ODA prozradí co s dluhem až zítra

Dnes vypršelo ultimátum, které dostala Občanská demokratická aliance od čtyřkoaličních partnerů z KDU-ČSL na vyřešení svých finančních záležitostí. O tom, co s tímto dluhem, bude mluvit předseda strany Michael Žantovský až zítra v poledne. Téměř sedmdesátimiliónový dluh se pro ODA stal vážným problémem a ohrožuje dokonce i její další existenci. Začátkem loňského prosince vyzvalo vedení KDU-ČSL alianci, aby splatila svůj dluh u České pojišťovny ve výši 68 miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice | Foto: Čtyřkoalice

ODA ještě neuzavřela jednání s Českou pojišťovnou o řešení svého dluhu. Pohledávka ve výši přes 68 miliónů korun ale bude patrně v nezměněné výši převedena na nového věřitele. Naznačil to předseda aliance Michael Žantovský, podrobnosti řešení ale sdělit odmítl. Žantovský dnes pouze oznámil, že nemá další nové informace s tím, že vše oznámí zítra v poledne. Jednání o dluhu se povedou do poslední chvíle: "Ty detaily toho, co zveřejníme, budou detaily, které budou dohodnuty s pojišťovnou." Na splacení dluhu se skládají i členové ODA, on sám přispěl částkou 20 tisíc korun.

Lidovci tvrdili, že pokud ODA do 15. ledna své finanční závazky nevyřeší, budou jednat s Unií svobody-DeU o změnách ve složení kandidátek Čtyřkoalice pro volby do sněmovny. Čtyřkoalice se na kandidátkách shodla koncem loňského října a přední pozice na nich patří lidovcům a unionistům, zástupci ODA však mají také několik volitelných míst.

Jaké řešení celé situace ODA nakonec přijme, Žantovský odmítl v pondělí specifikovat. Nechtěl ani potvrdit kuloárové informace o jménech podnikatelů, kteří by dluh aliance mohli odkoupit. "Nebudu se vyjadřovat ke konkrétnímu charakteru těch jednání a toho řešení".

Vyřazení kandidátů ze čtyřkoaličního bloku by Žantovský považoval za porušení dohod uzavřených v rámci Čtyřkoalice. Ty, jak řekl, nelze měnit bez souhlasu všech podepsaných stran. "Má-li být (Čtyřkoalice) věrohodná, musí dodržovat svoje smlouvy a závazky".

O řešení dluhu ODA bude politická rada Čtyřkoalice jednat v úterý pozdě večer. Původně se čtyřkoaliční špičky měly sejít ve středu ráno. Hovořit ale začnou už po skončení večerní schůzky předsedů parlamentních stran s ministrem zahraničí Janem Kavanem.

Jednání má začít po 21:00 a zřejmě se protáhne do noci. Nikdo z účastníků nechtěl říct, co lze od zasedání očekávat, případně zda skutečně hrozí, že kandidáti aliance budou vyškrtnuti ze společných kandidátek čtyřkoalice.

K financování politických stran se můžete vyjádřit v anketě iŽurnálu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Jiří Kratochvíl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme