Odbory představí svou analýzu programu vlády

Odbory nejsou spokojeny s programem vlády Petra Nečase. Oba zásadní dokumenty, vládní prohlášení i koaliční smlouvu mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými, už analyzovali jejich experti. K čemu došli, zveřejní právě dnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům odborových svazů

Dům odborových svazů | Foto: Jan Rosenauer

I když, jak řekl Radiožurnálu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil, odbory čekaly, že oba dokumenty povedou k restrikcím, nakonec je prý jejich podoba překvapila.

„Domníváme se, že se vláda pustila opět do boje spíš se sociálními oblastmi, že se vůbec nezabývala v programovém prohlášení otázkou daní. Je to opět stejné, je to pokračování reforem, které byly za Topolánkovy vlády. To znamená, že se jde pouze po výdajových škrtech. A máme trochu obavu, abychom se neproškrtali k chudobě,“ řekl Jaroslav Zavadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil v pořadu Svět o osmé na Rádiu Česko.mp3

Zástupci odborů tvrdí, že omezování výdajů státu nepomůže k tomu, aby se Česká republika dostala ze schodkového rozpočtu. Podle nich to naopak může ohrozit základní funkce státu.

„Je potřeba vytvořit rovnováhu na příjmové i výdajové straně. Myslíme si, že je potřeba zvýšit daně a upravit daňovou kvótu, to znamená podíl mezi daněmi a mezi HDP, která je u nás v České republice jedna z nejnižších v Evropě,“ řekl předseda ČMKOS.

Pokud se podle něj nepůjde touto cestou, vytvoří se velká skupina lidí, kteří se dostanou do chudoby, protože vládní škrty jsou zaměřené právě na tuto skupinu obyvatelstva.

Martina Mašková, Věra Pfeifferová, Marika Táborská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme