Odcházejícího Jahna by mohl ve vládě nahradit Telička

Místopředseda vlády pro ekonomiku, nestraník Martin Jahn dává přednost odborné kariéře a do konce roku opustí vládu. Nebude proto ani volebním lídrem ČSSD v Praze. Dnes to oznámil předseda vlády Jiří Paroubek. Potvrdil také, že o možném nástupu do vlády jedná s bývalým diplomatem a evropským komisařem Pavlem Teličkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn | Foto: ČTK

Opouštím politiku, protože se chci věnovat odborné kariéře, řekl dnes Martin Jahn. S ČSSD ale bude dál spolupracovat na přípravě volebního programu. Spekulace, že odchází kvůli obavě ze sbližování ČSSD a KSČM dnes Jahn odmítl.

"Můj negativní vztah ke KSČM jako takové je známý, na druhou stranu pro mně je důležitá kvalita zákonů tak, jak se schvalují a také proto chci zůstat na té odborné úrovni, takže sbližování s KSČM nevidím jako důvod mého odchodu z vlády," řekl Jahn.

Premiér Paroubek během návštěvy Francie potvrdil, že vyjedná s bývalým eurokomisařem Pavlem Teličkou o jeho možném nástupu do vlády i o tom, že by místo Martina Jahna mohl vést pražskou kandidátku sociální demokracie.

Paroubek novinářům řekl, že jednání s Teličkou jsou ve stavu jakéhosi polotovaru a budou pokračovat. "Určitě není možné hovořit o tom, že by pan Telička nastoupil za čtrnáct dní, nebo nějakém jeho konkrétním angažmá," zdůraznil předseda vlády.

Martin Jahn měl být ve volbách do Poslanecké sněmovny v Praze soupeřem předsedy ODS Mirka Topolánka. Podle ODS odchod Martina Jahna z politiky dokazuje prudký příklon ČSSD doleva. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek řekl, že je mu lhostejné, kdo za ČSSD proti němu bude v Praze kandidovat ve volbách do sněmovny.

"Ukazuje to, že splaskla další mediální bublina premiéra Paroubka. Pokládám to za jeho další prohru. V této souvislosti bych ho chtěl znovu vyzvat, aby neutíkal do Ústeckého kraje a utkal se se mnou právě v Praze, protože to má svoji logiku," řekl Topolánek.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme