ODA prozradí co s dluhem až zítra

Dnes vypršelo ultimátum, které dostala Občanská demokratická aliance od čtyřkoaličních partnerů z KDU-ČSL na vyřešení svých finančních záležitostí. O tom, co s tímto dluhem, bude mluvit předseda strany Michael Žantovský až zítra v poledne. Téměř sedmdesátimiliónový dluh se pro ODA stal vážným problémem a ohrožuje dokonce i její další existenci. Začátkem loňského prosince vyzvalo vedení KDU-ČSL alianci, aby splatila svůj dluh u České pojišťovny ve výši 68 miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice | Foto: Čtyřkoalice

ODA ještě neuzavřela jednání s Českou pojišťovnou o řešení svého dluhu. Pohledávka ve výši přes 68 miliónů korun ale bude patrně v nezměněné výši převedena na nového věřitele. Naznačil to předseda aliance Michael Žantovský, podrobnosti řešení ale sdělit odmítl. Žantovský dnes pouze oznámil, že nemá další nové informace s tím, že vše oznámí zítra v poledne. Jednání o dluhu se povedou do poslední chvíle: "Ty detaily toho, co zveřejníme, budou detaily, které budou dohodnuty s pojišťovnou." Na splacení dluhu se skládají i členové ODA, on sám přispěl částkou 20 tisíc korun.

Lidovci tvrdili, že pokud ODA do 15. ledna své finanční závazky nevyřeší, budou jednat s Unií svobody-DeU o změnách ve složení kandidátek Čtyřkoalice pro volby do sněmovny. Čtyřkoalice se na kandidátkách shodla koncem loňského října a přední pozice na nich patří lidovcům a unionistům, zástupci ODA však mají také několik volitelných míst.

Jaké řešení celé situace ODA nakonec přijme, Žantovský odmítl v pondělí specifikovat. Nechtěl ani potvrdit kuloárové informace o jménech podnikatelů, kteří by dluh aliance mohli odkoupit. "Nebudu se vyjadřovat ke konkrétnímu charakteru těch jednání a toho řešení".

Vyřazení kandidátů ze čtyřkoaličního bloku by Žantovský považoval za porušení dohod uzavřených v rámci Čtyřkoalice. Ty, jak řekl, nelze měnit bez souhlasu všech podepsaných stran. "Má-li být (Čtyřkoalice) věrohodná, musí dodržovat svoje smlouvy a závazky".

O řešení dluhu ODA bude politická rada Čtyřkoalice jednat v úterý pozdě večer. Původně se čtyřkoaliční špičky měly sejít ve středu ráno. Hovořit ale začnou už po skončení večerní schůzky předsedů parlamentních stran s ministrem zahraničí Janem Kavanem.

Jednání má začít po 21:00 a zřejmě se protáhne do noci. Nikdo z účastníků nechtěl říct, co lze od zasedání očekávat, případně zda skutečně hrozí, že kandidáti aliance budou vyškrtnuti ze společných kandidátek čtyřkoalice.

K financování politických stran se můžete vyjádřit v anketě iŽurnálu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Jiří Kratochvíl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme