Odboráři souhlasí s programovým prohlášením Paroubkovy vlády

Dnes spolu jednali zástupci vlády a odborů. Shodli se na cílech nového kabinetu. Premiér Jiří Paroubek a ministři financí Bohuslav Sobotka a práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach s odboráři probrali strategii hospodářského růstu a důležité kroky v sociální oblasti. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch záměry kabinetu vítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Milan Štěch | Foto: ČTK

Podle premiéra Jiřího Paroubka mají zástupci odborů a vlády podobné priority: "To, co je před námi, konkrétně zákon o nemocenském pojištění, zákoník práce, zákon o úrazovém pojištění, dále strategie hospodářského růstu a informovali jsme se o dalším postupu v oblasti přípravy teze důchodové reformy."

To, že se obě strany ve všem podstatném shodují, Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdil odborový předák Milan Štěch. Vítá, že plánované změny nezapomínají na občany s průměrnými a podprůměrnými příjmy. "Za heslem hospodářského růstu se v některých zemích obětují ty nejširší občanské skupiny, viz vývoj například na Slovensku, kde je propad reálných mezd za posledních šest let, zatímco v České republice, a to zvýrazňuji, narostly reálné mzdy o 31 procent."

Stěch programové prohlášní označil slovy: "Je to dokument, který zakotvuje vyvážený hospodářský a sociální vývoj, o který nám velice jde." Odbory budou trvat na tom, aby připravovaná hospodářská strategie na vyváženou příjmovou politiku nezapomínala. Zaměřit se ale chtějí také na podporu výdajů na vzdělání, vědu a výzkum. Díky nim by se naše země měla udržet v ohnisku zájmu zahraničních investorů.

Zítra bude Poslanecká sněmovna hlasovat o důvěře vládě. Podporu kabinetu potvrdili i ti sociální demokraté, kteří ještě nedávno váhali. Jedním z rebelů v ČSSD byl i Josef Hojdar. Dnes Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že se s premiérem domluvil, a bude hlasovat pro vládu. S Jiřím Paroubkem našel Hojdar společnou řeč v tom, jakým způsobem budou fungovat ministerstva dopravy a průmyslu. Hojdar také prozradil, že s předsedou vlády Paroubkem a ministrem Urbanem bude jednat ještě tento týden.

Je tedy téměř jisté, že Paroubkův tým důvěru všech 101 koaličních poslanců získá. Opoziční strany, ODS a KSČM, znovu zopakovaly, že novou vládu nepodrží.

Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme