečnostní složky - ať už jde o policii nebo tajnou službu - shromažďují čím dál víc citlivých údajů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šifrovaný text

šifrovaný text | Foto: Jan Rosenauer

Upozorňuje na to šéf Úřadu pro ochranu osobních údajů Karel Neuwirt. "Žádná instituce, která shromažďuje osobní informace, nemůže dát stoprocentní garanci, že tyto informace nebudou zneužity. Nejlepší ochrana je tyto informace neshromažďovat. Od 11. září roku 2001 se argument boje proti terorismu používá tak široce, že se jím obhajují i opatření, která pro tento boj mají prakticky nulový efekt."

Úřadu pro ochranu osobních údajů vadí hlavně vstupování do databází a zájem spojovat tyto databáze," případně vytvářet databáze nové. Například ministerstvo vnitra přišlo s návrhem vytvořit databázi bankovních účtů občanů našeho státu a taková databáze je podle mého názoru velmi negativním signálem, že tento orgán respektuje práva občanů na ochranu soukromí."

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme