Odboráři souhlasí s programovým prohlášením Paroubkovy vlády

Dnes spolu jednali zástupci vlády a odborů. Shodli se na cílech nového kabinetu. Premiér Jiří Paroubek a ministři financí Bohuslav Sobotka a práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach s odboráři probrali strategii hospodářského růstu a důležité kroky v sociální oblasti. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch záměry kabinetu vítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Milan Štěch

Jiří Paroubek a Milan Štěch | Zdroj: ČTK

Podle premiéra Jiřího Paroubka mají zástupci odborů a vlády podobné priority: "To, co je před námi, konkrétně zákon o nemocenském pojištění, zákoník práce, zákon o úrazovém pojištění, dále strategie hospodářského růstu a informovali jsme se o dalším postupu v oblasti přípravy teze důchodové reformy."

To, že se obě strany ve všem podstatném shodují, Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdil odborový předák Milan Štěch. Vítá, že plánované změny nezapomínají na občany s průměrnými a podprůměrnými příjmy. "Za heslem hospodářského růstu se v některých zemích obětují ty nejširší občanské skupiny, viz vývoj například na Slovensku, kde je propad reálných mezd za posledních šest let, zatímco v České republice, a to zvýrazňuji, narostly reálné mzdy o 31 procent."

Stěch programové prohlášní označil slovy: "Je to dokument, který zakotvuje vyvážený hospodářský a sociální vývoj, o který nám velice jde." Odbory budou trvat na tom, aby připravovaná hospodářská strategie na vyváženou příjmovou politiku nezapomínala. Zaměřit se ale chtějí také na podporu výdajů na vzdělání, vědu a výzkum. Díky nim by se naše země měla udržet v ohnisku zájmu zahraničních investorů.

Zítra bude Poslanecká sněmovna hlasovat o důvěře vládě. Podporu kabinetu potvrdili i ti sociální demokraté, kteří ještě nedávno váhali. Jedním z rebelů v ČSSD byl i Josef Hojdar. Dnes Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že se s premiérem domluvil, a bude hlasovat pro vládu. S Jiřím Paroubkem našel Hojdar společnou řeč v tom, jakým způsobem budou fungovat ministerstva dopravy a průmyslu. Hojdar také prozradil, že s předsedou vlády Paroubkem a ministrem Urbanem bude jednat ještě tento týden.

Je tedy téměř jisté, že Paroubkův tým důvěru všech 101 koaličních poslanců získá. Opoziční strany, ODS a KSČM, znovu zopakovaly, že novou vládu nepodrží.

Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme